Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Splitter fibra optica RDS - cum pot duplica conexiunea

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 03.05.2020
Salut,

Poate ca titlul nu este cel mai fericit. Situatia mea sta in felul urmator:

Locuiesc intr-un imobil dotat cu internet prin fibra optica de la RDS.

In zona de spatii comune exista aceasta cutie de unde pleaca fibra optica catre locuinte.

Attached File  IMG_9324.JPG   336.52K   50 downloads
Attached File  IMG_9325.JPG   366.03K   49 downloads

In locuinta fibra optica intra intr-un ONT (sper ca spun bine) Huawei, furnizat de RDS. Din ONT pleaca mai departe un router Wi-Fi in casa. Totul OK aici.

As dori sa duc o conexiune prin fibra optica in garajul subteran al imobilului.

Exista posibilitatea instalarii unui splitter din panoul aflat in casa scarii? Daca da, acesta va trebui sa intre intr-un nou ONT aflat in garaj?

* nu am posibilitatea de a trage un cablu de retea din casa pana in garaj
* nu am posibilitatea de a alimenta un alt echipament de pe casa scarii pentru a crea o extensie a retelei Wi-Fi din casa, am inteles ca as fi putut face o retea mesh cu unul (sau mai multe routere secundare)

Ce optiuni realiste am de a realiza acest lucru?

Orice opinie este apreciata.

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
reteaua pe fibra optica nu-i proprietatea ta, n-ai voie sa te atingi de ea! vorbesti cu rds pt asta. si daca ajungi in garaj cu fibra ce faci cu ea? ce echipament conectezi la ea si cum? mai ceri un abonament la rds, asta-i singura optiune.

P.S. din casa ai vedere directa spre garaj?

Edited by Fane, 30 October 2023 - 12:21.


#3
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 03.05.2020

Quote

reteaua pe fibra optica nu-i proprietatea ta

Quote

si daca ajungi in garaj cu fibra ce faci cu ea?

motiv pentru care am creat acest topic.

nu stiu.

am presupus ca voi cumpara din fonduri proprii un echipament ONT si va iesi acelasi setup ca in locuinta.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai mai ... exista splittere pentru fibra optica si nici nu sunt prea scumpe ... 10-15 EUR
Problema e ca splitterele alea sunt rulate din camera serverului deci, vrei nu vrei, tot la RDS ajungi asa ca, mai bine mergi direct la ei

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,542
  • Înscris: 30.07.2007
De ce nu ai posibilitatea sa tragi cablu in garaj dar RDS are aceasta posibilitate?

#6
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 17.04.2007
Cu fibra nu prea poti jongla tu, si oricum acel ONT daca il cumperi nu il poti configura, tot la RDS ajungi pentru asta. Ca sa faci ceva simplu, fara sa implici RDS-ul si fara sa platesti abonament suplimentar, tragi cablu UTP pana in garaj, sigur exista o solutie pentru a trage UTP pana in garaj. (Nu poti trage UTP pe acelasi traseu pe care vine fibra doar ca in sens invers? si sa ajungi de acolo cu UTP in garaj?)

#7
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Nu ai cum, cutiile de distributie neffind proprietatea ta. Cel mai bine pleci cu cablu din Router-ul tau.

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
chiar daca ai cumpara ont, la serverul rds care-ti da internet te conectezi prin pppoe, cu username si parola. n-o poti folosi pe aia care o folosesti in casa ca n-ai sa ai internet in casa si in garaj simultan si presupun ca mai e si blocata pe mac.

revin cu intrebarea: din casa ai vedere directa spre garaj?? ca daca ai poti sa faci un link wireless.

Edited by Fane, 30 October 2023 - 12:51.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Exista posibilitatea instalarii unui splitter din panoul aflat in casa scarii? Daca da, acesta va trebui sa intre intr-un nou ONT aflat in garaj?
ONT-ul trebuie sa fie al RDS-ului ca sa poata functiona si automat splitterul il pot instala doar cei de la RDS care sunt proprietarii.fibrei.

Deci tu nu poti decat sa iei legatura cu ei daca vrei fibra.

Daca nu vrei iinca un abonament... cablul UTP sau Wi-fi-ul.

#10
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Un Kit adaptor powerline nu te ajuta ?
Splitarea acelei fibre nu prea este posibila decat daca este facuta de furnizor si cred ca impune inca un abonament la internet. Iar in cutia prezentata de tine, cred ca sunt suduri de fibra optica, nu stiu daca ai vre-un conector acolo pe care sa il jonglezi cum doresti.

#11
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 03.06.2006
Router 4G in garaj, eventual cu antena externa. ONT-urile sunt inscrise la Digi. Probabil vrei splitter undeva la subsol, pe unde trece fibra. Nu se poate.
Eventual tragi a doua fibra, a doua locatie, al doilea ONT la subsol, tot de la Digi.

#12
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
De ce nu tragi pe UTP din routerul tău. Si dacă vrei neapărat fibră există niște convertoare din RJ45 in fibră si invers, dar nu are rost, pe UTP îți faci treaba.
Că nu te poți conecta decât cu un singur ONT.


#13
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 03.05.2020
N-am spus ca are posibilitate Posted Image @Fane a spus.

View PostDrag0n_X, on 30 octombrie 2023 - 12:45, said:

Cu fibra nu prea poti jongla tu, si oricum acel ONT daca il cumperi nu il poti configura, tot la RDS ajungi pentru asta. Ca sa faci ceva simplu, fara sa implici RDS-ul si fara sa platesti abonament suplimentar, tragi cablu UTP pana in garaj, sigur exista o solutie pentru a trage UTP pana in garaj. (Nu poti trage UTP pe acelasi traseu pe care vine fibra doar ca in sens invers? si sa ajungi de acolo cu UTP in garaj?)

Fibra optica vine din acel echipament din casa scarii pe tubulatura pana in locuinta. Iese dintr-o doza in casa.

RDS, daca ar dori sa traga in subsol (inca 2 etaje), nu ar avea fizic pe unde sa traga acea fibra, nefiind tubulatura disponibila catre acea locatie. Doar daca ma apuc si dau multe gauri pana acolo prin pereti. Ceea ce nu as dori.

Edited by mhro, 30 October 2023 - 13:00.


#14
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 03.06.2006

View Postmhro, on 30 octombrie 2023 - 12:11, said:


As dori sa duc o conexiune prin fibra optica in garajul subteran al imobilului.

...si cum ai gandit asta fara gauri?

#15
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 03.05.2020
Se pare ca nu pot face edit postului meu anterior.

Pot incerca sa cobor un cablu UTP din casa pe acelasi traseu prin care a urcat fibra, dificil, si la urcat au fost mici probleme fiind varii urme de moloz pe interiorul acelui tub. Si vad mai departe din casa scarii pana in garaj.

Am inteles restrctiile vis-a-vis de infrastructura lor. Asta imi va fi cea mai facila optiune.

Multumesc pentru opinii.

View Postgvincentiu, on 30 octombrie 2023 - 13:02, said:

...si cum ai gandit asta fara gauri?

Fibra ar fi fost mai maleabila ca un cablu UTP, exista usi metalice prin care as fi strecurat-o mai discret.

#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Garajul e spatiu comun. Daca se doreste net atunci asociatia va face cerere catre isp pentru un abonament de net in garaj. Sper ca nu ai de gand sa montezi in garajul comun camere de supraveghere.

Edited by Leo2006, 30 October 2023 - 13:10.


#17
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 03.05.2020
Suntem 6 apartamente in imobil, garajul este proprietatea noastra.

Cu totii ne dorim asta.

#18
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Dacă nu se supără nimeni ca tragi un cablu prin spatiile comune e ok.
Nu cred că sunt unii chiar așa absurzi.

Si poti sa tragi si fibră, cu adaptoarele astea la capete https://www.google.c...10bfO-44AFzXnx9
Dar o lucrare de genul costă destul, trebuie trasă cu fibră la rolă si lipite mufe la capete. Găsești si gata mufate. Dar o să trebuiască să ai și curent pentru convertoarele respective.

Edited by Valy_User, 30 October 2023 - 13:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate