Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

nelamurire rizobacterii.

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
alphso

alphso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.02.2007
Salutare dragi colegi.
Am o mica bucata de teren pe care cultiv legume, iar anul acesta vreau sa pun un pic de usturoi, ceapa. Solul este imbogatit cu mranita si vreau sa-i aplic un tratament cu niste produse pe baza de rizobacterii si ciuperci de la Bioera si respectiv  BACTEL si BIORADIS-SOL.
Nelamurirea mea care este, mai este nevoie sa dezinfectez solul din moment ce aplic acestea?
Aceste produse nu  vor suprima dezvoltarea altor ciuperci sau mai stiu eu ce plagi daunatoare?
LE:
Acestea contin:
BIORADIS-SOL: Biological inoculant composed of 5 species of arbuscular mycorrhizae (Rhizophagus irregularis, Septoglomus deserticola, Funneliformis mosseae, Claroideoglomus etunicatum and C. claraideum) and 4 strains of PGP bacteria (Bacillus megaterium, B. altitudinis, B. subtilis and B. licheniformis).
BACTEL-Biological inoculant composed of 3 strains of PGP bacteria (Bacillus megaterium, B. altitudinis and B. licheniformis).

Edited by alphso, 03 November 2023 - 20:24.


#2
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Nu are legatura cu dezinfectarea ! Nu suprima nimic !
Banuiesc ca le bagi in primavara , nu acum !

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Rizobacteriile astea sunt bune pentru anumite specii de plante. Eu nu stiu ca ceapa si usturoiul sa aiba nevoie de ele.

#4
alphso

alphso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.02.2007
Eu le aplic  toamna si primavara la pomi fructiferi si vita de vie. Si cand tot sunt cu mana pe solutie o mai dau si prin solar sau zona unde cultiv legumele. Nu stiu cat de eficiente sunt pt, ceapa si usturoi dar pe youtube astia le folosesc si lauda si pentru culturile de legume si cartofi.
Le:
La finalul acestui videoclip, unul recomanda bioradis-sol pt. cultura de ceapa.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZTPmIqdUpNQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alphso, 03 November 2023 - 22:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate