Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

recomandare memorie si placa de baza

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Mihai_993

Mihai_993

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 14.07.2019
Doresc o recomandare pt placa de baza si memorie ram, pentru procesorul Ryzen 5 7600. Restul de componente le-am trecut la punctul 5.

1. Cand se va face achizitia: azi, maine
2. La ce va fi folosit PC-ul: gaming in general
3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul) 1100-1200 ron
4. Rezolutia diagonala si intrarile video ale monitorului (existent sau cel de achizitionat) rezolutie FullHD, intrare HDMI, 21.5 inch diagonala
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem (mentionati modelul si/sau specificatiile acestora)
Se pastreaza: sursa Seasonic 650W, RTX3060 12GB, 2x M.2 SSD, 1x s-ata SSD, 1x s-ata HDD, cooler cpu Aqirys Uranus White
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda) emag, pcgarage. Plata cu cardul.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
O marca cvasicompatibila la memorii e Corsair iar de restul banilor si de disponibilitate si necesarul de conectica, placa de baza marca preferata.

Edited by Leo2006, 02 November 2023 - 19:07.


#3
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014
@initiator, pare-se ca actualul cooler detinut de tine nu merge si pe AM5, deci orienteaza-te pentru un alt cooler

#4
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012

View PostMihai_993, on 02 noiembrie 2023 - 18:55, said:

Doresc o recomandare pt placa de baza si memorie ram, pentru procesorul Ryzen 5 7600. Restul de componente le-am trecut la punctul 5.
Eu ti recommend placa si memoriile astea
1 × Placa de baza MSI PRO B650M-P 654,99 RON
1 × Memorie Corsair Vengeance 32GB DDR5 6000MHz CL36 Dual Channel Kit 588,88 RON

Discounturi:
Discount Memorie Vengeance 32GB DDR5 6000MHz CL36 Dual Channel Kit: 10,00%
-58,89 RON

Total:
Total comanda cu TVA
1.184,98 RON

PC garage! C am uitat sa zic unde is preturile  :)

#5
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016
Memorii G.Skill Trident Z5 Neo, 6000 CL30, 2x16 GB, 643 de lei la evomag, vezi eventual unde gasesti mai ieftin https://www.evomag.r...it-4097987.html. La garaj si emag sunt mai scumpe.
La placa de baza cam ce a recomandat pateu_98, practic cea mai ieftina pe care o gasesti cu chipset B650.
Eu cred ca ar trebui sa te gandesti si la un cooler nou.

#6
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Coolerul e compatibil cu socket AM5, verificat pe site producator si la pc garage. Dupa o experienta neplacuta cu 2 kit-uri dual channel si 2 module cumparate separat toate Corsair, eu m-as feri de marca asta care dadea erori la simpla activare XMP sau la frecventa stock. Daca iei kit dual si se duce un modul, trebuie trimis in service kit-ul, astfel ca ramii cu sistemul inutilizabil, recomand 2 module de ram cumparate separat si folosite in dual channel. Ce carcasa ai, ce placa de baza accepta, doar mATX sau ATX? Pentru ca bugetul e mic recomand achizitia unui modul de ram acum impreuna cu placa de baza si dupa ce mai faci rost de bani sa mai iei un modul ram identic.

Edited by xew, 03 November 2023 - 09:55.


#7
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

View Postxew, on 03 noiembrie 2023 - 09:55, said:

recomand 2 module de ram cumparate separat si folosite in dual channel

Asta e o prostie. Risti sa nu functioneze cum trebuie pentru ca una dintre memorii ar putea avea chip-uri din loturi diferite sau chiar de la producatori diferiti. E vorba de procesor Zen 3, nu merge cu memoriile ca pe vremuri cand puteai sa faci mix de memorii doar sa intre pe slot.

#8
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Cind ai ai buget fara limita iei ce doresti, iti mai iei si de rezerva sa ai in caz de eroare, dar in cazul lui cu buget restrins ii ofer cea mai buna solutie.
Problema lui e bugetul mic ca nu ai ce sa alegi decit o placa de baza cheala si de restul ce ram gaseste in stoc.

Ca si cum ai merge la circiuma si ceri pentru un buget mic o friptura si de restu vreo 3 fursecuri.

#9
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

View Postxew, on 03 noiembrie 2023 - 10:20, said:

Cind ai ai buget fara limita iei ce doresti, iti mai iei si de rezerva sa ai in caz de eroare, dar in cazul lui cu buget restrins ii ofer cea mai buna solutie.
Problema lui e bugetul mic ca nu ai ce sa alegi decit o placa de baza cheala si de restul ce ram gaseste in stoc.

Ce a recomandat pateu_98 e in buget, eu i-am pus o alternativa de memorii mai bune la un pret putin mai mare, care impreuna cu placa de baza iese la sub 100 de lei peste buget.
De cooler spuneam pe viitor, deoarece exista chestii cum ar fi https://ipon.ro/shop...se-argb/2213484, care e cu 3 clase peste panarama aia de la Aquirys.

#10
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Pentru placa de baza mATX slaba si cu ram mult ar fi ok varianta lui pateu_98, dar daca are carcasa mare, incapatoare si doreste o placa de baza mai tapana (14+2+1) format ATX ii recomand ASRock B650 PG Lightning la 923 lei cu un modul de 8GB ram la 187 lei, total 1110 lei, pe viitor urmind sa mai ia inca un modul sau daca sunt asa pretentioase astea de la AM5 (recunosc, nu am mai avut platforma pe AMD de vreo 10 ani) sa ia un alt kit de 16-32-64GB. Eu am oferit o solutie functionala, chiar si cu un modul ram functionind in single channel. Oricum ar fi se face un compromis ca in buget redus nu ai cum, trebuie sa renunti la ceva.
La cooler sunt altele mult mai ok decit ce are el acum, important e ca se poate folosi de el pentru ca il are deja si intr-un buget redus nu mai intra altceva.

Edited by xew, 03 November 2023 - 10:59.


#11
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

View Postxew, on 03 noiembrie 2023 - 10:56, said:

doreste o placa de baza mai tapana (14+2+1) format ATX ii recomand ASRock B650 PG Lightning la 923 lei

Placile de baza la partea de power stage-uri sunt overkill pentru Zen 3, cel putin tot ce exista pe piata cu chipset de la B650 in sus. Poate gasesti ceva cu A620 care sa aiba ceva probleme cu un 7950X, dar trebuie sa cauti bine. Deci ramane ca sa te uiti pe dotari, ce ai si ce nu ai nevoie.

View Postxew, on 03 noiembrie 2023 - 10:56, said:

pe viitor urmind sa mai ia inca un modul sau daca sunt asa pretentioase astea de la AM5 (recunosc, nu am mai avut platforma pe AMD de vreo 10 ani) sa ia un alt kit de 16-32-64GB.

Sunt pretentioase, am, stiu. De aia am spus.

View Postxew, on 03 noiembrie 2023 - 10:56, said:

Eu am oferit o solutie functionala, chiar si cu un modul ram functionind in single channel.

Solutia ta presupune 99% sanse ca sa functioneze forever in single channel, cu penalitatile de performanta de rigoare.

#12
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007

View PostStickyFingaz, on 03 noiembrie 2023 - 11:43, said:

Solutia ta presupune 99% sanse ca sa functioneze forever in single channel, cu penalitatile de performanta de rigoare.

Ce e placa de baza a unui calculator? Eu inteleg ca e baza unui calculator si ar fi bine sa fie cit mai buna, mai tapana, mai stabila si nu ar fi ok sa faci un compromis tocmai la ea. Mai schimbi un ram, o placa video, dar placa de baza ramine pina schimbi platforma. Solutia mea presupune 99% sansa de functionare (ca nimic nu iti ofera 100%, poti primi componente noi DOA) chiar si in single channel, doar deschizi capacul carcasei si poti adauga/schimba memoria dorita cind dispui de bani foarte simplu si usor.

Eu ramin la ideea mea, decit o placa de baza cheala si cu memorie multa, mai bine o placa de baza cit mai buna si compromis pe parte de memorie pina se mai face rost de bani si atunci suplimentezi memoria dar ramii cu placa de baza buna.

#13
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

View Postxew, on 03 noiembrie 2023 - 12:32, said:

Eu inteleg ca e baza unui calculator si ar fi bine sa fie cit mai buna, mai tapana, mai stabila si nu ar fi ok sa faci un compromis tocmai la ea.

Total de acord cu ce spui tu. Eu ti-am spus, nu gasesti placa de baza pe B650 care sa nu fie overkill la partea de VRM pentru procesor si memorii. Ce diferentiaza placile pe AM5 din aceeasi categorie sunt restul de dotari: slot pci-e, codec audio, wi-fi, numar de porturi SATA, numar de sloturi M2 etc. etc.
La partea de stabilitate e cum ai umple o sticla si dupa ce e plina mai zici mai baga acolo inca atat ca sa fim siguri. De ce crezi ca avem preturile astea la placile de baza pe AM5? Acum cativa ani dadeai 1000 de lei, aveai cea mai tare placa de baza. Acum cu 1000 de lei nici macar nu gasesti o placa de baza cu X670.

#14
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
@Mihai_993 ai monitor full hd de 21.5 inch.
La un PC am si eu un monitor samsung de 21.5 inch care ma enerveaza la culme. Incerc sa gasesc rezolutia optima dar e misiune imposibila.  La rezolutie recomandata ma rupe la ochi iar daca micsorez rezolutia nu apare imaginea pe tot ecranul ori fontul nu se vede clar.
Pt full hd se recomanda monitor de 24 inch si punct. Totul e perfect echilibrat la 24 inch.

Sfatul meu e sa mergi pe ddr4, placa de baza pt ddr4 si sa cumperi si monitor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate