Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Cum se explica consumul mare pe radio?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Atat la radiocasetofoanele walkman cat si la aparatele moderne cu radio si mp3 player, consumul de curent este mai mare pe radio decat pe caseta, respectiv mp3.
Care este explicatia, mai ales avand in vedere ca la casete exista un motor care consuma destul? Amplificarea este aceeasi, deci doar receptia este consumatoare mare. De ce?

#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
N-ar trebui, insa nu e o regula.
Dar at de mare e, de-ti pune probleme?

#3
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004

View Postmaccip, on 09 noiembrie 2023 - 18:23, said:

N-ar trebui, insa nu e o regula.
Dar at de mare e, de-ti pune probleme?

Nu e o problema, e o curiozitate. Poate o fi vreun electronist care sa ma lamureasca.
E bine de stiut, daca ma intreaba nepotii si nu stiu ce sa raspund?

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Daca esti nascut in 1961, da, poate ca ai nepoti si te-ar putea intreba.

Eu am avut mp3 player, consumul mi se parea acelasi pe radio si pe redare mp3, dar daca il puneam sa inregistreze de pe radio, atunci era beleaua, se ducea bateria drept in cap, sa folosesti alkaline era nerentabil la inregistrare.

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,269
  • Înscris: 06.01.2007
Aa, pai nu prea cred ca are cine sa-ti raspunda, pentru ca nu cred ca ar trebui sa consume mai mult, asa cum ai remarzat si tu.
Poate in anumite cazuri particulare.

Oricum, multa sanatate tie si nepotilor!
:)

Edited by maccip, 09 November 2023 - 18:48.


#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Procesul de inregistrare digitala, de encoding, pare sa pape mult curent. Ca si la smartphone cand filmezi se duce.

Telefonul mai consuma mult cand sta pe un semnal slab, pentru ca emite mai puternic ca sa ajunga la statia de baza comunicatia sa bidirectionala.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cu toate ca e o afirmatie falsa ca amplificarea e la fel, pt. ca semnalul radio e mai slab si trebuie amplificat mai mult, cu exprimare care face referire la cazul general sunt false si afirmatiile ca pe radio si mp3 consuma mai mult.
Ce am avut eu consuma mai putin pe radio.

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Era logic ca pe radio se consuma mai putin fata de caseta si CD unde un motor si un laser erau implicate.

Dar la mp3 player nu as vedea de ce sa fie mai mult pe radio.

La partea de audio se consuma mai mult cand melodiile au mai mult bass. Posted Image

#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Cum ai măsurat absorbția de putere de știi că se consumă mai mult? S-au descărcat mai repede bateriile ?
Partea de radio dacă e analogică nu ia mai mult de 50mA, iar astea mai noi digitale posibil sub 20mA. Motorul mecanismului casetei trage minim 80-100mA, funcție de cât de greu merge caseta și dacă e cu regulator centrifugal sau electronic. Știu asta de pe vremea când eram de vârsta nepoților de acum și reparam la ele, aveam o sursă improvizată de 3V care se încingea mai tare când mergea caseta.

#10
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004

View Postmihaicozac, on 09 noiembrie 2023 - 19:31, said:

Cum ai măsurat absorbția de putere de știi că se consumă mai mult? S-au descărcat mai repede bateriile ?
Partea de radio dacă e analogică nu ia mai mult de 50mA, iar astea mai noi digitale posibil sub 20mA. Motorul mecanismului casetei trage minim 80-100mA, funcție de cât de greu merge caseta și dacă e cu regulator centrifugal sau electronic. Știu asta de pe vremea când eram de vârsta nepoților de acum și reparam la ele, aveam o sursă improvizată de 3V care se încingea mai tare când mergea caseta.

Ca sa nu creada cineva ca vorbesc aiurea, uite aicimanualul unui walkman pe care il am.
Chiar la pagina 1 este data durata de functionare pe diferite moduri de alimentare. Se vede clar ca e mai mica durata de functionare pe radio. Si in practica se poate verifica acelasi lucru.
Nu mai caut acum si playere mp3, dar exact in manualul lor e data aceeasi diferenta intre durata de functionare pe radio si pe player.
Deci poate lamurim macar cine vorbeste pareri si cine nu.

#11
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Postsorin61, on 09 noiembrie 2023 - 18:18, said:

Atat la radiocasetofoanele walkman cat si la aparatele moderne cu radio si mp3 player, consumul de curent este mai mare pe radio decat pe caseta, respectiv mp3.
De unde ai scos teoria asta?Pe casetă consumul este mai mare decât pe radio.
M-am uitat de curiozitate la specificațiile walkmanului Sony din adolescența mea, aparat care încă il mai dețin.

Attached Files



#12
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
@missionnad timp mai mare inseamna consum mai mic :)

#13
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Eu nu înţeleg cum poate să aibă consumul mai mare pe radio, că doar motorul de casetă consumă mai mult decât electronica.

#14
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004

View Postdjl, on 09 noiembrie 2023 - 22:13, said:

Eu nu înţeleg cum poate să aibă consumul mai mare pe radio, că doar motorul de casetă consumă mai mult decât electronica.

Ei, exact asta era intrebarea mea. Si la playerele mp3 ma gandesc ca ar trebui sa fie mai mare consumul la decodarea fisierului mp3 decat la receptia radio. Dar uite ca nu e.

#15
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Amplificator de semnal, date fiind antena redusă și schimbarea cvasipermanentă a poziției?

#16
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Poate comparatia e fortata, insa e acelasi motiv pentru care in cazul majoritatii PCurilor procesoarele consuma de cateva ori mai mult decat toate ventilatoarele la un loc.

De cativa zeci de ani toate aparatele de radio sunt de tip superheterodyne. Asta insemna ca pentru tuning (acord in romaneste?) "combina" semnalul receptat cu un semnal emis de un oscilator local. Deci nu sunt strict receptoare ci si generatoare. In plus, daca vorbim de FM stereo lucrurile se complica si mai mult pentru ca trebuie sa si demoduleze semnalul. Asta e si motivul pentru care multi alegeau pe vremuri sa treaca aparatele in mod FM Mono pentru o receptie mai buna.

Daca citesti despre superheterodyne si FM stereo o sa vezi cat de complex e tot procesul de receptie si demodulare.

Pur si simplu era nevoie de mai multa putere pentru a face asta.

Nici un aparat de radio nu moduleaza puterea in functie de intensitatea semnalului primit.

Daca insa vorbim de aparate de radio mai noi (cele care folosesc un singur chip, ca de exemplu TA2111F/N/FN pentru radio) nu cred ca mai e cazul. Un astfel de chip are un consum infim de 9-10 mA (la 3V) fata de un motor care are minim 50-60 mA (tot pe 3V).

Edited by bogdan_o, 09 November 2023 - 22:48.


#17
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Multumesc, bogdan_o. In fine un raspuns din partea unuia care stie ce vorbeste.
Pare sa fie o explicatie buna, desi ma mir in continuare ca procesul respectiv poate consuma mai mult decat un motor. Dar macar e o explicatie care are sens.

#18
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Io cred ca are un radio de ala smecher cu oscilator termostatat (dev<0.1ppm).Posted Image
Si elementul de incalzire este "energofag-ul".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate