Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Recomandare roleta sau alta solutie

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Va salut stimati colegi,

Se da urmatoarea situatie:
- locuri goale pentru tamplaria termopan  ~3.3m latime, ~2m inaltime si ~4.2m latime si ~2m inaltime.
- in fiecare loc gol este cate o usa iar restul sunt sectiuni fixe de diferite dimensiuni
- termopanul este montat la limita exterioara a peretelui de caramida. Peretele este izolat cu polistiren de 10

Caut o solutie ieftina si buna :) care sa imi asigure 2 lucruri:
- izolatie termica, in special vara cand bate soarele jumatate de zi pe una din sectiuni. Deci din start ceva pe exterior.
- protectie vizuala noaptea, sa nu se vada din exterior ce e in casa.

Avand in vedere ca exista clante la usi, o sa fie o solutie pozata direct peste izolatie in exterior, astfel incat sa permita inchiderea fara a da in clanta.

Initial m-am gandit la rulori exterioare de aluminiu, insa aceasta solutie nu se preteaza fiind limitata undeva la 2.6-2.7m latime. Urmatoarea varianta cu lamele mai late, adica rulouri pentru usi de garaj nu mai are aceasta limitare insa din cate am vazut pentru un rulou de 3.3m motorizat ar ajunge pe la 7000 lei pretul. Acum vad ca mai sunt ceva jaluzele venetiene motorizate care teoretic ar fi pe la jumatate de pret.

Ideal ar fi o solutie pe care sa o pot automatiza gen seara se coboara, dimineata se ridica singure.

V-as fi recunoscator pentru orice recomandari! Multumesc.

#2
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Folie reflectorizanta.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Te cam contrazici ...
Termopanul este montat la limita exterioara a peretelui dar vrei izolatie termica = nu prea cred :)
Vrei ceva la exterior cu protectie vizuala noaptea sa nu se vada in casa - pai daca pui rulori exterioare ... ai protectie vizuala :)

Poate n-am inteleles eu exact ce vrei ... o poza face cat 1000 de cuvinte deci, ia baga niste poze

#4
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postalinescoo, on 30 octombrie 2023 - 15:36, said:

Caut o solutie ieftina si buna Posted Image

Nu exista asa ceva. Cred ca cea mai buna solutie ar fi rulourile de aluminiu cu lamele standard, montat un distantier pentru manerul usii, covoarele de lamele sa fie divizate.

#5
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Nu m-am exprimat eu bine probabil. Eu stiu ca termopanele trebuie sa se monteze cat mai spre exterior, ba chiar sunt unii care le pun in izolatia exterioara (cu accesorii de montaj) pentru a evita puntile termice de la spaleti, deci pentru o izolatie termica mai buna a casei. Ma rog, asa am inteles eu.

Izolatie termica => probabil ca si iarna niste rulouri de aluminiu protejeaza la frig/vant insa pe mine ma intereseaza in perioada verii cand soarele bate pe geamuri si creste temperatura din camera. Degeaba am ceva la interior (draperii/jaluzele) pentru ca sticla se incinge oricum iar efectul "ca in sera" apare imediat.

protectie vizuala => sa nu se vada din exterior ce e in casa. Asta se poate realiza si cu ceva pe interior, dar atunci ar trebui si pe interior si pe exterior ceva, solutie nu tocmai practica.

View PostDorel-Jefuitorul, on 30 octombrie 2023 - 15:51, said:

Nu exista asa ceva. Cred ca cea mai buna solutie ar fi rulourile de aluminiu cu lamele standard, montat un distantier pentru manerul usii, covoarele de lamele sa fie divizate.

Poate nu am inteles eu bine, insa rulourile de aluminiu standard sunt limitate la aprox 3m latime. Daca fac din 2 sau 3 bucati (la o sectiune usa e in lateral, la alta pe mijloc) deja inseamna 2-3 motoare, complicatiuni in plus.

Edited by alinescoo, 30 October 2023 - 15:55.


#6
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostNaijax, on 30 octombrie 2023 - 15:42, said:


Termopanul este montat la limita exterioara a peretelui dar vrei izolatie termica = nu prea cred Posted Image


Ar fi bine sa crezi, cel mai eficient montaj din punct de vedere termic este in exteriorul zidului, acesta insa presupune costuri suplimentare foarte mari. De aceea cea mai buna solutie ca raport calitate pret ramane montajul la fata exterioara a zidului.

Da asta presupune motoare in plus, nimic “complicatiuni”, doar bani in plus.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View PostDorel-Jefuitorul, on 30 octombrie 2023 - 15:56, said:

Ar fi bine sa crezi, cel mai eficient montaj din punct de vedere termic este in exteriorul zidului, acesta insa presupune costuri suplimentare foarte mari. De aceea cea mai buna solutie ca raport calitate pret ramane montajul la fata exterioara a zidului.

Dap ... asa e ... cu formarea condensului la pachet
De aia se monteaza de la mijlocul peretelui catre interior (in zona calda) - sa previi formarea condensului

View Postalinescoo, on 30 octombrie 2023 - 15:51, said:

...

La ce grozavie ai facut pe acolo nu vad decat o singura solutie - jaluzele verticale textile montate pe interior
Pe exterior sunt jaluzele orizontale din aluminiu (asa numitele venetiene) dar e vro' 600 lei/mp si nu prea cred ca se pot face la 4m latime

#8
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostNaijax, on 30 octombrie 2023 - 16:04, said:


De aia se monteaza de la mijlocul peretelui catre interior (in zona calda) - sa previi formarea condensului


Asa este, doar ca la casele vechi fara termoizolatie. La casele noi cu termoizolatie lucrurile stau un pic altfel. Mai citeste pe aici cateva mii de pagini si poate dai si peste dovezi, ele exista si au fost postate.

#9
blogeranonim

blogeranonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.02.2010
Eu am pus folie tip oglinda silver20 pe exteriorul ferestrelor. Mai aveam varianta silver35, dar m-am gandit ca poate nu trece destula lumina, si nu suport intunericul.
Vara nu puteam sa tin mana pe sticla geamului, acum sunt doar putin calde.
Am ferestrele catre VNV si am rolete interioare.

#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Rulouri zic și eu. Se pot face pe cote mari, doar să se folosească lamela corespunzătoare.

#11
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
@Digix mersi de raspuns. La ce te referi cand spui lamela corespunzatoare, adica de dimensiune mai mare. In cazul acesta nu e acelasi lucru cu a face rulou tip usa de garaj? Acolo am vazut ca sunt lamele mai late.

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Da, salut! Și rulourile și ușile de garaj tip rulou sunt cam același lucru. Creșterea dimensiunii lamelei de la 37mm, 39mm, 40 mm, 55 mm, 77 mm, 100 mm apare din cauza necesității respectării dimensiunilor de lungime și suprafață maximă admisibilă pentru realizarea unui rulou funcțional. Dar e diferență între 40mm și 77mm atât de preț, cât și de aspect exterior, dimensiune a casetei, a motorizării, etc. Scopul principal ar fi umbrirea, deci ar fi de preferat dimensiuni și costuri mai mici, respectând și limitele constructive.

Se mai pot împărți în mai multe covoare, dar acționate de un același motor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate