Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

Ce s-ar intampla daca inhib cortizolul dar sunt stresat ?!

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Tot se spune ca, stresul face rau ca poate da diabet, tensiune, albire par, imbatranire prematura, etc.
Dar real nu direct face asta ci indirect prin hipersecretia cronica de cortizol.
Ma gandesc ce se intampla daca inhib cortizolul dar sunt stresat ?!

Exista un inhibitor de cortizol, n-am testat ca nu prea am fost stresat, dar as fi incercat sa vad ce se intampla.
Asta poate e o solutie ptr stresatii cronici care nu pot evita acel mediu, loc de munca, etc.
Si asa, nu le mai face rau acel stres in afara de disconfortul stresului in acele momente, nervi, etc. Dar s-ar putea rezolva si cu nervii cumva, si ai ajunge sa nu mai te deranjeze acele chestii.
Nu se specifica ca nu direct stresul face rau.

Evident ca e mai bine sa parasim mediul stresor, insa daca nu se poate, aia e.

Edited by MinettoMatoi, 06 November 2023 - 03:01.


#2
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010
Depinde de care  inhibitor vorbesti.

#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
Se vede, nu mai gasesti subiecte “grele” pt noi.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Sincer, cred ca problema ta nu e cortisolul...

#5
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Ce anume te stresează pe tine ?

#6
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Nu s-ar întâmpla absolut nimic. Life goes on.
Şi nu există inhibitor de cortizol. Există numai inhibitor de sinteză a cortizolului.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007

View PostProphecy, on 06 noiembrie 2023 - 08:58, said:

Ce anume te stresează pe tine ?

Nimic, n-ai citit? Nu e pt el, e pentru ceilalti care au probleme de genul.

View PostMike1alike, on 06 noiembrie 2023 - 10:45, said:

Şi nu există inhibitor de cortizol. Există numai inhibitor de sinteză a cortizolului.

Cred ca era destul de evident la ce se refera...

#8
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 18.11.2021
citeste despre amigdala si insula.  functionarea disfunctionala a neurotransmitatorilor in acele zone este asociata cu stresul si bolile psi.
solutia fiind echilibrarea intregului sistem chimic.

#9
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010

View PostMike1alike, on 06 noiembrie 2023 - 10:45, said:

Nu s-ar întâmpla absolut nimic. Life goes on.
Şi nu există inhibitor de cortizol. Există numai inhibitor de sinteză a cortizolului.
Exista antagonist pe receptorul cortizolului, fara sa aiba treaba cu sinteza cortizolului, dar nu cred ca la ala se referea.

#10
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View PostHandicarpati, on 06 noiembrie 2023 - 07:23, said:

Depinde de care  inhibitor vorbesti.
Mifepristone, or mai fi, dar de asta am aflat, nu zice ca e destinat acestui scop adica ptr stresul de mediu, eu am zis asa daca s-ar folosi la asta. Poate ala e ptr o secretie excesiva de cortizol, tumori, etc.

View Postceanu1980, on 06 noiembrie 2023 - 07:31, said:

Se vede, nu mai gasesti subiecte “grele” pt noi.
Poti sa treci mai departe unde te intereseaza, ca de aia avem atatea arii, fiecare sa se duca unde ii place. De aia se numesc dezbateri medicale, sa dezbati tot felul pe subiect. Nu iti place, nu raspunde. E normal sa nu ne intereseze pe toti aceleasi chestii.
Scriu pentru cine ar fi interesat, asa cum toti fac cu topicurile lor.
Cand zice "ce parere aveti despre HDD-urile x ?",  nu scrie ptr unu care zice "iara vi cu din astea".
Voi asta unii nu pricepeti.

Acest subiect se leaga de marea problema a efectelor nocive ale stresului la foarte multi, varsta la care apar probleme tot scade din ce in ce. Nu am vb asa aiurea despre. Am cerut si alte pareri.
Face ravagii, da boli, infarct, AVC, unii albesc peste noapte (asta nu am inteles cum, sau e minciuna), impotenta, frigiditate, etc.
Am crezut si eu ca am cu cine discuta pe aria asta totusi. Ma scuzi sa zic dar totusi am sperat ca na, vin aici si oameni care-s interesati de una si alta.
Nu zic de toti, ca unii raspund si sunt okey.
In lumea medicala nu prea am vazut asta, cand intrebi ceva, ti se raspunde cu o parere, nu ti se zice ca e o prostie ca ai intrebat. Ceva e aici si eu "nu imi dau seama".
Si nu doar la un medic, cu care dezbateam, dezbatea ! Chiar le placea. Bine, pe domeniul pe care era, mai exact diabet, psihiatrie. Unu n-am intalnit ca a zis ca e o tampenie.
Am zis si eu ca am oameni de genul si pe aici. Ca n-am pus intrebarea la aria Fun sau telefoane.
Sau daca nu se discuta astea, atunci de ce mai e aria medicina si dezbateri medicale ? Sa dezbatem cum ne uitam la TV ?

View PostAdm, on 06 noiembrie 2023 - 08:53, said:

Sincer, cred ca problema ta nu e cortisolul...
Nu am zis ca e problema mea, am si zis ca eu nu prea is stresat, as fi ultimul la care sa fie problema, eu am discutat asa ca idee doar, nu suntem la dezbateri medicale ?
Am facut analizele, constant cortizolul imi este in limite okey. Era ceva mai mare cand rupeam sala, dar nici atunci nu era peste limita.
Cand discuti ceva, nu trebuie neaparat sa te priveasca pe tine ca persoana.
La mine problema e mansarda, asta stiu si stiti.

View PostMike1alike, on 06 noiembrie 2023 - 10:45, said:

Nu s-ar întâmpla absolut nimic. Life goes on.
Şi nu există inhibitor de cortizol. Există numai inhibitor de sinteză a cortizolului.
Ai dreptate, sunt inhibitori de sinteza cortiozol, am citit acum. Ctisem in treacat atunci cortisol inhibitors cand am citit.

View PostProphecy, on 06 noiembrie 2023 - 08:58, said:

Ce anume te stresează pe tine ?
Pe mine nu ma streseaza, nu sunt eu in cauza, n-am copii acasa, nevasta care-mi papa sufletelul, datorii, etc. Eu doar am discutat ca idee, cum ca acest cortizol in exces secretat de catre stres, duce la boli la varsta din ce in ce mai mici (asa se zice). Si ma gandeam daca ce am zis ar putea fi o solutie. Dar credeam ca ai vazut:

"Asta poate e o solutie ptr stresatii cronici care nu pot evita acel mediu, loc de munca, etc."

Dar...nu ai vazut sau nu ai inteles.

View Postjumperishere, on 06 noiembrie 2023 - 11:36, said:

citeste despre amigdala si insula.  functionarea disfunctionala a neurotransmitatorilor in acele zone este asociata cu stresul si bolile psi.
solutia fiind echilibrarea intregului sistem chimic.
In caz ca este o disfunctionalitate ai dreptate, eu ma refer doar cand esti stresat de la mediu, nu poti parasi acel mediu (loc de munca, ai un partener toxic si nu ai puterea psihologica sa pleci, etc), acel stres pe termen lung te imbolnaveste. La cazul asta ma refer.
Ca inhibitorii de sinteza cortizol sunt facut ptr ce zici tu, ptr disfunctionalitati care duc la o secretie exagerata de cortizol fara leg cu mediu.
Insa ma gandeam daca nu cumva s-ar putea folosi si ptr stresul dat de mediu.


Handicarpati, ma refeream cumva la o reducere (inhibare partiala doar la nivelul normal, deci nu inhibare totala) al cortizolului cand esti stresat si nu poti rezolva parasind acel mediu.
Daca nu ai fost dotat cu o inteligenta mai sus si faci munci de jos dar asta te streseaza, nu poti schimba asta, asa ca ar trebui sa nu faci afectiuni in urma la asta, e un exemplu doar.
Adica mai pe romaneste, daca te f sefu la cap, in loc sa ai cortizolul 10 desi limita e 5, sa ai 3, cum ai avea daca nu erai stresat. Si lasand cortizolul in limite, nu vor mai apare efectele negative date de excesul de cortizol dat de stres.

Edited by MinettoMatoi, 06 November 2023 - 18:44.


#11
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010
Ok, la mifepristone ma refeream si eu, e singurul "inhibitor" de cortisol disponibil. S-au gandit si altii la tot felul de experimente...uite unul, vezi ce zice daca esti asa curios. https://jamanetwork....article/2804657

#12
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Mersi de link, o sa ma uit. Pai din curiozitati din astea poate iese ceva util, zic la general, nu neaparat referitor la ce am zis aici.

Ca asa daca ne referim doar la imaginatie e canalul ala "ce s-ar intampla daca", acolo e doar de fantezie, e altceva. Si acolo se uita tot asa tot felul de curiosi. Dar eu zic aici de ceva ce poate sa ajute, nu am zis ca si ajuta, de aia si am cerut ceva pareri, nu stiu ce se mira unii ca intreb. Cum evoluam daca nu ne punem intrebari ? Sau cum incercam sa evoluam ? Ca dezbateri medicale cam asta ar insemna, sa discutam chestii serioase totusi.
De ex multi medici nu dau medicatie ptr ceva daca acel medicament oficial nu e ptr chestia aia. Dar mai sunt si care dau, si a ajutat mult chestia asta. Aia zic "ia sa vedem...daca facem asa..o merge ?". Evident ca stia cum merge acel medicament.

Uite tu, mi-ai dat o sursa de care eu nu stiam, foarte bine. Asa se face intr-o discutie de genul, dam pareri, dam surse, etc.

Edited by MinettoMatoi, 08 November 2023 - 02:36.


#13
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 18.11.2021
cortizolul e un hormon care are si alte roluri, pe langa cel de stres
regleaza imunitatea...da. regleaza tensiunea, regleaza depresia, anxietatea ... regleaza metabolismul. nu incerca sa-l blochezi cu te miri ce.
cum am scris mai sus, cauta sa reglezi chimia in general.

ce vrei tu sa rezolvi e ca si cum ai incerca sa repari structura unui bloc, schimband un pilon. s-ar putea mai mult rau sa faci

Edited by jumperishere, 08 November 2023 - 02:51.


#14
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Ai dreptate doar in cazul in care nivelul cortizolului e coborat sub limita inferioara. Dar tu il cobori de la o secretie excesiva la cam normal.
Si cand e nivel normal adica in limitele admise nu se perturba nimic. Deci sa facem o diferenta totusi. Secretia excesiva face doar rau la toate cam ! Si tensiune si tot.
Chimia cum o reglezi ? O reglezi tot cu medicatie, depinde, daca asta te ajuta sa fi mai destresat in conditii de mediu stresante de care nu poti scapa, e ok si asa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate