Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cu masina electrica in Tenerife

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
O mare bataie de cap, asta este masina electrica in Tenerife,
dar nu numai acolo... e o mare bataie de cap, in general!

Am luat o masina pentru sase zile, un Peugeout 2008e.
Cam astea au fost costurile:

Prefered vehicle: Peugeot 2008e or similar
Pick-up date/time: 26/10/2023 19:00:00  
Pick-up office/place: Tenerife South Airport
Return date/time: 01/11/2023 17:00:00
return office/place: Tenerife South Airport
Rental duration: 6 days  
Total amount (all inclusive): 257,16 €

Merge frumos, insa cand e vorba despre autonomie, e o mare durere!
Ma gandeam ca pe o insula cu o lungime a coastei de 342km nu e o problema sa folosesti o masina cu o autonomie de vreo 400km. Problema e ca lucrurile sunt mai complicate decat atat, cifrele nu sunt chiar asa cum suna.

Attached File  1.JPG   585.2K   103 downloads

In primul rand bateria e o mare panarama, nu stie mai mult de 280km, decat daca mergi in regim de 30km/h. Chiar si acesti 280km sunt doar in teorie, caci daca urci la munte, trebuie sa fii sigur ca nu vrei sa mergi mai mult de 100km cu o baterie plina.

Attached File  2.jpg   685.98K   119 downloads

Am plecat pe Teide din Playa de Las Americas, cu bateria full 280km si am ajuns sus la telecabina cu 55km. Posted Image asa cum vedeti in foto cu traseul, am avut de parcurs 55km. Bine ca nu am mai avut de urcat vreo 500m altitudine, caci ramaneam agatat pe drum. Cica sa nu-mi fac probleme, caci la intoarcere contam pe regenerare… pe bune Posted Image asa e, regenerarea aduce inapoi in baterie km, dar eu nu am curaj sa ma bazez doar pe asta.

Attached File  3.PNG   1.37MB   126 downloads

Sus la Teide un singur charger, fara niciun fel de numar de telefon pe el, abosolut nimic. Ai fob esti tare, n-ai… esti victima. Am gasit pe cineva cu un VAN, care abia incarcase si se pregatea sa plece.
L-am rugat sa ma ajute sa incarc si eu cu cartela lui - Pai nu pot, pentru ca e din contul meu, platesc eu - Iti platesc inainte - cat stim cat ai consumat? - iti dau cat sa fii multumit - da, te-as ajuta, dar oricum nu pot, pentru ca trebuie sa scanez cu fob-ul la finalul incarcarii -  pai nu trebuie, caci o deconectez eu cablul din cheie - ba da, stiu eu mai bine - stii ca vrei ai vrea sa ma ajuti, dar preferi sa nu - asta nu atitudinea care trebuie - ei nu e!

A venit dupa cateva minute inapoi si m-a ajutat, pentru ca l-a incurajat cineva de la telecabina. I-am dat 20 € si am incarcat de 5 € probabil. Dar pentru mine a fost in regula, caci mi-am rezolvat problema.

Attached File  4.jpg   455.81K   127 downloads

Dar sa ne intoarcem la autonomie, voi astia care aveti masini electrice, niciodata nu povestiti aventuri de astea. Doar lucruri fantastice ne lasati prin review-uri. De ce nu explicati exact cum e, cum se face sa ajungi pierzi 250km in 55km de sosea asfaltata, chiar si la deal?

In fine, asta nu ar fi chiar o problema mare, daca ai o masina care sa iti ofere un punct de plecare de 500km, nu reali… de astia mincinosi, dar nu 280km, asta nu merge, e prea putin indiferent cum ar fi sa o iei, tot timpul te gandesti la incarcare.

Cei de la CICAR sunt cei mai bine vazuti in insula si toata lumea este multumita de ei, insa in ceea ce privesc masinile electrice, ii doare fix in pix de tine. Nu ii intereseaza cum te descurci! Ia de aici masina si da-i drumul in viata.

Majoritatea firmelor care ofera chargere in Tenerife, solicita fob - cartela personala cu care sa accesezi reteaua lor. Asta probabil ca iau statiile de la chinezi fara niciun fel aplicatie sau sistem integrat. E greu sa poti sustine o aplicatie complexa cu suport tehnic, daca tu ai doar 150 de statii. Asa ca ramane optiunea cu cartela, il soliciti si ei ti-l trimiti prin posta. Problema este ca dureaza, iar tu nu ai decat o saptamana de stat in Canare.

Attached File  5.JPG   159.96K   108 downloads Attached File  6.JPG   180.42K   42 downloads

Toti acesti frunizori de solutii de incarcare trimit la companiile de rentacar cartelele necesare, insa astia nu vor sa se complice sa iti explice cum se face, eventual sa deconteze ei cheltuielile de energie electrica… mmm prea complicat. Prefera sa nu iti spuna nimic, dar absolut nimic! Vii si iei masina full de la ei, iar cand ai nevoie sa o incarci (de regula a doua zi) incepi sa iei net-ul la search si toate aplicatiile posibile.

Gasesti o locatie, mergi acolo si vezi ca nu ai cum sa iti faci un cont si sa platesti direct cu o carte de credit. Te uiti la rahatul ala de statie libera, dar nu ai nicio sansa sa faci ceva cu ea.

Solutia este simpla, numai sa-ti spuna cineva de ea…
Exista un operator numit canariastecarga, care iti ofera posibilitatea de a cumpara de pe site-ul lor un voucher, apoi ii suni si iti fac conexiune manual. Rudimentar dar eficient.

Attached File  7.JPG   132.05K   43 downloads

O sa zici, pai bravo ma, de ce nu ai facut asa de la inceput? intri pe site si gata, ce e asa greu?  Pai nu e simplu, caci nu gasesti pe site, pentru ca e 99% in spaniola, pentru Engleza sunt doar cateva chestii, dar nici in spaniola nu e clara treaba, trebuie sa intri intr-o zona care se cheama ACTIVATION DE TARJETA care numai la voucher nu te duce cu gandul. Chiar si cu informatia asta, nu gasesti niciun rahat, decat daca ai timp sa desfaci tot site-ul. Eu am sunat la ei si mi-au trimis link pe w-up.

O companie serioasa ar fi considerat de bun simt sa lase un pliant in masina sau sa lipeasca un sticker undeva: bai gasca ce esti, suna la astia sa iti cumperi voucher si incarci unde vrei tu - rapid sau iincet si ieftin siau scump. Dar CICAR n-are niciun fel de problema, nu-i doare capul.

Astia au 65 de incarcatoare in Tenerife si ii gasesti, dar pe langa ei mai sunt si altii.

Attached File  8.jpg   518.99K   36 downloads Attached File  9.jpg   164.88K   32 downloads

Am incarcar de la Enel X Way de la Loro Park, insa am stat 26 de minute in telefon, inainte sa ii dam de capat. Aceeasi aplicatie pe care o folosesc in Romania, a trebuit sa o folosesc si in Spania. Un avantaj, nu? Pai nu-i niciun avantaj, caci modului de Ro nu are treaba cu modulul de Spania si pana cand am reusit sa vedem care-i faza cum se face, schimba carduri, schimba statia, muta masina, ba nu, scoate cablul si mut-o inapoi la statia initiala, reseteaza statia, etc… a durat jumatate de ora. Naspa cand te asteapta familia in fata parcului, in soare!

Acum am ajuns acasa si vad ca aplicatia imi ia in continuare bani din cardul de € de pe PF in loc sa revina la cel de PJ de lei. In fine, o sa vedem cum e si cu asta…

Charger-ele de la canariastecarga sunt si in parcari publice, dar pe cele mai multe le gasesti in parcarile hotelurilor sau ale centrelor comerciale. Acolo pretul pentru parcare este destul de mare, dar nu de speriat. Singura problema este ca toate aceste incarcatoare sunt lente si dureaza pana faci “plinul”
Am incarcat si de la o statie rapida, in 40min am incarcat 20kw, nu e rau.

Attached File  10.jpg   208.24K   32 downloads  Attached File  IMG_2920.JPG   294.81K   23 downloadsAttached File  IMG_2929.jpg   169.92K   20 downloadsAttached File  IMG_2930.jpg   128.53K   17 downloads
Attached File  IMG_2931.jpg   204.55K   15 downloadsAttached File  IMG_2932.jpg   162.7K   16 downloadsAttached File  IMG_3014.JPG   461.26K   15 downloads

In concluzie e greu cu masina electrica… e greu peste tot, nu numai in Canare. Am 15 aplicatii in telefon si nu tot timpul mai am nevoie de inca una. E o harababura si un haos de nu se poate. Puteti sa ma contraziceti, dar cand o faceti ganditi-va la cei care trebuie sa faca adoptia asta, nu la voi personal. Imaginati-va ca multa lume nu face fata la experiente de genul asta, stai in telefon 30 min in engleza, negociaza cu lumea la charger ca la piata, vezi cu voucher-ul de pe site in spaniola, cauta locatii prin lume aiurea, etc.

Personal as mai lua masina electrica fara niciun fel de problema, insa iau in caclul ca e nevoie de o informare mai buna, eventual o comanda de fob, care sa ajunga inainte mea la hotel. Oferta de masini electrice cu autonomie buna este redusa, iar sa dau 1.000e pentru o Tesla nu sunt foarte interesat, dar si astea sunt foarte putine. Cam de asta las aici acest thread, in speranta ca macar o persoana o sa vada din timp, ce am scris eu si va scapa de o bataie de cap.

#2
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Un subiect cat de cat fierbinte, o poveste dureroasa, dar ... sunt firme rent-a-car, chiar nu-i intereseaza de unde baga clientul curent in masina electrica. Ei vor ca masin aia sa isi acopere leasing-ul si eventual sa le raman si lor ceva... substantial pe langa. Nu sunt asociatii de binefacere.
La fel e si in Belgia, am vrut sa iau un DS4 crossback electric de la Europcar, era la pret de inchiriere mai bun decat o compacta din aceeasi clasa, dar am facut o intrebare la oficiu: imi ofera vreo cartela de charger, pe care eu sa o debitez cu euro, sa incarc cand am nevoie ?  raspinsul e niet! te descurci monsieur cum poti. Si eu zic ok, imi dati alta masina dar cu motor termic. Si asa mi-am facut micul sejur de 4 zile cu un Peugeot 3008 GT diesel, AKA boul negru :))
Macar la asta a mers fara probleme sa platesc la statia self pay Q8 cu un card de debit de Transilvania. iar la Europcar garantia mi-a fost oprita de pe un card de credit Star Forte. Totul smooth, fara probleme de compatibilitati, carduri, de tarjeta, de chargere nefunctionale sau ocupate etc.

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017

View Postadisz, on 04 noiembrie 2023 - 16:08, said:

Stiu ca sunt total pe langa subiectul tau, dar intreb, de curiozitate doar: cat ar fi costat o masina pe benzina/motorina, echivalent acestui Peugeot, nu conteaza marca?

Eu am luat cam la 230 euro pe 8 zile un Focus dar am primit un Tucson model nou pentru că asta aveau. Deci comparabil. Tot anul ăsta, tot Cicar. Singura problema a fost că la întoarcere nu era nimeni să preia mașina. Totul era închis. Le-am aruncat cheia în ghișeu și aia a fost.

N-am avut curaj să iau electrică pentru că știam că voi merge foarte mulți km iar zona este muntoasa, deci nu ai cum să aproximezi autonomia.

Edited by george_alexandru, 04 November 2023 - 16:36.


#4
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
E bine cunoscut faptul ca atunci cand urci consumi mai mult.
Eram luna trecuta cu un opel fiesta benzinar inspre onesti, undeva prin munti , am trecut de benzinarie si arata 80km autonomie , sa zic ca am ajuns in 35 km la benzinarie cu 3km pe bord autonomie?

#5
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Lumea e multumita de CICAR pentru ca au preturi bune, predarea si preluarea merge rapid si nu sunt in general probleme. Acu’ in domeniul inchirierii masinilor electrice de la ei esti pionier, 😃, ne aduci tu informatii. Au mai fost pe topicul cu Tenerife oameni sceptici la ideea de masina electrica dar ai vrut sa incerci, asta e, mai are omul si cate o aventura. Multumim ca ne-ai povestit si sa va fie de bine concediul!

#6
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Un nou sindrom, provocat de data asta de VE: "Range anxiety" https://en.wikipedia...i/Range_anxiety

#7
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 16.10.2018

View Postfloraur, on 04 noiembrie 2023 - 15:52, said:

Dar sa ne intoarcem la autonomie, voi astia care aveti masini electrice, niciodata nu povestiti aventuri de astea. Doar lucruri fantastice ne lasati prin review-uri. De ce nu explicati exact cum e, cum se face sa ajungi pierzi 250km in 55km de sosea asfaltata, chiar si la deal?
Dacă mai insiști mult cu această prostie prevăd că vei fi făcut albie de porci de progresiștii ”verzi”. Încă un lucru: ăștia*** nu vor spune, nici dacă-i pici cu ceară, ceva rău, e ca și cum ar recunoaște că au fost fraieri și și-au luat o țeapă. Tot ce mai speră ei este ca numărul fraierilor să crească mult și repede pentru a nu rămâne singurii din curtea școlii.
*** Mulți au mers pe principiul ”lasă că mă descurc eu după” atrași de acea pomană (voucher rabla), coroborat cu câteva locuri unde se încărca gratis. Sunt excluse persoanele care au luat ca a doua mașină o electrică strict pentru ce a fost ea concepută: distanțe mici, în oraș, loc de încărcare asigurat la servici sau acasă, la curte.

#8
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
"L’énergie dans les îles Canaries est principalement produite à partir de combustibles fossiles importés, tels que le pétrole, le gaz naturel et le charbon."
( https://coedade.eu/l...x-ile-canaries/ )
Deci VE e cu adevarat "verde" acolo Posted Image

Edited by Victor5, 04 November 2023 - 19:26.


#9
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View PostIon_Bumbu, on 04 noiembrie 2023 - 18:59, said:

Nu stiu de ce trebuie un topic separat...trebuia pus direct aici:
https://forum.softpe...8#entry30366090
Posted Image

Pentru ca nu are toata lumea tipul tau sa citeasca un topic de sute de pagini.
E aici ca sa se vada...

View PostRaz0rblade, on 04 noiembrie 2023 - 16:30, said:

Un subiect cat de cat fierbinte, o poveste dureroasa,

Ei, n-as spune chiar dureroasa...

View Postmdt, on 04 noiembrie 2023 - 16:37, said:

Lumea e multumita de CICAR pentru ca au preturi bune, predarea si preluarea merge rapid si nu sunt in general probleme. Acu’ in domeniul inchirierii masinilor electrice de la ei esti pionier, ��, ne aduci tu informatii. Au mai fost pe topicul cu Tenerife oameni sceptici la ideea de masina electrica dar ai vrut sa incerci, asta e, mai are omul si cate o aventura. Multumim ca ne-ai povestit si sa va fie de bine concediul!

Nu pot spune ca imi pare rau ca am facut alegerea asta... face parte din distractie.
Data viitoare tot electrica o sa iau...

#10
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View PostVictor5, on 04 noiembrie 2023 - 19:26, said:

"L’énergie dans les îles Canaries est principalement produite à partir de combustibles fossiles importés, tels que le pétrole, le gaz naturel et le charbon."
( https://coedade.eu/l...x-ile-canaries/ )
Deci VE e cu adevarat "verde" acolo Posted Image

Tranzitia se face, vrem - nu vrem... dar motivatia mea nu este in principal grima mea personala pentru mediu, este eleganta unei masini electrice, e ceva care se poate intelege doar atunci cand mergi zi de zi cu asa ceva. Eu merg cu Golf GTE care are doar 50km electric, dar nu as vrea sa merg decat pe electric, cand intra motorul experienta de condus este total alta. Ar fi trebuit sa iau o masina electrica, dar pana atunci, o sa inchiriez vre cateva.

View PostAugustus1978, on 04 noiembrie 2023 - 20:09, said:

Mult - ai platit. Eu închiriam cu 175$, dolari americani nu euro, mașină V6, in US, pe o săptămână. Și asta era tariful obișnuit, prin 2017. Am verificat acum și se poate cu 280$. Au urcat prețurile și acolo, dar tot e mai bine.

V6? WTF?
Ce vorbesti ma acolo, ce ma intereseaza pe mine gusturile si necesitatile tale? De ce trebuie sa trec prin fitrul tau, alegerile mele?

View PostIon_Bumbu, on 04 noiembrie 2023 - 20:07, said:

Da, aici il vad (urmaresc) momentan 4 useri, dincolo 41...

Nu prea cred ca ajunge cineva la informatie usor intr-un topic stufos... e greu de gasit ceva cand topicul este foarte general.
Ies la rezultate pe prima pagina cateva chestii, dar restul nu se mai vad.

Am lasat sa vad daca se prinde cineva, dar hai ca va intreb acum.
Observati vreo diferenta intre cele doua poze ale masinii?
Hai ma, ce naiba... am pus si sageata rosie!

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015
As fi idiot sa inchiriez o masina electrica in concediu

#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,141
  • Înscris: 04.02.2011
Eu aș închiria mașină electrică pentru că am experiență cu ea și mi se pare mai confortabilă. Nu aș recomanda în schimb altcuiva care nu a mai condus EV barem 20-30k km să închirieze pentru că s-ar putea să i se pară stresant.

#13
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,076
  • Înscris: 07.06.2023

View PostTsunamii, on 04 noiembrie 2023 - 21:14, said:

As fi idiot sa inchiriez o masina electrica in concediu
Îți dai seama cat de idiot sunt eu🤪?
Cu o KIA e-Niro am făcut 5500 de km, in mai și iunie, pe traseul Corbeanca-Ungaria-Austria-Germania-Franta și retur.
A fost o experiență de neuitat, am mai povestit pe topicul cu electrice, dar nu as mai repeta experiență.
Cauza?
Romania- lipsa Schengen (100 de mașini și am stat la Cenad 1:30 h), lipsa stații încărcare rapide, funcționale, aplicații cu probleme,etc.
In Ungaria, Austria, Germania, Franța problema este că aia au autostrăzi🤪 și așa îți crește consumul.
Creste consumul, cresc opririle pentru încărcat.

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Post2cata, on 05 noiembrie 2023 - 08:21, said:

Îți dai seama cat de idiot sunt eu��?


Eu am zis de mine.

Cand merg in concediu MERG IN CONCEDIU, celalalte incercari le las pentru timpul de incercari.
Asta am invatat-o si eu pe parcursul vietii, ca initial am fost idiot.

Electrica e la inceput, si a fost fortata sa fie nascuta printr-o cezariana programata in f: de timp.
Acum e la incubator.

Sunt asa de multe "bugs"-uri in sistemul asta incat nici personal nu mi-as lua asa ceva.
Ce e nou, las p-altii sa testeze. Eu ce planific trebuie sa duc la capat fara sa induc eu variabile noi in proiectul respectiv.

View Postadrian_r5, on 04 noiembrie 2023 - 22:21, said:

... tu inchiriezi motocicleta electrica   Posted Image

Notta chance...

Sa-ti dai seama de mine... in 2015 trebuia sa-mi cumpar motor.
Cel ce ma avantaja era un 1200GSA
Am refuzat sa cumpar nou datorita faptului ca din 2012 a inceput productia cu motoare cu racire pe apa. Asa ca am cumparat un 2011 cu mile putine (6,000).
Nu sunt si nu voi fi niciodata genul de a-si cumpara ceva pentru a starni invidia

#15
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Post_R_A_D_U, on 04 noiembrie 2023 - 18:20, said:

Dacă mai insiști mult cu această prostie prevăd că vei fi făcut albie de porci de progresiștii ”verzi”. Încă un lucru: ăștia*** nu vor spune, nici dacă-i pici cu ceară, ceva rău, e ca și cum ar recunoaște că au fost fraieri și și-au luat o țeapă. Tot ce mai speră ei este ca numărul fraierilor să crească mult și repede pentru a nu rămâne singurii din curtea școlii.
*** Mulți au mers pe principiul ”lasă că mă descurc eu după” atrași de acea pomană (voucher rabla), coroborat cu câteva locuri unde se încărca gratis. Sunt excluse persoanele care au luat ca a doua mașină o electrică strict pentru ce a fost ea concepută: distanțe mici, în oraș, loc de încărcare asigurat la servici sau acasă, la curte.

nu generaliza. nu toti "si-au luat teapa"ci doar cei care (din prostie/comoditate)nu s-au informat inainte de a trece la EV. si asta se numeste "impozit pe prostie".
Este material garla pe google:)., doar sa dai serch si sa citesti. Apoi decizi ce faci. BIne, mai intervine si un drive test ca doar nu iei "pe neve".
ce povesteste nenea asta aici e adevarat, fara indoiaiala. Si face parte din curba de adaptarea/invatare. BIne, trebuia sa isi mai aminteasca si ceva fizica din liceu

#16
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View PostTsunamii, on 04 noiembrie 2023 - 21:14, said:

As fi idiot sa inchiriez o masina electrica in concediu

Cand ai scris asta, nu am inteles care-i legatura cu mine...

View PostTsunamii, on 05 noiembrie 2023 - 09:08, said:


Eu am zis de mine.

Cand merg in concediu MERG IN CONCEDIU,

... dar cand am vazut ca ai scris cu CAPS LOCK am priceput.
Pentru tine concediul e o chestie pe care o faci o data in an si e ceva sfant, la care nu se umbla.
Pentru mine treaba asta e diferita, merg in mult mai multe concedii si partea de experimentare isi are locul in viata mea, asa ca ar fi bine sa ne limitam expresiile neinspirate. Nu suntem la fel si nu vrem de la viata aceleasi chestii.

View Postfoxbat, on 05 noiembrie 2023 - 09:32, said:

nu generaliza. nu toti "si-au luat teapa"ci doar cei care (din prostie/comoditate)nu s-au informat inainte de a trece la EV. si asta se numeste "impozit pe prostie".
Este material garla pe google:)., doar sa dai serch si sa citesti. Apoi decizi ce faci. BIne, mai intervine si un drive test ca doar nu iei "pe neve".
ce povesteste nenea asta aici e adevarat, fara indoiaiala. Si face parte din curba de adaptarea/invatare. BIne, trebuia sa isi mai aminteasca si ceva fizica din liceu

Asta e un alt post de om frustrat, care n-are altceva de facut, decat sa arunce cu rahat in ventilator.
Eu va spun doar care a fost experienta mea si nu am nevoie sa veniti cu venin si sa imi aratati cat de inteligenti sunteti voi.
Macar apreciati faptul ca mi-am consumat doua ore din timpul meu, ca sa pregatesc thread-ul asta, caci nu iti iese in cinci minute.

Poti sa faci ce vrei tu pe internet si sa sapi doua saptamanai, caci 30 de minute la Elex X Way tot pierzi (de ex.) indiferent cat de destept esti, tot ai nevoie de suport sa iti deblocheze statia si sa vada de ce nu functioneaza aplicatia ta.

Asta cu fizica e hazlie, dar stiu eu una mai tare cu cei sapte ani de acasa, daca vrei sa o auzi...

#17
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Ce ne spui tu este ca ai inchiriat o masina, fara sa te informezi cum o folosesti. Cam asa e cu electricele, data viitoare vei sti:)Nu prea reprezinta o optiune pentru un concediu, in oras e alta poveste.

#18
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
În curând vor fii doua tipuri de restaurante: unele unde se manânca bine si unele unde sa-ti încarci masina în timp ce manînci si/sau bei cafea; si nu e gluma

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate