Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Interviu de securitate?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,874
  • Înscris: 21.03.2020
Securitatea reloaded sau o actiune justiicata?
OB merge sa filmeze la o manifestatie pro Israel si este abordat pe strada exact ca pe vremea Securitatii lu Cizmaru.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nB69AiiZ-sQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am cautat expresia Interviu de securitate si cred ca se refera la cei care se angajeaza in structurile de informatii sau la NATO :)
Mie nu mi se pare normal ce fac securicii in ultimii ani...
Voi ce credeti ?

Nu cred ca e de Poiana subiectul , dar daca moderatorii considera rog sa mutati acolo.

#2
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,357
  • Înscris: 31.07.2017
Oleg Brega e un tip ok, dar saracul nu are meserie, asa ca observatie!

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,509
  • Înscris: 10.08.2005
Pe final se mentioneaza legea 535 care vizeaza actele de termorism.

#4
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,609
  • Înscris: 31.08.2006

View PostGlCA_Contras, on 03 noiembrie 2023 - 10:26, said:

Mie nu mi se pare normal ce fac securicii in ultimii ani...
Voi ce credeti ?


  Doar in ultimii ani ? Sfanta naivitate....Pai Secu n-a murit in Romania dupa decembrie '89. Doar naivii si cei dusi cu pluta pot crede asa ceva. Secu s-a metamorfozat si s-a adaptat noii societati mafiote carora unii in naivitatea lor ii spun capitalism. Tot ce misca in economie si in politica a fost plin de baietii de la Secu si evident, ulterior, de urmasii lor din servicii. Totul este foarte simplu. Nu-ti trebuie Sorbona pentru a realiza ce se intampla in jurul tau si cum tara asta a incaput pe mainile unei mafii politico-economice inca din 22 decembrie 1989, cu largul concurs al baietilor de la Secu. Inainte de '89 era o singura grupare politica, o mizerie, evident, iar acum sunt mai multe grupari politice, practic, niste haznale care au depasit cu mult in ticalosii si coruptie mizeria numita PCR.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.08.2006
Nu intelege ca oamenii aceia isi pot pierde slujbele daca apare un dement cu o sticla de benzina si o arunca in multime strigand Allahu Akbar. O persoana care stationeaza in apropiere poate distrage atentia agentilor de securitate cu scopul ca complicele sau sa produca un act de terorism. De asta nu sunt lasati sa se opreasca si nici sa filmeze manifestantii.

#6
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Daca faci rost de o filmare cu ce a facut domnul influencer sau ce dracu este acest Oleg Brega inainte să înceapă el sa filmeze, am avea o perspectivă obiectiva asupa a ce s a intamplar acolo, de fapt.

La cum se comportă in timpul propriei filmari, pare un individ care e pus pe provocari stupide, probabil de aia a si fost luat la întrebări.

I s a vorbit politicos, calm, care e problema ?

Lasa, mai bine exces de zel si o legitimare in plus decat un atentat terorist.

Ce sa spunem, s a ofensat ditamai personalitatea, Oleg Brega, pagubă n ciuperci. Ii trece...

#7
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 21.10.2009
Nu stiu ce sa zic, ca simplu cetatean ma bucur ca serviciile secrete fac astfel de controale.
Nu vreau sa citesc in presa despre evenimente teroriste sau mai rau, sa le simt pe propria piele. Nu cred ca murea Oleg daca raspundea la cateva intrebari. Asta se comporta ca nebunii aia care cand ii legitimeaza politia noaptea, pe strada incep sa faca gura mare ca "de ce ma legitimati ca n-am facut nimic, n-aveti voie".
Oamenii cinstiti si corecti, care n-au nimic de ascuns, nu se inflameaza de la astfel de controale si nici n-ar trebui sa fie deranjati.

#8
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,720
  • Înscris: 23.12.2006
Eu unu vad aici 2 aspecte:
1 - In aparearea lu Oleg, are mare dreptate. Nu vine X de pe strada sa iti ceara buletinul si mai ales sa il fotografieze. Din punctul meu avea dreptul la retinere temporara in caz ca il credea suspect, si apelarea la un Jandarm spre legitimare. Daca nu ma insel, conform legii doar MAI prin Politia Romana sau de Frontierea are dreptul de a pune mana pe actul in sine.
2 - In apararea ochisorului albastru: In baza articolului 555 in acea zona, in urma marsului si a evenimentelor actuale exista risc terorist ridicat.
Fara o legitimatie de presa, si cu o camera + un ghiozdan oricand se putea considera o posibila amentiatare.
La fel pesoana putea doar sa fie reprezentatul unei entitati posibil teroriste iar filmarea putea duce la "descoperirea" de brese pentru posibilii teroristi.

Pe scurt, Ochi Albastrii isi faceau doar meseria, insa pentru legitimare era nevoie fie de o legitimatie (care cred ca nu o poseda domnu fiind agent "descoperit")
Oleg avea dreptu sa nu prezinte actele decat de fata unor persoane legitimabile.

#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,985
  • Înscris: 15.04.2019
Baiatul cu sapca (de ce credeti c-o purta? sa para cool sau sa-si mascheze, pe cat posibil, fata de camere?) era de la antitero. El executa un ordin, dar inclin sa cred ca si "nebunul" avea dreptate. Sa vina un individ in civil sa te legitimeze, fara sa-si autentifice apartenenta la fortele de ordine cu un act, dupa ce ai fost deja verificat de Jandarmerie, nu prea-i in regula. Organele au fost politicoase si n-au tras de camera, pentru ca anterior li s-a explicat in instructaj ce-i ala un live. Vreau sa-i vad filmati cat mai des.

View Postcmgeorge, on 03 noiembrie 2023 - 11:29, said:

Pe scurt, Ochi Albastrii isi faceau doar meseria, insa pentru legitimare era nevoie fie de o legitimatie (care cred ca nu o poseda domnu fiind agent "descoperit")
Poate c-o avea la el, dar procedura nu-i permitea s-o prezinte decat organelor autorizate. Posted Image
In nici un caz unui Ceausescu care te filmeaza, dupa ce i te-ai prezentat si cu alt nume.

Edited by __Dan__, 03 November 2023 - 12:24.


#10
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 08.10.2004
ca sa punem inperspectiva:

25. interviu de securitate - activitate constând în derularea de discuții în cadrul cărora personalul structurilor cu atribuții în domeniul securității naționale, cu sprijinul, după caz, al altor autorități sau instituții publice, interpelează o persoană fizică, cu acordul prealabil al acesteia, în scopul obținerii de date și informații circumscrise domeniului prevenirii și combaterii terorismului;

Iar daca persoana nu isi da acordul, celelalte institutii publice au dreptul sa o retina pt verificari ulterioare.

agentul s-a comportat foarte ok zic eu fata de persoana cercetata. chiar as zice ca a permis prea mult  cand a acceptat sa fie filmat - putea sa procedeze mult mai profi aici.

#11
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 17.08.2022

View Postsmoke, on 03 noiembrie 2023 - 13:26, said:



25. interviu de securitate - activitate constând în derularea de discuții în cadrul cărora personalul structurilor cu atribuții în domeniul securității naționale,

Si cu asta s-a spus tot.....
Respectivul nu a intele ca nu un miting pentru aliberarea orasului de gunoaie
Era un miting cu mare potential exploziv

Dar,
Interviu de securitate nu este oprirea unui cetatean si verificarea identitatii lui.
Agentul respectiv era sub acoperire, deci nu era dator sa se desconspire

Sa revenim la domnul deranjat de un "securici"
Domnul Brega este "activist civic"
Ce inseamna azi activist civic?
Este departe ce trebuie sa insemne activist civic.
Este un activist civic angajat de securitate sau de diverse fundatii si societati una mai ne-civica ca alta.

De obicei traiesc din audienta, sunt promovatoi dupa audienta asa ca provoaca cat mai des si cat mai multi
Daca e Brega care cred eu, a vrut sa intre si in politica, dar nu prea i-a mers.

Acum....pe teren sunt SRI si sunt SIE.
Atributii ? Intrebari ?

Aici

Edited by vio69c, 03 November 2023 - 14:07.


#12
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 23.10.2015

View Postsmoke, on 03 noiembrie 2023 - 13:26, said:

agentul s-a comportat foarte ok

Nu exista agent sa nu se legitimeze. Asa poate orice pulifrici de pe strada sa te ia la intrebari.

Daca e sub acoperire, sa ramana asa.

Edited by LukRo, 03 November 2023 - 14:07.


#13
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,874
  • Înscris: 21.03.2020

View Postsmoke, on 03 noiembrie 2023 - 13:26, said:

ca sa punem inperspectiva:

25. interviu de securitate - activitate constând în derularea de discuții în cadrul cărora personalul structurilor cu atribuții în domeniul securității naționale, cu sprijinul, după caz, al altor autorități sau instituții publice, interpelează o persoană fizică, cu acordul prealabil al acesteia, în scopul obținerii de date și informații circumscrise domeniului prevenirii și combaterii terorismului;

Iar daca persoana nu isi da acordul, celelalte institutii publice au dreptul sa o retina pt verificari ulterioare.

agentul s-a comportat foarte ok zic eu fata de persoana cercetata. chiar as zice ca a permis prea mult  cand a acceptat sa fie filmat - putea sa procedeze mult mai profi aici.
In afara de lipsa acordului prealabil si a faptului ca persoana deja fusese verificata de organili abilitate ce mai e de comentat? Ala ori era un prostanac de securici care s-a desconspirat in fata camerei ori era un fals agent de securitate - paznic mai pe romaneste, care a vrut sa faca pe smecherul. In fond OB este binecunoscut de toate organele astea abilitate ca fiind activist civic si nu are nici urma de terorism in trecutul sau :)

#14
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,372
  • Înscris: 21.04.2005

View Postvio69c, on 03 noiembrie 2023 - 14:03, said:

...
Interviu de securitate nu este oprirea unui cetatean si verificarea identitatii lui.
Agentul respectiv era sub acoperire, deci nu era dator sa se desconspire
...

Acoperire pe dracu . Daca vroia sa fie sub acoperire se ducea frumos la un jandarm si spunea sa-l legitimeze pe respectivul suspect fara sa apara el in camera . Si ramanea  sub acoperire . Acu toata lumea stie cu ce se ocupa respectivul . Dupa postarea inregistrarii e ca si cum ii pui o eticheta pe spate sa stie toti cu ce se ocupa . S-a deconspirat singur .
De celalalt ce sa zic , pare ca si-o cauta cu lumanarea pe acolo . Ce dracu vroia el sa filmeze ,o manifestatie !
Cand vezi un mars de protest sau o manifestatie ,stii ca e lumea inflamata, o iei pe alte strazi daca nu ai chef de scandal .

#15
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,357
  • Înscris: 24.05.2010
Schimbati-va dealerii copilasi. Cand o sa intalniti un agent real, profi, o sa vedeti diferenta. Daca era agent pe bune ala, filmarea aia nu ajungea publica. Si live de facea, cadea in maxim 15 secunde.

Ala e cel mult sageata.

Edited by MooF2010, 03 November 2023 - 17:07.


#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,874
  • Înscris: 21.03.2020
Brega merge cam la toate protestele si actiunile civice... Il stie toata Romania numai agentu 0014 era ratacit printr-o extorsiune a unui degajament terorist. Cred ca tolomacu voia sa se duca sa raporteze la sefi cat de valoros e el ca l-a prins pe teroristul spion chisinoian  in actiune si l-a interpelat :P

#17
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,214
  • Înscris: 27.06.2007

View PostMooF2010, on 03 noiembrie 2023 - 17:06, said:

Schimbati-va dealerii copilasi. Cand o sa intalniti un agent real, profi, o sa vedeti diferenta. Daca era agent pe bune ala, filmarea aia nu ajungea publica. Si live de facea, cadea in maxim 15 secunde.

Ala e cel mult sageata.
e un prost!
"un agent real" nu se descompira, ca prostul din filmare!
chema un jandarm, il legitima si se termina balciu

Quote

interpelează o persoană fizică, cu acordul prealabil al acesteia

ps sper sa zboare din structura care face parte!

View Postsmoke, on 03 noiembrie 2023 - 17:24, said:

lispa acordului nu inseamna ca nu poti fi verificat - se poate face si fara acord. cu acord e mai elegant doar Posted Image)))
nu, nu se poate, ca nu mai suntem pe timpul securitati sau in Coreea de Nord;
mu mai ridici tu, securist, oameni de pe strada sa-i bagi cu forta in duba

Edited by STARTREK1, 03 November 2023 - 17:38.


#18
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 08.10.2004

View PostGlCA_Contras, on 03 noiembrie 2023 - 14:22, said:

In afara de lipsa acordului prealabil si a faptului ca persoana deja fusese verificata de organili abilitate ce mai e de comentat?

lispa acordului nu inseamna ca nu poti fi verificat - se poate face si fara acord. cu acord e mai elegant doar :))))
verificarea facuta de jandarmi este subrodonata celei facute de alte institutii specializate. pentru ca un jandarm nu are pregatirea necesara  sa identifice ce trebuie pe acolo.

a gresit ca a stat sa fie filmat, clar. o sa si-o cam fure pt asta :)))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate