Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Recomandare laptop pentru performanta, buget fix 1400

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Cum spunea Caragiale: "Amice, esti... idiot!"

Nu respecți regulamentul categoriei, ești vag in exprimarea cerințelor.

Spune CLAR
- care e bugetul exact
- ce programe intenționezi sa folosești: cu nume și prenume.

Nu de alta, dar grafica 3D în Paint3D are alte cerințe decât în SketchUP, Blender sau Autocad.

#20
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Initiator, fara suparare, dar, facand o analogie, tu vrei un Golf 4 care să coste 1500 de euro si care sa fie competent pe un circuit de raliu... Mde....

Ce e ala laptop pe piese ?
Iei un laptop si upgradezi cat se poate, doar nu vrei carcasa de la unii, bateria de la altii si tot asa...
Spune ce intentionezi sa folosești, e greu de inghesuit componente performante in acel buget.

#21
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Cel mai bine începeți cu ce aplicații aveți nevoie și dacă acceptați la mana a doua.

Un laptop decent nou pleacă de la aproximativ dublul bugetuli.

Ca magazine puteti folosii o multitudine. De la eMag, Altex, Pcgaraj, Carrefour, Auchan etc.

Noi folosim Pcgaraj pentru a da exemple fiindcă au un sistem de filtrare foarte bine pus la punct.

Edited by elbjorn, 04 November 2023 - 09:07.


#22
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

View PostMocanuLegos, on 02 noiembrie 2023 - 23:22, said:

Salut, vreau si eu sa achizitionez un laptop din piese, buget fix 1400 RON, am nevoie pentru job..... performanta in sensul de anumite programe pretentioase 3D, grafica

Jocuri nu voi juca pe el deci sa limitam performanta la partea software. De mentionat ca as dori si o baterie cat de cat, sa nu se duca dupa 1 an la gunoi ca majoritatea laptopurilor....

Achizitie  , saptamana asta.

Monitor, chiar nu stiu, diagonala normala... sa nu ma chinui la el dar nici sa fie taxi.

Cat despre firma, din Bucuresti, nu stiu, as vrea sa imi recomandati tot voi cea mai ok calitate-pret cat si incredere.

Va multumesc frumos si ma bazez pe un raspuns profi din partea veteranilor de pe aici, eu va respect pentru ca va citesc des postarile.
Cre ca te ai grabit sa scri ca nu exista multe firme da laptopuri care iti faci laptop din componente ca desktop urile
Deci raspunde clar ori vrei laptop, ori desktop ori un laptop second hand cu displayu stricat da sa folosesti un monitor extern
Attached File  Art2Fig4-45.jpg   62.72K   8 downloads
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IKxhpR6bc64?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


View PostMocanuLegos, on 04 noiembrie 2023 - 00:01, said:

Hey, va rog nu incepeti discutii si povesti. Am intrebat simplu, programele nu sunt foarte pretentioase..

Sa spunem ca mai adaug putin in buget, singura problema e ca nu stiu de unde sa le cumpar, vad ca majoritatea folositi pc.garage ca reper insa citesc pe google numai reviews horror cu piese refurbished folosite drept noi si serviciul de garantie o mare teapa.


Nu cunoasteti o firma mai de incredere pentru piese decat pc garage ?
Eu personal folosesc pc garage sa dau exemple fiindca are un sistem de filtrare foarte bun. Daca nu ti place tie magazinu ala cauta produsu care ti pun eu d acolo ca exemplu si poate gasesti mai eftin la altu magazin

View PostMocanuLegos, on 04 noiembrie 2023 - 00:03, said:

Cu stima, am scris LAPTOP nu desktop

Si am gresit eu cu monitorul, nu monitor separat, screenul lui al laptopului sa fie cum o fi, decent
Deci pan la urma vrei laptop la 1.400 RON?

Decat HP 15.6'' 255 G9, FHD, AMD Ryzen™ 3 5425U (4 cores, 8 threads), 8GB DDR4, 256GB SSD, AMD Radeon™ Graphics, Free DOS la 1.398,99 RON gasesti in bugetu tau
https://www.pcgarage...eon-free-dos-2/

Il gasesti si la emag
https://www.emag.ro/...ication-section

La celelante magazine gasesti laptopuri slabe care nu merita 1.400 si alea bune cat da cat is peste 1.400 RON

Sfatu meu e sa iei laptopu ala da la pc garage ca primesti si un  Mousepad AMD Ryzen Gaming cadou   :)

#23
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Wow chiar nu asptepatam la laptopul ala la 1400ron. Jos pălăria!

Aici deja dam în altă problemă. Cine instalează sistemul de operare?

#24
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
Solutia mea e sa sa uita pa smarpthone pa Youtube la tutorial cum sa instaleaza windows pa laptop  :)

#25
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,379
  • Înscris: 28.10.2018

View Postpateu_98, on 04 noiembrie 2023 - 10:54, said:

Cre ca te ai grabit sa scri ca nu exista multe firme da laptopuri care iti faci laptop din componente ca desktop urile
Deci raspunde clar ori vrei laptop, ori desktop ori un laptop second hand cu displayu stricat da sa folosesti un monitor extern
Attachment Art2Fig4-45.jpg
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IKxhpR6bc64?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Eu personal folosesc pc garage sa dau exemple fiindca are un sistem de filtrare foarte bun. Daca nu ti place tie magazinu ala cauta produsu care ti pun eu d acolo ca exemplu si poate gasesti mai eftin la altu magazin

Deci pan la urma vrei laptop la 1.400 RON?

Decat HP 15.6'' 255 G9, FHD, AMD Ryzen™ 3 5425U (4 cores, 8 threads), 8GB DDR4, 256GB SSD, AMD Radeon™ Graphics, Free DOS la 1.398,99 RON gasesti in bugetu tau
https://www.pcgarage...eon-free-dos-2/

Il gasesti si la emag
https://www.emag.ro/...ication-section

La celelante magazine gasesti laptopuri slabe care nu merita 1.400 si alea bune cat da cat is peste 1.400 RON

Sfatu meu e sa iei laptopu ala da la pc garage ca primesti si un  Mousepad AMD Ryzen Gaming cadou   Posted Image

Acum 5 ani era ok un laptop cu un singur usb-c si doua usb-a

In 2023 nu prea mai e OK. In 2023 cumperi laptop cu toate porturile usb-c. Inclusiv incarcarea.

Edited by abac, 04 November 2023 - 11:11.


#26
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postabac, on 04 noiembrie 2023 - 11:10, said:

In 2023 nu prea mai e OK. In 2023 cumperi laptop cu toate porturile usb-c. Inclusiv incarcarea.
Nu la bugetul asta! Care este cel mai ieftin laptop cu criteriile astea?

#27
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
@abac atuncea dai tu bani la @OP sa isi cumpara laptop cu toate porturile usb-c. Inclusiv incarcarea  :)

#28
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
"nu stiu de unde sa le cumpar..."
Iar ne-ai bagat in ceata.
Inca esti setat pe partea de piese pt laptop.
Display-ul la laptop nu se cumpara separat.


Fara suparare dar toate postarile tale zici ca sunt scrise de cineva care are cel mult 8 clase si a lucrat toata viata pe santier.
Apoi apar cuvintele "job", "3d", "grafica",...

Cel mai mult ma sperie cuvantul job.

Edited by mariusixy, 04 November 2023 - 13:45.


#29
MocanuLegos

MocanuLegos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 17.10.2023
Cu toata stima pentru cei ce s-au abtinut de la glume si injurii, o sa ignor atitudinea ostila fata de cineva care nu e expert in domeniu. O sa fiu concis : buget maxim 2000 RON, nu folosesc cine stie ce programe : 3DSMAX, suita ADOBE, Corel, ZBRUSH, BLENDER

Doresc doar sa fie mai performant ca asta : https://www.emag.ro/...reviews-section pentru ca stiu cum realizeaza firmele PC-uri la oferta, ies mai ieftin daca il fac pe piese laptopul la... pc garage, deci raman pe pc garage, as vrea o recomandare pe piese sa imi asambleze acolo in bugetul dat de mine, nu doresc sa cumpar sh. Multumesc

#30
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Îmi mențin părerea exprimată mai sus.

Ori vorbești serios, dar ești de o neștiință și ignoranță îngrijorătoare pentru planeta noastră, ori trolezi...

NU se poate asambla laptop din bucăți/piese. Nu în bugetul tau. Poate la un buget de 5-10 ori mai mare.

TOATE laptopurile se vând pre-asamblate, pentru că așa sunt proiectate. Anumită mărci permit anumite modificări gen schimbări de porturi sau placă de bază. Dar vorbim de 2500 $, nu lei. Și asta e configurația de bază, la care mai adaugi costul pieselor inlocuitoare

Programele menționate de tine nu sunt "modeste", cel puțin folosite mediu spre intensiv. În bugetul tau, laptopul postat de tine e maxim ce poți cumpăra.

Edited by nei-k, 06 November 2023 - 06:24.


#31
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@MocanuLegos pe ce site ai vazut la vanzare componente de laptop, altele decat memorie ram sau ssd?



#32
MocanuLegos

MocanuLegos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 17.10.2023
Mi se pare un retardism sa nu poti asambla laptop din bucăți/piese, sunt tot piese, sunt tot computere. Suntem in 2023.... anumite marci, anumite preturi, in fine.

Atunci ramane asa : buget fix 2400, imi recomandati un laptop de pe emag sau pc garage ? raman dator cu 10 litrii de bere celui care ma ajuta cu un laptop mai bun decat asta...... si sa fie nou, in bugetul stabilit. Multumesc

https://www.emag.ro/...reviews-section

#33
MocanuLegos

MocanuLegos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 17.10.2023
Ok, in bugetul dat care este cea mai buna oferta de pe piata ? buget nou : 2400, cerinte : sa fie nou, nu SH. Exista ceva mai bun decat asta in 2400 ? daca da, va rog sa imi spuneti, multumesc.

https://www.emag.ro/...reviews-section

#34
MocanuLegos

MocanuLegos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 17.10.2023
Exista in bugetul de 2400 un laptop mai bun ca cel postat de mine ? ultima intrebare, daca da... care ? nu SH

#35
MocanuLegos

MocanuLegos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 17.10.2023
Salut, in bugetul de 2400 exista pe piata la oferta alt  laptop mai bun decat cel prezentat de mine la emag ? daca da, care este ? sa fie nou, va rog, orice site, multumesc

#36
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@MocanuLegos in mod normal ar trebui sa existe pt ca laptopul ala e vandut de evomag.
Pt a posta pe emag se plateste comision vreo 20%.

"Mi se pare un retardism sa nu poti asambla laptop din bucăți/piese, sunt tot piese"
Ai mai avut vreodata un laptop?
Ai mai dezasamblat vreodata un laptop?


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate