Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Autorizatie circulatie provizorie 2023

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
jazzman_

jazzman_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2006
Salutari,

Am cumparat o masina de la o ruda din Germania. Acolo am fost la ei la inmatriculari, mi-am luat numerele rosii pe o luna, asigurarea pe o luna si am primit brief mare, brief mic, ambele pe numele meu.

Acum sunt in tara, acele numere au expirat si vreau sa demarez inmatricularea pe RO. Imi trebuie asadar numere rosii la noi. Pe https://dgpci.mai.go...a4e9422012c2b90 am gasit lista actelor dar am cateva intrebari pentru cine a trecut pe aici:
  • RCA e suficient sa-l fac pe 1 an pe seria de sasiu? Masina in prezent are numerele de zoll si actele de Germania, si parca vedeam pe ceva site-uri de asigurari ceva observatii cum ca se pot asigura doar masinile inmatriculate in Romania dar poate am interpretat gresit
  • "Documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra vehiculului, în original și în copie" - pai daca am brief-urile pe numele meu nu e suficient?
  • Banuiesc ca actele trebuie traduse obligatoriu in stadiul asta? Daca da, in ce forma, autorizata, legalizata? Ca nu stiu ce diferente sunt intre ele, dar sa stiu ce sa caut/cer la traduceri.


#2
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Salut

Mergi si iti faci asigurare in vederea inmatricularii si poti face pe 6 luni sau 1 an cum doresti, iar ca si acte, pe langa Biref-ul mare si cel mic sa ai si Contractul de Vanzare - Cumpare, cat despre Traducere, Da ai nevoie si sa fie Legalizate si intre timp poti lua si nr provizorii.
Dupa care mergi sa iti faci RAR-ul si ulterior inmatricularea defintiva

Edited by raducanu969, 02 November 2023 - 11:24.


#3
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Traducere legalizată doar la contract, la restul nu-i nevoie.

#4
jazzman_

jazzman_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2006
Merci, dar nu am contract. Cei in Germania nu l-au cerut, am fost impreuna cu rudele cand am transcris masina si s-a rezolvat pe loc, mi-a dat brief-urile pe numele meu, numere, asigurare si asta a fost.

Nu sunt suficiente brief-urile pe numele meu (pe unul chiar se vede proprietar vechi, proprietar nou) ca dovada a proprietatii?
Dar cineva care locuieste in Germania, cumpara o masina si dupa 10 ani se hotaraste sa se mute in tara si vrea sa transcrie masina aici, ce dovada a proprietatii are? Nu tot brief-urile? Ca ma gandesc ca nu mai are contracte si facturi din urma cu 10 ani.

#5
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,366
  • Înscris: 29.01.2008
De contract cred că aveai nevoie doar dacă era alt proprietar în actele germane. Fiind trecut în actele germane, înseamnă că statul german ți-a recunoscut calitatea de proprietar al mașinii.

#6
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Cum au facut transcrierea de la fostul proprietar fara CVC? Ciudat.
Oricum, la noi iti vor cere contract.
Partea frumi este ca poti face lejer un contract de aici, cu datele vanzatorului din DE.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate