Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Tigla Ceramica Creaton

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
adrianpop1988

adrianpop1988

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 11.08.2021
salut colegi,

am trei nelamuriri, sper sa ma puteti ajuta, inainte sa achizitionez tigla pentru casa Posted Image
Am optat pentru a merge spre o gama de top pentru invelitoare, si vrem sa alegem Creaton RAPIDO de culoare Maro Inchis

1. aveti careva dintre voi tigla creaton rapido maro inchis instalata pe casa voastra? daca da, de cat timp? cum se mentine in timp? eventual poze?
2. care este diferenta dintre rolomat sub coama si Tigla de aerisire pentru conexiune la coama? ce varianta sa aleg?
3. folie anticondens pentru pod nelocuit (uno, duo, trio?!)

Alte sfaturi, pareri?

p.s. nu am gasit alt topic care sa cuprinda nelamuririle mele.

mersi!

#2
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005
La primul punct: nu am modelul specificat de tine ci Futura. De aratat, arata foarte bine dar casa fiind aproape noua, n-as putea sa spun mare lucru despre rezistenta in timp dar producatorul ofera 50 de ani garantie, eu zic ca se bazeaza pe ceva :)

#3
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Am instalat niste panouri fotovoltaice pe o tigla Creaton comanda speciala (cu ceva model, gen dungi pe ea).
Foarte friabila, s-au spart vreo 10 bucati, desi echipa de montaj stia cum sa calce.
Bineinteles ca le-am inlocuit.Mai erau doar 15 de rezerva.
Posibil ceva defect de fabricatie la lotul respectiv.

#4
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 09.11.2006
Eu am pe casa de la sat Craton Futura maro de prin 2012. Pana acum se prezinta bine, nu am avut probleme cu ea desi ma urcam de 2 ori pe an pe casa sa pun instalatiile de Craciun.

#5
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Pe una din cladirile din firma avem Creaton Balance de 8 ani. S-a comportat foarte bine. Am mai lucrat cu Tondach pe alte proiecte, dar Creaton a fost net superior ca si calitate si customer service.
Deci recomand cu drag.

Noi am pus doua straturi de folie, dintre care unul e Trio (probabil si celelalt e la fel, dar nu mai retin), fiindca avem unghiul foarte mic (11 grade parca).
La fel, si folia e calitativa. Folia oricum ti-o recomanda cei de la Creaton direct, in functie de acoperis, si zona.

S-a spart o bucata la instalarea de panouri ACM si vreo trei la panourile solare, dar in comparatie cu Tondach, e fix pix.

#6
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Și eu am pus tot Creaton Rapido maro, în ianuarie o să aibă 2 ani. Până acum nicio problemă. E prea devreme pentru așa ceva. Nu am poze recente.

#7
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
Salut si eu am mers tot pe Creaton Rapido maro.. ieri a venit tirul .
La ce sa fiu atent ??
Sfaturi pentru montaj?
Din proiect avand 200 de mp de invelitoare au reiesit cam 20 de tigle de ventilatie care au aproape forma unei tigle normale ...este corect ???
Aveti ceva recomadari pentru un montaj de calitate ??
Cam cat a costat montajul??
Orice sfat este binevenit.
Momentan casa este la rosu.
Are astereala si folia montata.
Acoperisul este in 4 ape iar pe fatada principala am o dolie.
Culoarea asta maro de la ei totusi nu i lucioasa chiar nu vroiam lucios.

Ceva poze si sfaturi ar fi super ok..

Multumesc in avans tuturor !

Cateva poze ..

Attached Files



#8
adrianpop1988

adrianpop1988

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 11.08.2021

 Livia2021, on 01 noiembrie 2023 - 00:31, said:

Salut si eu am mers tot pe Creaton Rapido maro.. ieri a venit tirul .
La ce sa fiu atent ??
Sfaturi pentru montaj?
Din proiect avand 200 de mp de invelitoare au reiesit cam 20 de tigle de ventilatie care au aproape forma unei tigle normale ...este corect ???
Aveti ceva recomadari pentru un montaj de calitate ??
Cam cat a costat montajul??
Orice sfat este binevenit.
Momentan casa este la rosu.
Are astereala si folia montata.
Acoperisul este in 4 ape iar pe fatada principala am o dolie.
Culoarea asta maro de la ei totusi nu i lucioasa chiar nu vroiam lucios.

Ceva poze si sfaturi ar fi super ok..

Multumesc in avans tuturor !

Cateva poze ..

Salut, de unde si la ce pret ai achizitionat-o?


Pentru cei care o aveti deja instalata, Ce ati instalat pe coama?
Rolomat sau tigla de conexiune pentru aerisire? Sau ambele?


Mersi!

Edited by adrianpop1988, 01 November 2023 - 06:03.


#9
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Am vrut si eu sa pun Creaton, dar constructorul a zis ca e foarte sensibila si se sparge foarte usor. Asa ca am mers pe Tondach. Acum imi pare rau tare. Recomand Creaton, dupa 10 ani de Tondach pe casa (se pare ca e acelasi producator)
Folia o pui astfel incat Creaton sa o accepte - pentru garantie. Vezi termenii si conditiile Creaton pentru asta. Daca podul e nelocuit nu e neaparat necesar sa pui cea mai buna folie, dar e necesar atentie maxima la montaj - sa nu se rupa cand se calca pe ea, sa etansezi bine marginile si penetrarile (acolo unde cuiele/surubele trec prin ea). Folia se alege si in functie de unghiul acoperisului, atentie.

Hai baga mare, da-i bocanc, vin ploile!
Spor!

 adrianpop1988, on 01 noiembrie 2023 - 06:02, said:

Rolomat sau tigla de conexiune pentru aerisire? Sau ambele?
Ambele.
Cu maxima atentie la montaj.

#10
Charlie89

Charlie89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 26.08.2020

 Livia2021, on 01 noiembrie 2023 - 00:31, said:

....au reiesit cam 20 de tigle de ventilatie care au aproape forma unei tigle normale ...este corect ??

Bună seara,
seamănă, dar dacă le puneți una lângă cealaltă veți vedea că rămâne un gol sub cea de ventilație. Pun o poză poate se înțelege, deși e de la alt producător. Noi am mai pus ceva bandă pentru ventilare coamă și parazăpezi.

Attached Files



#11
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021

 adrianpop1988, on 01 noiembrie 2023 - 06:02, said:



Salut, de unde si la ce pret ai achizitionat-o?


Pentru cei care o aveti deja instalata, Ce ati instalat pe coama?
Rolomat sau tigla de conexiune pentru aerisire? Sau ambele?


Mersi!

Salut , am gasit o oferta foarte buna in comparatie cu ce am mai primit.
Tigla a venit direct de la fabrica Creaton din Lenti Ungaria.
Discutam mai multe in privat daca vrei...imi lasi un mesaj eventual.
Am testat mai multe oferte iar asta a fost cea mai ok.

Tiglele de ventilatie arata aproape ca unele normale.

 viotl, on 01 noiembrie 2023 - 12:32, said:

Am vrut si eu sa pun Creaton, dar constructorul a zis ca e foarte sensibila si se sparge foarte usor. Asa ca am mers pe Tondach. Acum imi pare rau tare. Recomand Creaton, dupa 10 ani de Tondach pe casa (se pare ca e acelasi producator)
Folia o pui astfel incat Creaton sa o accepte - pentru garantie. Vezi termenii si conditiile Creaton pentru asta. Daca podul e nelocuit nu e neaparat necesar sa pui cea mai buna folie, dar e necesar atentie maxima la montaj - sa nu se rupa cand se calca pe ea, sa etansezi bine marginile si penetrarile (acolo unde cuiele/surubele trec prin ea). Folia se alege si in functie de unghiul acoperisului, atentie.

Hai baga mare, da-i bocanc, vin ploile!
Spor!


Ambele.
Cu maxima atentie la montaj.

Panta are in jur de 25 de grade.
Ma gandeam sa mai pun o folie peste prima.
Prin cateva locuri am observat ca holsuruburile au prins pe langa si exact prin locul ala a picurat atunci cand a plouat.
In afara de asta zilele trecute cand a montat cosul de fum atunci cand a sudat folia s a gaurit putin prin cateva locuri..niste gauri mici rotunde fine de tot.
Trebuie cumva sa rezolv si problema asta ...saptamana asta joi urmeaza sa vina la montaj .
Ar fi o idee sa punem inca o folie peste ???

#12
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.10.2023
@initiator ar fi fost mai bine daca discutai aceste probleme cu invelitoarea sau parapet fereastra pe jurnalul casei tale, fac parte din "durerile facerii".

#13
adrianpop1988

adrianpop1988

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 11.08.2021

 rider_x, on 06 noiembrie 2023 - 22:36, said:

@initiator ar fi fost mai bine daca discutai aceste probleme cu invelitoarea sau parapet fereastra pe jurnalul casei tale, fac parte din "durerile facerii".

Salut, mersi de sfat, am sa tin cont si cum am putin timp, am sa fac o scurta descriere si acolo cu solutia gasita.


#14
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

 Livia2021, on 05 noiembrie 2023 - 17:19, said:

Ma gandeam sa mai pun o folie peste prima.
Prin cateva locuri am observat ca holsuruburile au prins pe langa si exact prin locul ala a picurat atunci cand a plouat.
In afara de asta zilele trecute cand a montat cosul de fum atunci cand a sudat folia s a gaurit putin prin cateva locuri..niste gauri mici rotunde fine de tot.
Trebuie cumva sa rezolv si problema asta ...saptamana asta joi urmeaza sa vina la montaj .
Ar fi o idee sa punem inca o folie peste ???

Salutare.
Acum am vazut postul tau, sper ca nu este prea tarziu. Nu pune o a doua folie anticondens peste prima, o sa iti apara mucegaiul intre ele ( crede-ma, am vazut, stiu ce spun ).

La partea cu holzsuruburile nu cred ca ai de ce sa iti faci griji, foliatul nu rezista la ploaie dar isi face treaba la condens.
La partea cu sudura decupeaza folia pe zona afectata si inlocuieste-o cu o folie noua.

Spor la treaba.

#15
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 07.09.2021
Salut Razvan, nu este tarziu ..nu am pus maine urmeaza sa vina sa monteze tigla.
O sa le zic sa inlocuiasca atunci .
Merci.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate