Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Atacare Titlu Proprietate

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
44 răspunsuri în acest subiect

#19
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.495
  • Înscris: 06.01.2014

Vizualizare mesajtalica, pe 05 noiembrie 2023 - 18:33, a scris:

la ce ajuta ridicarea topo intr-un litigiu!? Ce importanta au cotele de nivel ale terenului? Punctele din cadastru este alta treaba!

Da, exista CF.

Ambele acte s-au facut in baza legii 18.
STUDIU TOPOGRAFIC
Studiul topografic sau ridicarea topografica prezinta situatia reala din teren, masurata in coordonate nationale, in cazul Romaniei in sistemul STEREO 70 – Dealul Piscului.
Studiul topografic se intocmeste fie la solicitatea autoritatilor avizatoare sau a autoritatii publice locale (primarie) si poate fi mentionat in certificatul de urbanism, fie la solicitarea unui investitor, persoana fizica, juridica sau institutie publica.
In functie de complexitatea studiului topografic (ridicare topografica) acesta poate prezenta urmatoarele informatii:
Delimitarea clara a parcelei;
Suprapunerea parcelei cu alte parcele de teren;

Forma si dimensiunea constructiilor existente pe amplasament;
Curbele si diferentele de nivel;
Pozitia exacta a constructiilor vecine, inaltimea acestora si distantele real masurate intre acestea;
Retele edilitare existente in zona (retea de alimentare cu apa, canalizare menajare, canalizare pluviala, alimentare cu energie electrica, alimentare cu gaze naturale);
Retele nationale de transport a energiei (electrice, gaz, titei);
Dimensiunea retelei de transport (carosabil, acostament, trotuare, spatii verzi);
Numerele cadastrale vecine;
Inscrierea sau neincluderea in cartea funciara a unor constructii vecine;
Tipul si speciile de arbori de pe amplasament sau din vecinatate;
Forma albiei unor cursuri de apa

Sursa: dd pe net, dar nu ma lasă să o pun.

#20
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.594
  • Înscris: 10.01.2019

Vizualizare mesajtalica, pe 05 noiembrie 2023 - 19:13, a scris:

Are.
Daca are cadastru nu-ti mai bate capul cu atacarea titlului de proprietate, ca nu tu trebuie sa dovedesti ca terenul ala este al tau, ca ai deja dovada. Aia cu titlu, vecinii trebuie ei sa dovedeasca ca terenul respectiv este al lor si eu cred ca nu o pot face numai pe baza faptului ca au un titlu de proprietate pe o suprafata de teren. Deci parerea mea este sa-i lasi pe ei sa te dea in judecata daca cred ca au dovezi si abia atunci  sa contesti argumentele lor (daca au). insa faptul ca un timp destul de indelungat, din cate am inteles, ei au folosit terenul fara sa conteste limitele actuale, e un argument in favoarea ta. Primaria nu are de ce sa intervina intr-un eventual proces pt ca daca ar fi avut argumente le-ar fi adus in procesul tau atunci cand ai dobandit terenul in instanta.

#21
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.222
  • Înscris: 23.08.2014

Vizualizare mesajAlexD2, pe 05 noiembrie 2023 - 19:39, a scris:

Daca are cadastru nu-ti mai bate capul cu atacarea titlului de proprietate, ca nu tu trebuie sa dovedesti ca terenul ala este al tau, ca ai deja dovada. Aia cu titlu, vecinii trebuie ei sa dovedeasca ca terenul respectiv este al lor si eu cred ca nu o pot face numai pe baza faptului ca au un titlu de proprietate pe o suprafata de teren. Deci parerea mea este sa-i lasi pe ei sa te dea in judecata daca cred ca au dovezi si abia atunci  sa contesti argumentele lor (daca au). insa faptul ca un timp destul de indelungat, din cate am inteles, ei au folosit terenul fara sa conteste limitele actuale, e un argument in favoarea ta. Primaria nu are de ce sa intervina intr-un eventual proces pt ca daca ar fi avut argumente le-ar fi adus in procesul tau atunci cand ai dobandit terenul in instanta.
Depinde ce limite are la cadastru.In cartea funciara, poate aparea limita de hotar in alta parte.Am trecut prin aceasta situatie, cand un vecin s-a bagat peste mine, si apoi am descoperit cu totii ca limitele de proprietate erau altfel in cadastru decat ce stiam noi.Aveam cu totii suprafetele, insa erau deplasate.

#22
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.594
  • Înscris: 10.01.2019
Pai el zice ca are cadastrul facut pe terenul respectiv. Cadastrul ala se poate verifica foarte usor, o firma de cadastru poate sa vina sa-i refaca masuratorile, sa-i stabileasca pe teren punctele din intabularea respectiva si sa-i taruseze terenul. Eu nu inteleg in ce au constat expertizele respective de au dat rezultate contradictorii, ce fel de rezultate contradictorii au dat, asta ar trebui initiatorul sa ne lamureasca.

#23
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 969
  • Înscris: 21.03.2012
In zona, cadastrul a fost facut de aceiasi firma.

Despre expertizele contradictorii: cum spuneam, reclamantii recunosc ca nu stiu limitele lor. Terenul care il detin si are o forma de dreptunghi, precum schita punerii in posesie. In prelungirea laturii mici a dreptunghiului, sunt neamurile lor (nu au fost chemati in proxes). Deci ei au zis ca ce lipseste este lipit de latura lunga. La prima expertiza, schita iesita nu respecta forma de dreptunghi si nici vecinii din titlul. Este in forma de L.
Decizia primei instante a fost favorabila noua, dar a fost contesta si admisa contestatia, pe motiv ca instanta nu a tinut cont de nu stiu ce chestii.
Al doilea cadastrist a facut in asa fel incat forma de dreptunghi sa fie respectata, dar nici asa nu respecta vecinii pe una din laturi. Dar, ceea ce nu a existat in primul raport si a aparut abia la al doilea, in prelungirea terenului lor, pe latura scurta, au aparul 6000 mp, ai Primariei!
Cum spuneam reclamantii nu au suprafata de 30000 in actele primare. Voi incerca sa vb cu cadastristul care a facut lucrarile in zona, daxa ma poate ajuta cu localizarea terenurilor, conform cu denumirile vechi ale punctelor cadastrale: "iapa schioapa", "dealu mic", chestii din astea.

Editat de talica, 06 noiembrie 2023 - 07:34.


#24
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.594
  • Înscris: 10.01.2019
Deci sa-nteleg ca exista un proces in curs intre vecinii tai si tine in care vecinii contesta punerea in posesie si revendica o suprafata mai mare, suprafata conforma cu titlul lor de proprietate. Daca e asa nu am inteles ce au cu tine pt ca problema lor e cu primaria care nu i-au pus corect in posesie (conform titlului)
In acest proces s-au facut doua expertize cu doua solutii diferite referitoare la terenul vecinilor. Cu ce te afecteaza pe tine aceste solutii ? Ca din ce ai spus nu rezulta ca vreo una din ele se suprapune pe terenul tau ? Eu nu sunt jurist dar nici nu cred ca pot sa ia din terenul tau atat timp cat terenul tau este cadastrat pe amplasamentul respectiv in urma unei actiuni in instanta. (ca ai spus ca a fost obtinut dreptul asupra terenului in instanta)

#25
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 969
  • Înscris: 21.03.2012
Da, exista un proces pe rol. Ei contra  socrului meu si surorile lui, eu ca si cumparator de la socrul meu.
La fel gandesc si eu! Daca tu , Primarie, mi-ai dat act de 30000, unde e terenul din act? Dar primaria nu a fost chemata in judecata! Poate acum, dupa ce s-a descoperit ca in prelungirea terenului reclamantilor, pe latura scurta, primaria are 6000 mp. De acest teren a tinut cont a doua expertiza. Se stia ca acel teren este al rudelor reclamantilor, dar se pare ca e partial ocupat abuziv de 25 de ani!

#26
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.594
  • Înscris: 10.01.2019
In ce sens abuziv, rudele respective nu au titlu pe terenul lor ? Daca au la randul lor titlu, nu e abuziv. E intradevar posibil ca in acest caz pe  o parte din acelasi teren sa se fi dat doua titluri unul a vecinului si unul al rudelor acestuia, situatie plauzibila daca ei provin din aceiasi familie care in trecut au detinut intreg acel teren si la un moment dat a fost impartit de mostenitori. Sau e posibil sa fie un singur titlu cel al vecinilor pe intreaga suprafata de teren (inclusiv cel al rudelor acestuia) si doar vecinii sa fi solicitat titlu. Dar asta nu e problema ta, e a primariei si a reclamantilor. Dar repet faptul ca la punerea in posesie si ulterior ei nu au reclamat ca punerea in posesie nu este corecta e un atu in favoarea ta. Posibil ca proprietarul anterior al terenului vecinilor sa fi stiut realitatea si de asta sa nu fi facut nici un demers.
Poti sa le spui ca daca continua pe acesta cale (sa revendice o parte din pamantul tau) o sa angajezi un avocat pentru care, daca pierd procesul vor trebui sa platesca cheltuielile de judecata

#27
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 969
  • Înscris: 21.03.2012
Abuziv in sensul ca CF este pe numele Primariei.

#28
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.495
  • Înscris: 06.01.2014

Vizualizare mesajAlexD2, pe 06 noiembrie 2023 - 13:12, a scris:

I...
Poti sa le spui ca daca continua pe acesta cale (sa revendice o parte din pamantul tau) o sa angajezi un avocat pentru care, daca pierd procesul vor trebui sa platesca cheltuielile de judecata
Deja ...

Vizualizare mesajtalica, pe 06 noiembrie 2023 - 10:37, a scris:

... exista un proces pe rol. ...

... deci, cine va pierde, va plati .

#29
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.495
  • Înscris: 06.01.2014

Vizualizare mesajtalica, pe 05 noiembrie 2023 - 13:34, a scris:

Ce efort financiar presupune atacarea/contestarea unui titlu de proprietate teren agricol?
Daca vrei sa pastrezi terenul, trebuue,  indiferent de costuri, sa contești TP -ul.

(Personal nu cred ca ai (de fapt cel de la care ai cumparat/obtinut terenul nu are) drept la acel teren. Însă,  asta rămâne ca reclamanții sz dovedeasca).

Editat de cristobob, 06 noiembrie 2023 - 21:17.


#30
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 969
  • Înscris: 21.03.2012
Cum ai ajuns la aceasta concluzie?

#31
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.495
  • Înscris: 06.01.2014
Poate m-am pripit, ca am recitit asta:

Vizualizare mesajtalica, pe 05 noiembrie 2023 - 15:43, a scris:

... Socrul meu a fost pus in posesie cu proces verbal de punere in posesie. Titlu nu a fost eliberat, primaria ne-trimitand actele la prefectura (din ciclul "pt ca pot"...
.
Probleme cu vecinii nu au fost.
...
Initial mi-a ramas in memorie:

Vizualizare mesajtalica, pe 05 noiembrie 2023 - 15:43, a scris:

Pe scurt este asa. Socrul meu a fost pus in posesie cu proces verbal de punere in posesie. Titlu nu a fost eliberat, primaria ne-trimitand actele la prefectura (din ciclul "pt ca pot"). Drepturile au fost obtinute in instanta. Hotarare definitiva si irevocabila.
Probleme cu vecinii nu au fost.
...

Din punctul mau de vedere, instanta nu are de ce sa "dea pamant".Pentru asta exista comisia de fond funciar. Eventual sa oblige primaria/comisia de fond funciar/prefectura , etc  sa-si faca treaba.

#32
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 969
  • Înscris: 21.03.2012
Care ar fi modalitatea ca in cadrul aceluias proces, sa introduc contestarea titlului de proprietate? O sa intreb si un avocat, dar nu strica sa aflu si alte opinii. Multumesc anticipat.

#33
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.495
  • Înscris: 06.01.2014
Nu cred ca se poate. Cred ca trebuie deschis proces separat.

Insa este doar părerea mea. Întreabă mai bine un avocat.

#34
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 774
  • Înscris: 12.11.2008
Daca drepturile au fost obtinute in instanta atunci intervine AUTORITATEA LUCRULUI JUDECAT, art 430 si urmatoarele din Noul cod de procedura civila Si asa ramane, pentru ca niciun judecator n-are puterea sa puna in discutie decizia definitiva a altui judecator chiar daca nu e cea corecta. Eu cred ca cel care are hotarare judecatoreasca este in avantaj. Si un avocat bun ar fi trebuit sa sesizeze asta. Mai cere o opinie si in alta parte, fenomenul juridic a devenit foarte complex si este nevoie din ce in ce mai des de o a doua opinie ca in medicina. Apoi daca s-a facut cadastru si s-a trecut in CF ce era in hotarare iar este un avantaj daca a expirat perioada de prescriptie privind contestarea (2 ani cred, pote chiar trei) Cine s-a trezit tarziu, culege ce mai gaseste Daca vrei sa stii mai multe despre avantajele CF mergi la un notar. Ei le infiinteaza si le actualizeaza, cunosc mai bine chichitele legate de legea cadastrului.

Referitor la taxa de timbru. Daca atacarea Titlului de proprietate se face in conformitate cu Legea fondului funciar, atunci cererea este scutita de timbru.

#35
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.594
  • Înscris: 10.01.2019
Asta cu autoritatea lucrului judecat nu e sigur ca e relevant in acest caz pt ca, cel mai probabil, prin judecata primaria a fost obligata sa dea titlu de proprietate pe suprafata respectiva conform adeverintei, fara insa a stabili locatia si amplasamrntul terenului. Cel mai probabil asta s-a facut  si s-a legalizat prin titlu de proprietate si prin intabularea facuta. Asta ne poate lamuri initiatorul cum a fost de fapt.

#36
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 774
  • Înscris: 12.11.2008
Premergator eliberarii titlului, se face punerea in posesie a fiecarei bucati de pamant.
Punerea in posesie se face prin procese-verbale care precizeaza pentru fiecare teren locatia, suprafata, vecini, elemente topografice, etc
Fiecare teren care se reconstituie este bine identificat, descris, etc Se semneaza de predare-primire
Vreau sa spun ca titlul de proprietate nu se elibereaza in orb, trebuie precizat unde, ce si cat si vecinii

E justa observatia ca initiatorul stie cel mai bine situatia
Numai ca el ne lasa sa ne dam cu parerea fara a ne spune in clar despre ce este vorba.
Poate ca daca am stii mai buine, am gandi mai b ine.  Poate ....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate