Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Fatada ventilata

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
yoyo84

yoyo84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.10.2009
Salutare! Sunt in faza de proiectare a unei case p+1. Imi doresc ca fatada sa fie se impact, atat estetic cat si practic ( sa nu apara obisnuitele denivelari, crapaturi pe decorativa clasica). In acest sens iau in calcul o fatada ventilata pe partea de etaj, aprox 125-135 mp. Ce recomandati ca materiale si care ar fi marja de pret per mp (materiale + manopera). termoizolatie vata bazaltica de 15 cm.
Multumesc!

#2
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021
De ce doar pe partea de etaj? La parter nu pot apărea denivelări/fisuri?

#3
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Denivelarile si crapaturile sunt  probleme de aplicare a finisajului sau a termosistemului.  Nu sunt ceva ce intra in standard. La fel de bine poti avea probleme si cu fatada ventilata daca o monteaza un nepriceput. Ca tie ti se pare ca arata mai bine este altceva, dar avantajul fatadei ventilate nu e ca nu apar crapaturi. Alea nu apar nici la tencuiala decorativa aplicata corect.
    Sfatul meu este sa iti calculezi bugetul la sange si sa fii constient ca fatada ventilata e un moft nu o necesitate. Daca ti-l permiti, excelent, proiecteaza cu fatada ventilata. Altfel, fatada e ultima chestie cu care sa iti bati capul la o locuinta. Fatada o vad doar vecinii si prietenii. Tu o sa vezi pardoselile, finisajele interioare, mobila. In casa o sa locuiesti minim 10 ore pe zi. Pe langa fatada o sa treci de 2 ori pe zi si dupa 2 saptamani nici nu o sa te mai uiti la ea.

#4
yoyo84

yoyo84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.10.2009

View PostScurthea211, on 01 noiembrie 2023 - 08:26, said:

Denivelarile si crapaturile sunt  probleme de aplicare a finisajului sau a termosistemului.  Nu sunt ceva ce intra in standard. La fel de bine poti avea probleme si cu fatada ventilata daca o monteaza un nepriceput. Ca tie ti se pare ca arata mai bine este altceva, dar avantajul fatadei ventilate nu e ca nu apar crapaturi. Alea nu apar nici la tencuiala decorativa aplicata corect.
    Sfatul meu este sa iti calculezi bugetul la sange si sa fii constient ca fatada ventilata e un moft nu o necesitate. Daca ti-l permiti, excelent, proiecteaza cu fatada ventilata. Altfel, fatada e ultima chestie cu care sa iti bati capul la o locuinta. Fatada o vad doar vecinii si prietenii. Tu o sa vezi pardoselile, finisajele interioare, mobila. In casa o sa locuiesti minim 10 ore pe zi. Pe langa fatada o sa treci de 2 ori pe zi si dupa 2 saptamani nici nu o sa te mai uiti la ea.
multumesc pentru sfaturi! Iti dau dreptate, nu e o necesitate, dar este un detaliu care da valoare casei, cel putin asta este parerea mea. Daca impactul bugetar ar fi nu mai mare de un plus 4-5% raportat la intreaga investitie (constructie +teren), nu l vad chiar ca pe un moft, mai ales ca intretinerea in timp este incontestabil mai buna la o fatada ventilata(mergand pe ideea ca nu e pusa in opera de vreun Dorel).intre timp am primit si cateva oferta cu o medie a pretului pe mp undeva la 170 euro pt placare HPL, 130 euro fibrociment si 110 euro bond. Daca sunt pareri pro sau contra uneia dintre optiunile de mai sus, va rog sa le precizati. Multumesc!
Ps: la intrebare de ce doar etajul, rasounsul este ca la parter peste 75% din pereti sunt vitrati.

#5
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
HPL si bond. Dar preturile ar trebui sa fie pana in 100 euro/mp material+manopera, hai 110 euro la HPL . Structura de aluminiu pentru bond sau HPL

#6
yoyo84

yoyo84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.10.2009
Daca as gasi varianta de HPL all inclusive la 100 euro, n as mai sta pe ganduri :)

#7
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003

View Postyoyo84, on 01 noiembrie 2023 - 12:33, said:

Daca as gasi varianta de HPL all inclusive la 100 euro, n as mai sta pe ganduri Posted Image
Eu as pune si izolatia de 20 cm in loc de 15 daca tot ai bani de fatada ventilata

#8
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005

View Postyoyo84, on 01 noiembrie 2023 - 12:33, said:

Daca as gasi varianta de HPL all inclusive la 100 euro, n as mai sta pe ganduri :)
Te duci la Geplast și ți-l vinde debitat la vreo 70 euro/mp+tva și îți și recomanda fatadierul care sa ți-l puna în opera...

#9
yoyo84

yoyo84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.10.2009
daca ai vrut sa spui Geoplast. Le am scris. Mi au raspuns ca nu mai furnizeaza materiale pentru fatade ventilate.

#10
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005

View Postyoyo84, on 01 noiembrie 2023 - 14:37, said:

daca ai vrut sa spui Geoplast. Le am scris. Mi au raspuns ca nu mai furnizeaza materiale pentru fatade ventilate.
NU, am spus GEPLAST. Au mai multe sucursale in tara, ca ei importa HPL si bondul, si deci le cumperi la prima mana...

#11
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.09.2021
Și nu ai avut curiozitatea sa dai pe goagle o căutare cu Geplast? O sa fii surprins.
Oricum, eu nu mi as pune plastic pe fatada la prețurile alea, de 100-110 eur/ mp. Asa pun siding, cu 50 lei/ mp + montaj

În fine, e chestie de gusturi.

La 100 eur mp mi as pune piatra pe fatada, cauta stone venneer. Exista variante cu lipire cu adeziv și variante cu șuruburi.

View Postyoyo84, on 01 noiembrie 2023 - 14:37, said:

daca ai vrut sa spui Geoplast. Le am scris. Mi au raspuns ca nu mai furnizeaza materiale pentru fatade ventilate.
v

Edited by stefan0011, 01 November 2023 - 14:49.


#12
yoyo84

yoyo84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.10.2009

View Poststefan0011, on 01 noiembrie 2023 - 14:48, said:

Și nu ai avut curiozitatea sa dai pe goagle o căutare cu Geplast? O sa fii surprins.
Oricum, eu nu mi as pune plastic pe fatada la prețurile alea, de 100-110 eur/ mp. Asa pun siding, cu 50 lei/ mp + montaj

În fine, e chestie de gusturi.

La 100 eur mp mi as pune piatra pe fatada, cauta stone venneer. Exista variante cu lipire cu adeziv și variante cu șuruburi.

v
multumesc, o sa caut si varianta asta. Intr o prima faza, am avut in vedere optiunea de caramida tip klinker, doar ca arhitectul (si e un tip cu experienta) nu mi a recomandat o, sustinand ca sistemul de lipire pe vata bazaltica nu este rezistent in timp. Dupa cativa ani sunt sanse mari sa mai cada pe ici, pe colo.

#13
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Solutia in cazul izolarii cu vata bazaltica ar fi o fatada ventilata aplicata pe substructura de aluminiu, fixata mecanic pe perete.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate