Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Recomandare sistem supraveghere pt casa scarii la bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
gogu_crocodilu

gogu_crocodilu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.07.2010
Buna ziua tuturor,

ce sistem de supraveghere recomandati pentru casa scarii la bloc, este vorba despre supravegherea unui singur etaj unde locuies, sistem cu una sau doua camere de supraveghere.

Probmea la casa scarii este ca nu am prize de alimentare iar curent doar daca trag separat un cablu din casa si montez o cutie ce se poate inchide (am vazut la Dedeman ceva de genul asta) pe perete in casa scarii in care sa pun celalat capat al cablului cu un steker, cutia sa fie undeva in apropierea camerei, ceva de genul.

Ma mai gandecs la varianta camera de supraveghere sa fie POE deci sa se alimenteze prin cablu utp, cu mufa EJ45.

Deocamdata nu am fonduri pt NVR si HDD aferent. Am inteles ca la DIGI daca esti client ofera spatiu de stocare in cloud. A folosit cineva acest spatiu de stocare?

Semnalul la wifi pe casa scarii la etajul unde stau nu este foarte bun deorece routerul wifi este la distanta in alta camera ce nu are perete comun cu casa scarii. Internetul este de la DIGI este varianta cea mai ieftina.Eventual aici poate ar merge un router extender in apropiere de peretele locuintei ce este comun cu casa scarii. Mai aveti alte sugestii legat de acest aspect?

Ce variante imi recomandati?

Legat de camerele IMOU si stocare in cloud ce imi recomandati? Eu vreau sa vad si live si sa pot si "derula" in timp pentru a vedea anumite momente ale zilei(sau mai multe zile in trecut in timp) daca este necesar.

Orice recomandari si safturi sunt binevenite chiar si cu linkuri spre alte explicatii sau magazine de unde se pot cumpara.
Orice recomandari de instalare sunt binevenite.

Bugetul este unul de proletar.

#2
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2014
https://www.emag.ro/...p/pd/DJG615BBM/, il montezi langa usa de la intrare, inregistrare pe card, anuntare pe telefon, cand simpte miscare.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Toate au nevoie de alimentare.
Aceasta este 12V sau PoE.

2. NVR nu e un musai in acest caz. Poti merge pe iMou cu MicroSD +/- stocare in cloud.

Pentru cloud e nevoie de internet PoE sau WIFi.

Deci ai optiunea:
- Router PoE + camere PoE (cea mai scumpa)
- WIFI + trafo de 12V + camere

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
In primul rand iti vor fi date jos pentru ca scara unui bloc e spatiu public si nu poti monta fara acceptul tuturor locatarilor. In al doilea rand aceste camere salveaza pe card doar la detectarea miscarii, timp de pana la un minut. Poti vedea live fara probleme.
Probabil ca ai facut teste cu telefonul pe 5G.
Internetul nu trebuie sa fie foarte bun. Oricat de prost ar fi, camera se va conecta cu usurinta pentru ca foloseste frecventa de 2.4G. Are nevoie de o latime de banda maxima de 400Kb/s. Mai mult nu am vazut sa creasca nici in situatia in care inregistreaza miscarea frunzisului unui copac la 2 m de camera.

Edited by Leo2006, 06 November 2023 - 08:29.


#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Saptamana trecuta am dat comanda de o camera wireless pe Aliexpress. Dupa ce ajunge si o testez, o sa scriu aici.  Da, inregistreaza pe card sau cloud insa pentru cloud trebuie sa platesti. "Vede" atat ziua cat si noaptea (avand senzori IR).  Se alimenteaza la 12 V , ca orice camera.

#6
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017

Quote

Am inteles ca la DIGI daca esti client ofera spatiu de stocare in cloud. A folosit cineva acest spatiu de stocare?
Trebuie să ai abonament la 1000mb/s ptr. 50G sau la 500 ptr 25G.
Dar nu știu cum să-i spui camerei să nu salveze doar pe card ci și (doar) în Cloud.

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View PostLeo2006, on 06 noiembrie 2023 - 08:23, said:

In al doilea rand aceste camere salveaza pe card doar la detectarea miscarii, timp de pana la un minut.

camerele pot salva continuu pe card.
in functie de rezolutia inregistrarii (pt casa scarii 2MP iti ajung) si codecul folosit (cel mai performant fiind h265), poti pune pe un card de 256 GB card inregistrarile din ultimele 10 zile.
gasesti aici un calculator destul de bun.

Inregisitrarea se face in bucla, adica suprascriu cele mai vechi fisiere, astfel incat ai disponibile mereu inregsitrarile din ultimele 10 zile.

cei 50 GB de la Digi ti-ar ajunge pentru 2 zile. vrei mai mult, scazi rezolutia inregsitrarii, dar nu vei mai vedea la fel de clar.

Edited by strongsss, 06 November 2023 - 11:48.


#8
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
degeaba inregistreaza pe card, ca poate sa fure sau sa distruga camera cu totul si atunci s-a dus naibii si inregistrarea. camera e pe hol, e vizibila si usor accesibila
inregistrezi pe card fie cand camera e ascunsa si nu poate fi gasita usor, fie cand e pusa sus si nu poate ajunge la ea
cel mai bine e ca inregistrarea sa se tina in alta parte: chair daca distruge camera sau o ia cu totul, ramane inregistrarea pana in acel moment

cel mult o sa spionezi vecinii care vin si pleaca de acasa
oricum hotii de meserie vin cu masca pe fata si cu manusi, asa ca o camera e cam inutila
mai bine de banii pe care ii bagi in camera iti iei un butuc de calitate la usa

#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postrexx, on 06 noiembrie 2023 - 13:48, said:

oricum hotii de meserie vin cu masca pe fata si cu manusi, asa ca o camera e cam inutila
mai bine de banii pe care ii bagi in camera iti iei un butuc de calitate la usa


Tocmai de aia e cel mai bine sa fie una ascunsa. In felul asta nici vecinii turnatori nu o vad dar nici hotii ( si nu isi vor lua masuri de precautie)

Decat un butuc nu stiu cum ..... mai bine schimbi usa cu totul. A mea e full metal de la Hoffbauer si implineste 20 de ani in curand. A fost  o investitie foarte utila. Macar nu am dureri de cap. Nici vizor nu am vrut sa aiba. Nu imi foloseste la nimic.

Acum, intre noi fie vorba, daca cineva vrea sa te calce, te va calca. Ideal e sa faci contract cu o firma de paza, mai ales daca traiesti intr-un oras mare.

#10
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
vizorul e primul lucru pe care il rezolva: pun o bucata de banda neagra pe el si nu mai vede sau nu mai inregistreaza nimic

in scara blocului e mai greu de ascuns o camera ptr ca e spatiu gol
poti sa cauti o camera ascunsa intr-un senzor de miscare si sa o pui undeva pe langa plafoniera/becul de pe hol sau eventual tragi un canal de cablu pana la plafoniera ca sa para ca e senzor de miscare ptr aprinderea plafonierei
sau poti sa cauti o camera ascunsa intr-un senzor de fum si o pui in fata usii, eventual tragi un canal de cablu si o alimentezi de la tine din casa. ideea e sa para ca e senzor de fum si sa o ignore

in felul asta nu ai probleme nici cu vecinii bagareti, nici hotii nu ti-o vor distruge

contractul cu firma de paza e extra, dar nu te ajuta ca pana vin aia de la paza hotii au plecat deja

Edited by rexx, 06 November 2023 - 14:46.


#11
gogu_crocodilu

gogu_crocodilu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.07.2010
Multumesc de raspunsuri,

inca nu stiu pe ce solutie sa merg.

Legat de acordul vecinilor, stiu ca trebuie sa ai acceptul iar demersurile se vor face.

Ma gandesc la inceput cu varianta unei camere (IMOU sau altceva) cu card + stocare in cloud dar care sa fie alimentate prin POE. Este posibil sau camerele IMOU se alimenteaza doar la transformator de 12 V.


Aici ramane problema unui cablu de curent care sa mearga din casa pe casa scarii.

Mai incolo ma gandecs la varianta asta, Kit supraveghere video TENDA K4P-4CR,
https://www.tendacn....ct/k4p-4cr.html

A folosit cineva kit K4P-4CR de la Tenda? Sunt cu alimentare si semnal prin POE.

Pt achizitionare ce site recomandati?

Edited by gogu_crocodilu, 07 November 2023 - 07:52.


#12
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
De ce sa iei un kit cu 4 camere daca ai nevoie doar de doua ??

Doi la mana, de ce vrei neaparat alimentarea prin PoE ? Tot trebuie sa tragi fire. Decat unul gros UTP cu mufa RJ45 as prefera unul subtire de 12V.

Exemplu  https://www.emag.ro/...0/pd/D6K38LMBM/

#13
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
camerele vizibile pot fi neutralizate usor fie cu putina vopsea, fie cu un pic de banda aplicata pe ele, iar daca hotii poarta masti degeaba ai camere

rolul camerelor e mai degraba sa previna spargerea in ideea ca zona e supravegheata. dar daca e ceva spargere la pont, in mod sigur nu le mai pasa de camere

Edited by rexx, 07 November 2023 - 14:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate