Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Care este motivul pentru care un laptop cu HDD SATA nu ar accepta un upgrade cu SSD ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
SeaM932

SeaM932

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 23.11.2021
Poate stie cineva - care este motivul pentru care un laptop cu HDD SATA nu ar accepta upgrade SSD ?

ms+

#2
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 03.06.2006
Nu prea exista...Am trecut la SSD cu PC din 2010, laptopuri din 2012, 2016 inca merg de rup. Bineinteles cu instalat drivere de SSD in kit de Windows, upgrade de BIOS etc.

Edited by gvincentiu, 03 November 2023 - 14:21.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,605
  • Înscris: 30.07.2003
Sa ai in bios activat AHCI.

#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,075
  • Înscris: 19.12.2012

 SeaM932, on 03 noiembrie 2023 - 14:01, said:

Poate stie cineva - care este motivul pentru care un laptop cu HDD SATA nu ar accepta upgrade SSD ?

ms+
Te conftunti cu problema asta sau intrebi preventiv ?

#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 A10, on 03 noiembrie 2023 - 14:32, said:

Te conftunti cu problema asta sau intrebi preventiv ?
https://forum.softpe...patibil-cu-ssd/

#6
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012
Controllerul de pe placa de bază nu știe să comunice cu un SSD...am pățit pe un laptop din 2005 când tehnologia nu era dezvoltată. Suporta HDD de 40/60/80GB, i-am pus SSD de 60 - îl vedea, puteam instala sistemul de operare în maxim 10 minute (testat și pe Windows XP/Vista/7, și pe câteva distribuții de Linux pentru a fi sigur că nu e din vina driverelor SATA), dar după câteva minute de utilizare îngheța pur și simplu și trebuia oprit forțat din buton. Pe HDD nu se întâmpla asta, chiar dacă totul se încărca greu.

#7
SeaM932

SeaM932

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 23.11.2021

 neagu_laurentiu, on 03 noiembrie 2023 - 14:30, said:

Sa ai in bios activat AHCI.
Ala era ca nu doar IDE, alte variante nu sunt.

 jully1994, on 03 noiembrie 2023 - 18:16, said:

Controllerul de pe placa de bază nu știe să comunice cu un SSD...am pățit pe un laptop din 2005 când tehnologia nu era dezvoltată. Suporta HDD de 40/60/80GB, i-am pus SSD de 60 - îl vedea, puteam instala sistemul de operare în maxim 10 minute (testat și pe Windows XP/Vista/7, și pe câteva distribuții de Linux pentru a fi sigur că nu e din vina driverelor SATA), dar după câteva minute de utilizare îngheța pur și simplu și trebuia oprit forțat din buton. Pe HDD nu se întâmpla asta, chiar dacă totul se încărca greu.
Asta cred ca este, incompatibile hardware

#8
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008
Fa update de BIOS la placa de baza.... daca exista un update disponibil!

#9
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,052
  • Înscris: 28.05.2014
Cum a zis si colegul mai sus, cauta sa vezi daca gasesti un bios mai nou.
Daca cumva este un HP, vezi mai jos patania mea.
Desi acum ceva timp nu credeam asa ceva, ceva limitari exista in bios; m-am lovit de problema asta la un HP, am elaborat-o aici problema, pe scurt nu a mers pana nu i-am facut update de bios:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XFOAJYOCQwg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
SeaM932

SeaM932

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 23.11.2021
Daca nu sunt compatibile hardware cum zice colegul @jully1994 pot sa-i fac update peste update la BIOS. Mi-a mai spus cineva asta care mananca calculatoare pe paine, adica invers, isi castiga painea cu asta de vreo 25 de ani.

Doar ca as fi vrut sa aflu in ce consta aceasta incompatibilitate atat timp cat HDD-ul de origine era tot SATA.

In ce consta diferenta soft/hard a interfetelor HDD si SSD de aceeasi generatie ?

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,831
  • Înscris: 30.08.2006
Daca nu ne spui si modelul laptopului nu avem cum sa interogam bazele de date ale internetului si sa-ti oferim concluziile corecte. Va trebui sa cauti singur raspunsul si eventual solutia. Eu stiam ca si la interfata sata 2, care e antica, se putea conecta un ssd. Daca e sata 1 atunci nu stiu daca se mai poate numi upgrade.

Edited by Leo2006, 04 November 2023 - 08:12.


#12
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Eu am un Acer Aspire One de 10" cu Intel Atom, poate sunt tot de pe atunci si asemanatoare, am pus SSD in el si a mers super ok partea cu SSD-ul.
Laptopul nu, fiind total depasit, dar aia e alta discutie.

#13
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,052
  • Înscris: 28.05.2014

 SeaM932, on 03 noiembrie 2023 - 21:19, said:

In ce consta diferenta soft/hard a interfetelor HDD si SSD de aceeasi generatie ?
Pai din punct de vedere hardware este clar ca este total alta mancare de peste.
Dar din punct de vedere software, ca aici este buba, ca prin software se si rezolva de multe ori(adica prin update bios), sunt clar ceva diferente din moment ce nu exista o compatibilitate de 100%; dar ca sa stii exact ce anume, probabil trebuiesc foarte multi ani de studiu in acest domeniu; foarte multi ani.
Si sincer nu inteleg de ce te intereseaza sa stii exact. Pot fi ceva limitari tehnologice, sau niste linii de cod scrise gresit. E cam asemanator cu faptul ca vrei sa stii exact de ce mai da windowsul bsod cateodata, la nivel software; este extrem de complex de inteles si parerea mea, pt un om normal, nu are rost sa stii, e mult prea complicat.

#14
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Am avut un laptop Aecer Emachines 350, din 2010. Avea procesor Celeron 1600, 2gb ram (inițial a avut 1 GB, dar i-am schimbat memoria) si un HDD SATA. Am instalat Windows 10 pro pe 32 de biți. Se mișcă destul de greoi. I-am pus un SSD. Rezultatul? Se mișcă la fel de greu.
Concluzia e ca ssd-ul nu poate face minuni. Trebuie sa ai și restul.de resurse hardware, procesor și memorie.
Un PC Intel Pentium I5, 3200, 8 GB Ram cu hdd sata clasic , se mișcă excelent. PC -ul a fost cumpărat din magazin de Crăciun în 2013, deci e destul de vechi.

#15
Greuleanu

Greuleanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 28.12.2022
Eu am pus la un Asus T150 Intel 1600 ssd și se observa clar diferența, incarca SO în câteva sec. Timpul de procesare e acelasi însă  când își fac aplicațiile autosave durează cateva secunde fara de o.5 min pe HDD

Am pus ssd la tot ce am găsit cu hdd și merg toate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate