Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

lentile sticla

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
In ultimul timp mi-am luat doar lentile din plastic si vreau sa ma intorc la lentile din sticla.

Am urmatoarele dioptri: -1.75 cu -2.25

De ce vreau sa trec la lentile de sticla: se zgarie mult mai usor.

Lentile din platic avute: 2 perechi crizal prevencia si una hoya blue control.

Dupa 1 an de zile apar zgarieturi fine pe ele, le vad doar in soare, dar sunt multe.
Daca nu te uiti in soare, lentila este perfecta.

Stau mult cu ei pe ochi si nu mai tin minte cat de grele erau lentilele din sticla.
Ma deranjeaza lentilele de sticla?
Sa cumpar lentile de plastic mai ieftine si sa le schimb anual?

De 6 ani nu mi-a mai crescut dioptria, doar azi mi-a zis doamna ca am un ochi lenes (nu am avut aceasta problema pana acum).

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Vrei sa redescoperi semnele vinetii de pe nas !
Nu cred ca se mai fac lentile din sticla. Chiar si ecranele telefoanelor sunt din plastic durificat si nu au nici o problema timp de ani de zile. La lentile poti lua pe cele cu tratamente maxime de durificare si te vor tine mai mult. Am avut Crizal cu tratament mediu de durificare si s-au zgariat destul de usor. Cele de acum ,Zeiss cu tratament maxim de durificare sunt ca si noi dupa 4 ani.

Edited by Leo2006, 06 November 2023 - 13:05.


#3
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Pana acum o saptamana, si eu am crezut ca sunt ca noi.

Cand m-am uitat in soare la ele, dintr-o parte, ziceai ca au microfibre prin ele. Nu stiu cum sa explic, cum sunt masinile lucioase si se vad urmele alea fine de sters in soare. :)
In 99% din timp le-am sters doar cu laveta si am folosit doar solutie speciala.
Stiu ca este indicat sa le spalam, am facut acest lucru, dar nu ai tot timpul chef sa stai sa speli si sa stergi la ei. :D
Tot timpul am luat lentile de la producatori cunoscuti si cu cele mai bune tratamente pe care le aveau.

In plus, lentile de acum mi se par putin mai galbene decat cele pe care le-am prima data.

Au fost cumparate doar din magazine care comercializeaza ochelari si am certificat de garantie la ele.
Daca le luam din alta parte, le suspectam ca nu sunt ce trebuie. :)

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Am un dispenser cu spuma cu care degresez lentilele. Foarte rar folosec alcool iar stergerea o fac doar prin tamponare cu batiste de hartie si fara frecare. Folosesc servetele de sters lentile doar la urgente.

#5
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022
Nu ți recomand sticla minerală, nici nu prea mai sunt optici care s o prelucreze.

Încearcă lentilele de la Hoya, sunt cei mai buni pe durata de viață a tratamentelor. Dar tre să ai grijă și tu de ei, îi speli cu degresant lichid de vase și îi stergi cu laveta, laveta spălată și ea o dată pe săptămână.

#6
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Da, hoya blue control au tinut mai mult.
Am grija mare de ei dar ii sterg des, cu solutii speciale si cu laveta pe care o spal f des.
Nu-mi place sa am urme pe ei.

Singura chestie la hoya, fata de essilor, parca schimba ceva mai mult nuanta culorilor (din ce tin minte, erau mai galbene).

#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Lentilele nu se spala cu alcool, nu cu spirt sau servetele speciale pentru ochelari.  Toate astea le matuiesc si le zgarie.

Lentilele se spala doar cu sapun (preferabil lichid).  Cand nu am avut la indemana din cel lichid, am facut o spuma in mana cu unul solid si le-am degresat astfel.

Succes.

#8
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022

 cilibiu, on 06 noiembrie 2023 - 13:39, said:

Singura chestie la hoya, fata de essilor, parca schimba ceva mai mult nuanta culorilor (din ce tin minte, erau mai galbene).

Nu, sunt chiar cele mai puțin galbene. Posted Image

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca iei blue control adica care taie din albastru, normal ca redau mai warm.
Albastru se taie cu filtru orange.

Eu folosesc de sticla Zeiss cu AR SuperET si hard coat.
Se zgarie si astea dar cele de plastic se fac mate, nu as lua nici gratis.



#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
pune bre, folie de protecție - precum la telefon :P
on topic: ce dorești mătăluță este împotriva curentului general de „consumerism”!
trăiască perechea de ochelari care ține 2 ani!!!

off-topic: o măsea plombată-n 1980 (măsea cu ucidere de nerv pe canal) m-a ținut 13 ani...
azi, o lucrare care costă între 500 și 800 EURO, ține cam 6 ani, apoi mergi să mai strângă piulițele sau să schimbe șaibele :( (în cel mai bun caz...)

#11
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008

 cilibiu, on 06 noiembrie 2023 - 13:09, said:

Pana acum o saptamana, si eu am crezut ca sunt ca noi.
Daca pana acum o saptamana ai crezut ca sunt noi, atunci sunt "noi".
Adica daca pana acum o saptamana nu ti-au afecta vederea, de ce ar face-o acum ca a mai trecut doar cateva zile.

#12
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Nici acum nu-mi afecteaza vederea, asa cred. Am fost la control si mi-a zis si doamna de acolo ca sunt zgariate lentilele, nu asta este problema, dar vreau sa-mi schimb rama si o sa vreau sa-mi schimb si lentilele. Nu vreau sa dau 1800 lei pe niste lentile scumpe si in 2 ani, poate mai putin, sa ajung in aceeasi situatie. :)

#13
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007

 cilibiu, on 08 noiembrie 2023 - 08:32, said:

si mi-a zis si doamna de acolo ca ....

cu ani de zile in urma si-aa stricat fi-miu ochelarii (facuti la vestita -atunci- optinova) ia-i pe aia vechi, ia retzeta si hai la ... optinova, fireste. ii dau duoamnei ochelarii si reteta si hai cu inca o pereche. pune ochelarii vechi pe stand sa-i masoare si mai, mai sa faca apoplexie si sa ma muste de jugulara ca bampiru' din carpati ca CUM A FOLOSIT COPILUL OCHELARII ASTIA care nu respecta deloc retzeta, ca suntem iresponsabili si ii stricam ochii copilului.
tanti, tanti ... ochelarii astia "stricati" au fost facuti TOT AICI!!
nu se poate, poate la alt centru ..
i-am aratat bonul/"factura" .. a tacut pe loc din clontz, am luat ochelarii si m-am dus la un optician "de cartier" ..

e o poveste fara prea mare semnificatie, doar ca sa te incurajez ca sa urmezi cu atentie si exactitate, indicatiile de o inestimabila valoare teoretica si practica a ... duoamnei Posted Image

ca fapt divers, inca se incapatzineaza sa recomande ochelari antireflex pentru "protectia impotriva radiatiilor" de la monitorul ...lcd :D :D
normal ca-i intreb, clipind des din pleoape .. ce radiatii emana monitoarele lcd :D :D

Edited by r_murphy, 08 November 2023 - 08:49.


#14
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022

 cilibiu, on 08 noiembrie 2023 - 08:32, said:

Nici acum nu-mi afecteaza vederea, asa cred. Am fost la control si mi-a zis si doamna de acolo ca sunt zgariate lentilele, nu asta este problema, dar vreau sa-mi schimb rama si o sa vreau sa-mi schimb si lentilele. Nu vreau sa dau 1800 lei pe niste lentile scumpe si in 2 ani, poate mai putin, sa ajung in aceeasi situatie. Posted Image

Orice producător de lentile aeriene nu ți va da garanție pe tratamente mai mult de 2 sau 3 ani. Efectiv după această perioadă  încep să se deterioreze. Și când vorbim despre garanție, vorbim despre exfoliere. Durificarea perfectă nu s a inventat. Se vor zgâria și, sau mai ales, în funcție de cum ai grijă de ei. Posted Image

Edited by Ev_eee, 08 November 2023 - 09:03.


#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 r_murphy, on 08 noiembrie 2023 - 08:46, said:

...ce radiatii emana monitoarele lcd Posted Image Posted Image

tre să fii și tu îngăduitor cu ignoranții!
i-a spus cineva „radiații” și gata, a-nghițit gălușca și o dă mai departe!

tu știi f.bine că - de fapt - antireflexul estompează strălucirea inutilă... :)

#16
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Pai ies mult mai convenabil cu lentilele de contact.
Am studiat problema si-mi desplace modul de punere, nu cred ca o sa reusesc sa le pun usor. :)))

Am facut colectie de ochelari acasa.
Cand se strica rama, nu mai gasesc rame asa mici pentru a muta lentilele.

Am avut grija de ei foarte mult, nu i-am sters cu servetel sau alta balarii si fara solutie speciala.
I-am spalat la 2 zile pentru a nu intinde grasimea pe ei.
Nu pot sa ii tamponez zilnic si sa ii spal zilnic la chiuveta. :D

Doamna de la ultima clinica a zis ca recomanda plasticul ca se aplica mai bine trantamentele si sunt mai ~perfomanti~. :D
Eu am nevoie de lentile cu care sa vad bine, si sa nu ma incomodeze greutatea de la sticla.

O sa ma programez si la Medlife ca mi-a zis doamna ca ochiul drept este lenes.
Nu am avut problema asta pana acum, poate am stat mai mult la PC, dar vreau sa-mi fac un control mai amanuntit la Medlife cu fond de ochi si toate cele.

Am mai multe perechi de ochelari pe acasa, o sa vad cum sunt aia de la Hoya in comparatie cu essilor si o sa ma decid ulterior ce lentile o sa-mi pun.
Cochetez si cu lentile ieftine si sa le schimb anual, sa dau 300-400 lei pe ele. :)

#17
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022
Lentilele chinezești se zgârie/ mătuiesc în 6 luni.

#18
sasekay

sasekay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,227
  • Înscris: 24.01.2012

Vizualizare mesajcilibiu, pe 06 noiembrie 2023 - 13:39, a scris:

Da, hoya blue control au tinut mai mult.
Am grija mare de ei dar ii sterg des, cu solutii speciale si cu laveta pe care o spal f des.
Nu-mi place sa am urme pe ei.

Singura chestie la hoya, fata de essilor, parca schimba ceva mai mult nuanta culorilor (din ce tin minte, erau mai galbene).
cum te-ai acomodat cu hoya blue control? eu vad niste reflexii cand ma uit in lumina ca niste puncte

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate