Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

probleme retea personala

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
crs_tzep

crs_tzep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 10.03.2011
Salut,

In casa am un GPON de la DIGI un ZTE F618 (pe partea de interfarata/router este bomba) si un abonament FIberlink 1000. Dupa GPON am instalat un outer RT-AX53U pentru ca GPON-ul are wifi de doar 2.4Ghz(+ routerul are WIFI 6, 3 porturi Gigabit LAN, USB pentru HDD si imi ofera o viata mai usoara)


Problema e urmatoarea: o parte din device-uri sunt pe LAN o alta parte sunt pe WIFI. daca trag fir din GPON si rulez un speed test pe calc  vad viteze de 900/750 , daca trag fir din router pe LAN si rulez test am returneaza o viteza de 1/3 aproximativ.

PW wifi routerul ofera o viteza de 200 doen/150 up (care e relativa in functie de pereti evident si nu este surprinzatoare.

Care poate fi cauza? o sa incerc sa schimb cablurile  (am incercat cu ce am avut prin casa, dar sunt vechi )

Edited by crs_tzep, 31 October 2023 - 16:06.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Ai activat cumva QoS ? Nu te ajuta la nimic decat sa-ti reduca viteza la net. Si viteza Wifi este anemica pentru un smartphone cu suport ax si 2 conexiuni simultane.

Edited by Leo2006, 31 October 2023 - 16:22.


#3
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Ai trecut GPON-ul in modul bridge si sa faci un test pe cablu direct prin routerul tau personal?

#4
crs_tzep

crs_tzep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 10.03.2011

View PostLeo2006, on 31 octombrie 2023 - 16:20, said:

Ai activat cumva QoS ? Nu te ajuta la nimic decat sa-ti reduca viteza la net. Si viteza Wifi este anemica pentru un smartphone cu suport ax si 2 conexiuni simultane.


Nu am pus limitare pe device-ul cu care testez, dar in retea sunt unele deviceuri limitate

View Postvestale, on 31 octombrie 2023 - 16:20, said:

Ai trecut GPON-ul in modul bridge si sa faci un test pe cablu direct prin routerul tau personal?


nu stiu sa aiba asa ceva, am tras fir de la LAN -ul GPON-ului la WAN la router ...

Edited by crs_tzep, 31 October 2023 - 16:28.


#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Implicit QoS este activat in routerele Asus.

#6
crs_tzep

crs_tzep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 10.03.2011

View PostLeo2006, on 31 octombrie 2023 - 16:30, said:

Implicit QoS este activat in routerele Asus.


dat disable la QoS  ---> download 800  / upload 700  ---


dar de ce?!??!!?

#7
loler256

loler256

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 27.12.2012
Uite: https://www.asus.com...rt/FAQ/1010935/

#8
crs_tzep

crs_tzep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 10.03.2011
multumesc mult la toti ... foarte ciudat!

#9
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Ma bucur ca s-a rezolvat!
Daca GPON-ul are si functie de router si acolo bagi userul si parola de PPPOE si routerul tau mai face inca o data NAT, ai dublu NAT, ce iti poate crea intarzieri si probleme mai tarziu daca vrei sa deschizi porturile.
GPON-ul il poti trece in bridge mode, sa il faci chior, si sa iti muti autentificarea pe routerul tau ASUS, printr-o cerere din contul DIGI sau un telefon la ei.
Dar daca esti multumit cum e acum reteaua, lasa asa!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate