Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Aducere urna cu cenusa in tara

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ticomatic2003

ticomatic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 30.05.2006
Am o verisoara in Austria care doreste sa aduca in tara urna cu cenusa  mamei sale.Exista ceva reglementari in acest sens ?

#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Da, se transporta ca si marfuri, trebuie vorbit la un transportator care va propune varianta rutiera sau aeriana.

Un extras de pe site-ul IATA. Poti lua legatura cu Austrian Airlines care vor raspunde daca este permis transportul ca efect personal/bagaj sau trebuie trimis ca si marfa.

Quote

2. Urns
When shipping cremated remains, an urn will be needed for safe transport. Funeral homes ensure the remains are secure within the urn and safe for air travel. When flying with cremated remains, a passenger should verify the rules with the funeral home or with the individual airline before their flight.
Some families will want to know if shipping human ashes with a shipping service is an option; however, upon death, trusting funeral homes to deliver the remains from one location to the other safely and without incident is usually the best option.


#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,477
  • Înscris: 17.04.2006
Nu are nevoie de nimic special pe care rutiera.

Edited by Sef-chenko, 05 November 2023 - 12:26.


#4
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,834
  • Înscris: 15.08.2014
Ce va place sava complicati inutil si total aiurea.

Edited by petit_christian, 05 November 2023 - 12:55.


#5
ticomatic2003

ticomatic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 30.05.2006

 petit_christian, on 05 noiembrie 2023 - 12:55, said:

Ce va place sava complicati inutil si total aiurea.
Personal eu as rezolva-o simplu in stilul pur romanesc.Inchipuie-ti ca verisoara mea are 65 de ani, nascuta acolo si nu are "scoala romaneasca " la baza, vrea totul legal !

#6
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 ticomatic2003, on 05 noiembrie 2023 - 14:24, said:

Personal eu as rezolva-o simplu in stilul pur romanesc.Inchipuie-ti ca verisoara mea are 65 de ani, nascuta acolo si nu are "scoala romaneasca " la baza, vrea totul legal !

Pai nu mai exista acum stilul pur romanesc, te ard autoritatile cu amenzi acum pentru orice fleac, e foame mare de bani la institutii.

#7
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Ce diferenţă este între cenuşa umană şi cenuşa din sobă, cea folosită ca îngrăşâmânt pentru florile din glastre ?

#8
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005

 terratec, on 05 noiembrie 2023 - 19:25, said:

Ce diferenţă este între cenuşa umană şi cenuşa din sobă, cea folosită ca îngrăşâmânt pentru florile din glastre ?

Salut

Asta e la misto, sau?

Asa pot sa intreb si eu ce diferenta e intre un cadavru uman si jambonul de Serrano. Tehnic sunt tot ramasite ale unor mamifere moarte. Legal lucrurile se mai complica cand mamiferul este om.

Spre deosebire de cenusa din soba, ramasitele umane au alt regim. In urna nu e cenusa rezultata din incinerare. Praful ala reprezinta de fapt ce ramane dupa ce sunt macinate oasele. Deci tehnic aia nu e cenusa, ci oase umane macinate.

In alta ordine de idei, sunt case funerare care se ocupa de astfel de proceduri. Cauta pe google "repatriere cenusa umana" si gasesti o multime de site-uri ale firmelor care fac asa ceva. Cel mai safe, daca vrei sa faci repartierea legal este sa iei legatura cu ei, ca stiu cel mai bine conditiile.

Exista evident si varianta sa vina cu urna in geamantan, dar nu cu avionul.

Edited by bogdan_o, 05 November 2023 - 20:17.


#9
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Ca o adaugire, ramasitele umane nu se manevreaza cu utilaje.

#10
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Dar cu ce le toaca, cu doua pietre lovite una de alta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate