Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Achizitie calculator/laptop apple

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Salutare
Doresc sa cumpar un calculator sau un laptop Apple.

Imi este necesar pentru a dezvolta applicatii pentru telefon prin intermediul XCode (nu direct in XCode) pentru Delphi.
Am cont de developer apple dar pana acum am folosit macincloud.com. (inchiriere masina virtuala cand aveam nevoie. Nu mai e de actualitate cel putin nu cum doream eu).

1. Cand se va face achizitia -> relativ curand poate de acest black friday.
2. La ce va fi folosit.
a. Developer application din Delphi.
b. Invatat lucrul cu mediul apple. care e diferit de windoz.
c. sotia sau eu, alte chestii gen word, excell, etc.
nimic spectaculos.
3. Bugetul maxim - teoretic cat mai ieftin, deoarece nu este primary computer. dar sa fie viabil pentru cel putin 5 ani la actualizarea sistemului de operare pentru developer.
4. Rezolutia diagonala si intrarile video ale monitorului (existent sau cel de achizitionat) - nu e cazul.
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem (mentionati modelul si/sau specificatiile acestora) - nu e cazul.
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda) - nimic de preferat.
7. nou sau SH. nu imi dau seama cum ar fi mai bine.

din cunostintele mele il voi putea cupla direct la monitorul existent, si cu mouse-ul/tastatura existenta.
eventual voi putea lucra remote pe el de pe calculatorul principal deci nu este necesar monitor decat ocazional.

Sunt destul de habarnist in ce priveste universul apple.

Edited by roPopa, 03 November 2023 - 09:40.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,831
  • Înscris: 30.08.2006
La Apple nu exista diversitatea procesoarelor si a configuratiilor de la AMD si Intel. In prezent exista M2 si M3 pe arm pe 3 variatii, M(n), M(n)Pro si M(n)Max. Toate sunt super performante. Ultima iteratie M3 a fost lansata acum 3 zile. Pentru ce ai nevoie, un  laptop cu M3 simplu e arhisuficient pentru mult timp de acum in colo.
Am banuiala ca va deveni primary computer.
Mai exista si mini Apple Mac mini M2 care sunt mai ieftine si le gasesti noi sau sh pe olx. Sa verifici sa vina cu port hdmi.

Edited by Leo2006, 03 November 2023 - 10:30.


#3
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
Dacă NU ai nevoie de instrucțiuni specifice procesoarelor M de la Apple, atunci poți încerca să rulezi MacOS pe un PC sau laptop cu Intel maxim Gen10 (caută Hackintosh)
Așa te inveti cu ecosistemul, și apoi faci trecerea la un dispozitiv Apple

Da-mi PM dacă ai nevoie de ajutor

Altfel, cel mai ieftin ieși cu un Mac Mini cu procesor M1

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Bani/performanta, iti recomand un MacMini.
Gaesti relativ ieftine cele cu M1, dar sincer nu stiu daca vor avea suport 5 ani.
Cele cu procesor M2 sunt noi si merg probabil minim 5 ani.

https://www.emag.ro/...4/mac mini m2/c

#5
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Va multumesc pentru info.
Versiunea Mac Mini PC Apple vine cu tot cu cablu de alimentare nu?

Intreb nu de alta dar sa nu am surprize :)

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Da, are cablu de alimentare, dar cam atat.
Iesirea video este HDMI/thunderbolt

[ https://www.apple.com/v/mac-mini/t/images/specs/io_m2__fvlnfjkzi9m6_large.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Am vazut asta. din cate stiu si monitorul meu curent tot hdmi este ... este conectat la un laptop dell.
o sa verifica acasa.
Multumesc

#8
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

 roPopa, on 03 noiembrie 2023 - 09:40, said:

7. nou sau SH. nu imi dau seama cum ar fi mai bine.

Sa reformulez: ori faci backup des ori iei nou cu Apple Care. Da, stiu, Apple are un exceptional departament de marketing, totul e gindit pentru up sell.
Toate sculele de la Apple sint facute in sistem SoC (system on a chip), nu poti upgrada, nu poti repara. Daca ti-a cazut SSD-ul, s-au dus si cheile de criptare. Daca nu ai backup, ai pierdut tot.

#9
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Nu cred ca inteleg ce spui legat de cheile de criptare.
Am cont de developer ... daca vreau pot face un nou certificat pentru aplicatie... din cate tin minte pentru ca a trecut ceva vreme.
De recuperat contul poate fi recuperat. tot din cate stiu

deci la ce te referi?

Din cate stiu acel laptop are garantie .. deci daca se strica ceva cel mai probabil va fi reparat/inlocuit.
Iar softul este reinstalabil, recriptabil nu?
ori imi scapa ceva?

#10
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
in alta ordine de idei merge pus un HDD extern?

#11
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
Da, suportă, că are porturi USB.
Cred că ar fi o idee mai bună să stochezi pe HDD extern sau sever datele importante, mai ales că variantele ieftine de Mac vin cu specificații de telefon 8GB RAM și 256GB stocare

#12
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010
Banii pe care ii dai pe un laptop Apple iti poti lua o racheta cu Windows. Am si eu un laptop Apple de aproape 5 ani. La vremea aceea am dat 4100 de lei. Nu as mai cumpara un asemenea laptop niciodata. Prefer unul de 1000 lei cu Windows. Nu merita durerea de cap.

#13
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
La 4100 lei ai luat cel mai amarat/ieftin laptop Apple.  Vezi ca intre timp Apple a trecut de la Intel la ARM-urile lor M ...

@roPopa trebuie sa te hotarasti daca merge un desktop aka Mac Mini M2 sau vrei neaparat laptop aka un Macbook Air

#14
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Atentie!
Hackintosh iti va buli orice hard in afara de cel de baza. Cel putin mie mi-a bulit 2 HDD-uri... Unul singur l-am recuperat. Cu greu... Mi-a ajuns. In plus, placa video dedicata desi mare, nu era vazuta cu mai mult de 16 MB RAM. Dar asta a fost insa acum... multi ani... Oricum nu recomand pentru programare.
Pentru ce ai tu nevoie poti cumpara chiar si un 13" cu M1. Nu ai nevoie de mai mult.
Toata suita Office este pe bani. Mai multi decat la windows. In general, tot ce vei instala pe Mac va fi pe bani, daca este ceva mai profi... Nu ai cum instala ceva din afara Apple Store decat daca hacuiesti SO. Cam asta inseamna avantajele de securitate fata de libertatile de instalare...
Gandeste-te bine daca merita.

#15
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
Toata suita Office (de la Microsoft) este pe bani ... ce supriza. E plin netul de key-uri pentru MS Office la preturi infime ca vorbim de Windows ca vorbim de MacOS. In plus exista alternative gratuite la suita Office de la Microsoft si pe MacOS si pe Windows.
Ne spui ca softurile profi costa (indiferent ca vorbim de MacOS sau Windows) ... da ai dreptate.
Acum serios nu cititi primul post, a spus omul clar ca are un calculator principal (cu Windows banuiesc) si Mac-ul va fi secundar pentru a dezvolta aplicatii in XCode nu era vorba sa renunte la Windows pentru MacOS.

Edited by MD, 03 November 2023 - 19:53.


#16
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
@adip1962 - sunt la a 4-a configurație diferită la care folosesc in Dual Boot, pe același disc Windows si macOS. Fără probleme, fără pierderi de date. Da, uneori cu emoții, dar exista rezolvări

@MD - pe site-ul Microsoft găsești uneltele oficiale care permit activarea MS Office pe macOS... Fără chei, fără cr@ck sau alte nebunii. Surprinzător de simplu, și în contrast cu Windows

#17
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Din ce ai postat, nu ai nevoie de portabilitate si vrei si ceva porturi in plus.
Clar mac mini, de preferat ceva cu 16G de RAM si M2, stocarea interna mai mare e cam scumpa la ei, as folosi ceva extern dar bazat pe SSD. N-ar strica sa ai 512 intern, acum tu sti mai bine cerintele si bugetul.

Am MS Office si Parallels fara nu stiu ce hackuri de OS dar folosesc rar, le-am pus asa in caz ca. Oricum macu are suita de office inclusa, te poti obisnui cu el.
Cand am nevoie de mediul Windows intru de pe mac cu remote pe o unitate PC pusa undeva sa nu mai aud ventilatoare. MacBook air e silent like a dead.

Edited by cipinet, 03 November 2023 - 21:21.


#18
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Va multumesc pentru raspunsuri
In principiu sunt hotarat pe urmatorul

Mac Mini PC Apple cu procesor Apple M2, 8 nuclee CPU and 10 nuclee GPU, 8GB, 256GB SSD, INT   de la emag. (nu pot pune link)

Astept sa vad daca de black friday mai scade ...
Daca da f bine, daca nu asta e.

Repet nu il cumpar pentru ca imi doresc apple, il cumpar pentru ca nu se poate dezvolta ceva in ecosistemul apple fara un hardware. (desktop sau laptop)

laptop nu are sens. e mai scump si atat. (avand in vedere ca acest mini nu e ditamai hardughia).
Stiu sigur ca nu imi scot banii ca sa zic asa, dar nu exista alternativa viabila.

Edited by roPopa, 04 November 2023 - 17:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate