Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Gard boltari-Fixare primul rand

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
m2019

m2019

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.06.2019
Construiesc un gard din boltari finisati, care trebuie umpluti cu beton.
Producatorul recomanda alinierea primului rand si apoi fixarea boltarilor cu adeziv.

Ce sfaturi aveti? Sa folosesc adeziv sau pot folosi si un mortar de zidarie?
Puteti sa-mi recomandati o marca anume? Sa pot folosi acest produs si pe vremea aceast mai racoroasa.

#2
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,019
  • Înscris: 30.11.2021
Multibat.

#3
m2019

m2019

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.06.2019
Acei boltari au zona de contact intre ei și fundatie de 3 cm

#4
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
3cm patrati, adica 1x3 cm? Il face din lego?

#5
m2019

m2019

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.06.2019
Latimea zonei de contact are 3 cm

Attached Files



#6
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Nu se zidesc cu gaura in jos, omul zice ca ii umple cu beton, deci se zidesc cu gaura in sus, sa poti umple.

#7
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 03.02.2010
Nu mai știu, ție sau altcuiva i-am recomandat acest tip de bolțari. Eu am folosit adeziv de la Atlas, însă gardul a fost din bolțari de beton placat cu plăci de la aceeași firmă de la care ai luat tu bolțarii. Să nu uiți de fierul beton.

https://youtu.be/gFJ...7j_L84zJPMPS13S

Edited by lely, 09 November 2023 - 08:36.


#8
m2019

m2019

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.06.2019

 lely, on 09 noiembrie 2023 - 08:35, said:

Nu mai știu, ție sau altcuiva i-am recomandat acest tip de bolțari. Eu am folosit adeziv de la Atlas, însă gardul a fost din bolțari de beton placat cu plăci de la aceeași firmă de la care ai luat tu bolțarii. Să nu uiți de fierul beton.

https://youtu.be/gFJ...7j_L84zJPMPS13S
Inteleg ca pentru fixarea pe fundatie a primului rand de boltari ai folosit adezivul de care ai vorbit.
Celelalte randuri cand le-ai pus? Cat timp a durat pana la intarirea adezivului?

#9
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 03.02.2010
Ți-am zis că am pus bolțari din beton, placarea a fost făcută doar cu adeziv.

#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
faci fundatie din beton, lasi cate un fier beton de 8 iesit pe unde vine fiecare boltar, ii asezi pe fundatie si ii umpli cu beton.Apoi randul urmator la fel, dar decalat.

#11
m2019

m2019

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.06.2019

 fqx, on 09 noiembrie 2023 - 08:55, said:

faci fundatie din beton, lasi cate un fier beton de 8 iesit pe unde vine fiecare boltar, ii asezi pe fundatie si ii umpli cu beton.Apoi randul urmator la fel, dar decalat.
Da. Dar incerc sa pun la nivel primul rand de boltari. Fundatia nu este perfect orizontala. Celelalte randuri se autoaliniaza. Este foarte important sa pun primul rand la nivel, voi folosi si pene din acelea pentru gresie. De aceea ma intereseaza care ar fi cea mai buna metoda de asezare a primului rand.

#12
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
eu am folosit boltari rivago. primul rand a fost pus cu adeziv CM12, iar ceilalti i-am lipit intre ei tot cu CM12.

Toti au fost umpluti cu beton si au fost legati intre ei cu fier striat de 8 cu ciocuri facute.

 m2019, on 09 noiembrie 2023 - 09:01, said:

Da. Dar incerc sa pun la nivel primul rand de boltari. Fundatia nu este perfect orizontala. Celelalte randuri se autoaliniaza. Este foarte important sa pun primul rand la nivel, voi folosi si pene din acelea pentru gresie. De aceea ma intereseaza care ar fi cea mai buna metoda de asezare a primului rand.

da, asa a fost si la mine. Primul rand e critic!

Au pus pene muncitorii ca sa fie boltarii aliniati si au bagat adeziv. Eu am colorat adezivul cu oxid maro sa nu se vada nashpa.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate