Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Home pc future proof

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2007
Salut, vin si eu cu o solicitare de configuratie.

1. Cand se va face achizitia
   1-2 luni
2. La ce va fi folosit PC-ul
   Home stuff, nimic hard, browsing (sute de taburi deschise), gaming rar, office stuff...
3. Bugetul maxim
   6000 - 8000 lei, fara periferice si monitor
4. Rezolutia diagonala si intrarile video ale monitorului
   In principal un tv qled Samsung 43Q60R 4k, si rar un monitor 2k (20 si cva inch ?)
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem
   2 hdd si 1 ssd toate SATA
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata
   PC Garage cu asamblare

Chiar daca nu cred ca va fi foarte solicitat, imi doresc sa fie capabil si future-proof (+- 10 ani), i5-14600. Nu conteaza ca la anul se schimba socket-ul.
Nu stiu daca merita un i7, mai ales ca am inteles ca acesta are nevoie de o racire serioasa...
Apropo de racire, nu prea ma pricep la cea cu lichid, ar fi ok si o racire pe aer?
Doresc cam tot ce se poate pe pcie5, video, ssd m2 nvme (1-2 tb si cu  cel putin inca 2-3 sloturi m2 nvme)
Alte cerinte: 32 ram ddr5 (inteleg ca 6000 mhz e the sweet spot?)
O placa video cu vrm bun pentru procesor (nu intentionez overclocking),
usb c si wifi....
Placa video poate fi achizitionata si ulterior, nu vreau ceva extrem, insa sa fie buna pentru +- 10 ani (asa cum am avut pana acum un sapphire hd7870xt with boost). Am o fixatie cu 256 biti. Ma gandeam la placile intel, vad ca parerile se imbunatatesc si sunt si relativ ieftine, dar sunt deschis daca aveti si alte pareri pentru ceva mediu, dar bun totusi...
Ca si carcasa as vrea ceva in genul ALPHAGEAR Khavatari, cu 2 fan-uri mari frontal, nu prea imi doresc iluminare, dar sa fie bine protejata de praf si mai spre silentios...

#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
La ce ai de gand cu el poti scapa lejer cu un Mac Mini in varianta cu procesor Pro si mai mult RAM, stocare adaugi prin Thunderbolt/USB4.

#3
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@geo741 topicul asta se doreste a fi vreo gluma?
Tocmai ce s-a mai creat zilele trecute un topic cu recomandari de laptop din piese si cu monitor diagonala normala...

Acum tu vrei recomandari pt o unitate care va fi conectata la un TV cu diagonala de 108 cm.
PC -ul va fi folosit pt browsing, office,...!!!!!

Edited by mariusixy, 05 November 2023 - 12:30.


#4
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2007
Si care e problema, ma rog? Ar trebui sa dispar, sau ce? Habar nu am la ce va mai fi supus in durata de viata dorita de mine, nu cunosc viitorul. Urmareste linia descrisa de mine, dotarile, si uita ce am scris despre utilizare. Care e problema cu televizorul ?
Am avut pe mana ceva ryzen 5, nu mi s-a parut snappy, la fel, pe sistemul actual, cand m-a lasat placa video si am ramas pe video integrat, nu mi s-a parut snappy. Cam asta vreau, sa simt ceva putere totusi, mai ales ca doresc un orizont larg de timp.
Teoretic stiu cam ce vreau, insa vroiam sfatul vostru pentru compatibilitatea cea mai buna dintre componente, si o parere legata de placa video.

Edited by geo741, 05 November 2023 - 12:50.


#5
loler256

loler256

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 27.12.2012
In genul asta sau cu specificatii similare: https://www.pcgarage...ndar-ultraplus/
desi eu as merge pe o placa de baza cu ddr5 ram

Edited by loler256, 05 November 2023 - 13:08.


#6
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Eu zic ca nu au sens configuratiile facute acum. In 1-2 luni o sa se schimbe si preturi si stocuri, si va trebui sa refaci aproape toata configuratia. Mai ales acum cand e haos pe piata cu black friday,  cyber monday, sarbatorile de iarna, etc..

Cateva chestii pe care le-as mentiona, fara referinte la produse/preturi, doar asa, ca idee:
- 10 ani e prea mult sa te gandesti la future-proofness, ca nu se stie ce se schimba prin tehnologii, dar un 5 ani asa e rezonabil sa te gandesti. Poate ai noroc si va fi relevant si in 10 ani dar nimeni nu-ti poate promite asta.
- daca te joci rar, eu as sari peste placa video si as folosi-o pe cea actuala. Economisesti ceva bani si faci upgrade doar daca apare nevoia (vreun joc pe care vrei neaparat sa-l joci si nu-l duce placa actuala)
- 6000 Mhz o fi 'sweet spot' dar la DDR5 e ceva mai complicat cu stabilitatea, trebuie sa ai grija ca memoria sa aiba profil adecvat tehnologiei procesorului (adica XMP pentru Intel, EXPO pentru AMD) si chiar si asa am intalnit probleme si a trebuit sa ajustez manual voltaje, latente, frecventa, si e destul de mult chin, recomand o lectura rapida - https://www.overcloc...clocking-guide/
- la un PC care vrei sa te tina 10 ani as fi foarte atent si la consumul de energie, mai ales la procesor/placa video/sursa. Ca pe perioada lunga se simte ceva ce consuma cu 100-200W in plus.

Eu in locu' tau as baga un ~4000 de lei in ceva decent acum, fara placa video, si l-as vinde/schimba peste vreo 4-5 ani, si atunci sunt sigur ca acopar perioada asta de 10 ani cu performanta "medie" mai buna decat daca ai baga de-acum 8000 de lei in el.

#7
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2007
Interesant punct de vedere si o sa tin seama de el. Problema este ca actuala placa a crapat si era veche oricum (sapphire hd7870xt with boost).
Probabil o sa ma orientez catre ceva mai decent si o placa video intel, si voi mai vedea pe viitor... Merci !

#8
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2007
Pana una alta, ce placa de baza ar fi o optiune buna pentru i5-14600, ca si vrm, stabilitate, plus 16/32 ram ddr 5 (cl cat?)

#9
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008

View Postgeo741, on 05 noiembrie 2023 - 12:39, said:

Si care e problema, ma rog? Ar trebui sa dispar, sau ce? Habar nu am la ce va mai fi supus in durata de viata dorita de mine, nu cunosc viitorul. Urmareste linia descrisa de mine, dotarile, si uita ce am scris despre utilizare. Care e problema cu televizorul ?
Am avut pe mana ceva ryzen 5, nu mi s-a parut snappy, la fel, pe sistemul actual, cand m-a lasat placa video si am ramas pe video integrat, nu mi s-a parut snappy. Cam asta vreau, sa simt ceva putere totusi, mai ales ca doresc un orizont larg de timp.
Teoretic stiu cam ce vreau, insa vroiam sfatul vostru pentru compatibilitatea cea mai buna dintre componente, si o parere legata de placa video.
M-ai inteles gresit.
Sincer dupa ce ti-am recitit prima postare am ajuns la concluzia ca te-ai saturat de smartphone si vrei sa-ti cumperi un PC.
Se pare ca va fi si primul tau PC si experienta 0 cu pc/laptop pt ca altfel nu imi explic de ce ai spune ca vei folosi pt browsing si office un TV cu lungimea de aprox 1 m.
https://www.sony.co....ticles/00008601

Deci pt 43" Viewing Distance Range 90 cm
(Approx.)

#10
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

View Postgeo741, on 05 noiembrie 2023 - 11:43, said:

Salut, vin si eu cu o solicitare de configuratie.

1. Cand se va face achizitia
   1-2 luni
2. La ce va fi folosit PC-ul
   Home stuff, nimic hard, browsing (sute de taburi deschise), gaming rar, office stuff...
3. Bugetul maxim
   6000 - 8000 lei, fara periferice si monitor
4. Rezolutia diagonala si intrarile video ale monitorului
   In principal un tv qled Samsung 43Q60R 4k, si rar un monitor 2k (20 si cva inch ?)
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem
   2 hdd si 1 ssd toate SATA
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata
   PC Garage cu asamblare

Chiar daca nu cred ca va fi foarte solicitat, imi doresc sa fie capabil si future-proof (+- 10 ani), i5-14600. Nu conteaza ca la anul se schimba socket-ul.
Nu stiu daca merita un i7, mai ales ca am inteles ca acesta are nevoie de o racire serioasa...
Apropo de racire, nu prea ma pricep la cea cu lichid, ar fi ok si o racire pe aer?
Doresc cam tot ce se poate pe pcie5, video, ssd m2 nvme (1-2 tb si cu  cel putin inca 2-3 sloturi m2 nvme)
Alte cerinte: 32 ram ddr5 (inteleg ca 6000 mhz e the sweet spot?)
O placa video cu vrm bun pentru procesor (nu intentionez overclocking),
usb c si wifi....
Placa video poate fi achizitionata si ulterior, nu vreau ceva extrem, insa sa fie buna pentru +- 10 ani (asa cum am avut pana acum un sapphire hd7870xt with boost). Am o fixatie cu 256 biti. Ma gandeam la placile intel, vad ca parerile se imbunatatesc si sunt si relativ ieftine, dar sunt deschis daca aveti si alte pareri pentru ceva mediu, dar bun totusi...
Ca si carcasa as vrea ceva in genul ALPHAGEAR Khavatari, cu 2 fan-uri mari frontal, nu prea imi doresc iluminare, dar sa fie bine protejata de praf si mai spre silentios...
Vezi daca ti place configuratia da mai jos da la pc garage:
Produse:
1 × Pasta termoconductoare Thermal Grizzly Hydronaut 1g, 29,99 RON
1 × Sursa Seasonic Focus GX, 80+ Gold, 650W, 579,99 RON
1 × SSD Kingston FURY Renegade 1TB PCI Express 4.0 x4 M.2, 358,99 RON
1 × Cooler CPU ID-Cooling SE-224-XTS Black, 155,45 RON
1 × Placa de baza GIGABYTE B760 DS3H, 744,99 RON
1 × Carcasa ALPHAGEAR Trickster RGB, 289,99 RON
1 × Placa video ASRock Intel Arc A770 Phantom Gaming OC 16GB GDDR6 256-bit, 2.134,57 RON
2 × 32GB DDR5 6000MHz CL36 Corsair Vengeance Dual Channel Kit, 1.177,76 RON, adica 128GB Ram total
1 × Procesor Intel Raptor Lake Refresh, Core i5 14600KF 3.5GHz box, 1.674,99 RON
1 × Serviciu Asamblare Premium, 399,00 RON

Discounturi:
Discount Pasta termoconductoare Hydronaut 1g: 5,00%
-1,50 RON
Discount Sursa Focus GX, 80+ Gold, 650W: 12,00%
-69,60 RON
Discount Cooler CPU SE-224-XTS Black: 20,00%
-31,09 RON
Discount Memorie Vengeance 32GB DDR5 6000MHz CL36 Dual Channel Kit: 10,00%
-117,78 RON

Total:
Total comanda cu TVA
7.325,76 RON

Cre ca se putea si mai bine da acuma ma grabesc c am treaba
Da vezi ce parere au si colegii si te consulti cu ei!

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Orice mini pc de 1000 lei va fi future proof cel putin 5 ani si dupa aceia iti vei putea lua la aceiasi bani altul de 3 ori mai performant. E abusurd sa-ti iei o hardughie de 10 kg si 6000 lei care peste 3 ani va valora mai putin de jumatate.
Cel mai puternic mini pc e un Beelink SER7 AMD Ryzen 7 7840HS cu 29000 puncte in Passmark. E totusi overkill pentru browsing. Nu exista procesoare care sa deschida aplicatiile intr-o zecime de secunda dar odata deschis viteza de lucru e franata doar de latenta retelei la browsing.
Mai sus e o configuratie de hard gaming cu un procesor cu 38400 puncte in Passmark. Deci nimic deosebit cand vine vorba de aplicatii ofice si media ce pot rula pe orice procesor actual. Peste 5 ani va valora 2000 lei fara sa scoti untul din el.
Mai degraba windows-ul nu este asa de bine optimizat incat sa foloseasca tot ramul instalat. Mai dureaza pana ajunge la optimizarile, performanta si flexibilitatea unui android.

Edited by Leo2006, 05 November 2023 - 19:11.


#12
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2007

View Postmariusixy, on 05 noiembrie 2023 - 17:51, said:

M-ai inteles gresit.
Sincer dupa ce ti-am recitit prima postare am ajuns la concluzia ca te-ai saturat de smartphone si vrei sa-ti cumperi un PC.
Se pare ca va fi si primul tau PC si experienta 0 cu pc/laptop pt ca altfel nu imi explic de ce ai spune ca vei folosi pt browsing si office un TV cu lungimea de aprox 1 m.
https://www.sony.co....ticles/00008601

Deci pt 43" Viewing Distance Range 90 cm
(Approx.)

Daca te exprimai altfel, poate nu te intelegeam gresit. Nu este nici pe departe primul meu pc iar experienta am destula, insa nu mai am nici timpul si nici energia necesara sa le studiez aprofundat, sa le pun cap la cap, unde mai pui ca sunt si mai perfectionist din fire si imi va solicita mult timp...
Iar televizorul nu este luat special pentru a tine loc de monitor, ci pur si simplu, dupa o zi de munca de birou, acasa nu mai am chef de stat la alt birou, asa ca am legat pc-ul la tv, ca sa pot sta pe canapea.
Nu fac editare video iar gaming-ul e din ce in ce mai rar, la ce poti folosi un pc in rest? E, aia fac eu :) Sistemul actual e depasit, plus ca placa video s-a dus, asa ca am vrut ceva nou, la zi, iar perfectionistul din mine vrea un sistem bun, cat de cat...

#13
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
5-6 ani ar fi o durata de viata mult mai realista pentru unitatea respectiva. Gandeste-te doar cum merge azi  Windows-ul pe un i5 4570 de acum 10 ani ...
In ce priveste monitorul/tv 43" 4K e chiar ok nu vad nici o problema. Daca va fi singurul tv din camera respectiva ti-as recomanda un OLED de 42" LG C2/C3 dar probabil ai deja TV-ul si vorbim de alt buget.

Edited by MD, 05 November 2023 - 23:05.


#14
geo741

geo741

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 07.09.2007
Am un I5 4670 si merge decent si acum, era si mai ok pana sa se duca placa video. Televizorul exista.









Edited by geo741, 05 November 2023 - 23:36.


#15
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,065
  • Înscris: 30.11.2017
Totuși zice că vrea PC de office in 8000 lei și că sa se joace dar nu știe ce și când, dar sa-l țină 10 ani.
Și să țină 300 taburi deschise pe un televizor de 2 metri. Ce rost o avea așa ceva. Ce ar merge? Un Pentium sau athlon că-i de office și 100 gb de RAM că sa stea acolo 200 de tabuuri deschise și devenite inactive in câteva ore

Îmi pare ceva aiurea după laptopul in 1400 lei fix și performanță maximă de gaming.

De ținut te tine și 30 de ani daca faci doar office până se colmatează de praf, iar laptopul de 1400 va ceda în 2 ani daca-l forjezi in gaming.

Daca stai cum zici la birou 10 ore pe zi indicat e să nu mai folosești nimic legat de PC laptop tv in restul de 14 ore rămase din care vreo 8 ar trebui sa dormi.

#16
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Un laptop sau MiniPC cu procesor Ryzen 7840HS sau 7940HS și 16 sau 32 GB RAM este arhi-suficient pentru activități office și multimedia pe un monitor sau TV cu rezoluție 4K. Platforma e suficient de rapidă, dar și capabilă să redea 2 x 8K@60Hz, așa că nu vor fi probleme.
Duce și jocuri fără pretenții, la 720p sau 1080p. Dacă simți nevoia de mai multă putere pe partea de procesare grafică, dacă laptopul sau MiniPC-ul are conector USB4 sau Thunderbolt, poți conecta o placa video externă (eGPU)

#17
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
https://beelink.alie...tore/1100187006
Cauta cu procesor Ryzen si cu terminatia H la serie. Sunt suficient de puternice sa poata rula jocuri mai vechi.
Un sistem complet cu Ryzen 7 5800H 32GB ram si 1TB stocare, costa doar 2100 lei. Va incapea lejer in spatele tv-ului. La fiecare 3 ani poti sa-l schimbi cu unul la acelasi pret si dublu la performante. Se vand foarte repede pe olx.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eL3rC5mDhsM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate