Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Mathcad

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
DexterGX

DexterGX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 31.01.2013
Salut!
Trebuie sa aflu valorea precisa P0 din urmatorul tabel insa eu am valori ic=3.344 DP1=54 mm si ne=2750. Cum pot face asta in Matcad?[ https://postimg.cc/c6sDhSWN - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files

  • Attached File  1.png   139.79K   43 downloads

Edited by DexterGX, 29 October 2023 - 15:55.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Nu poți cu acest tabel. Dp1 54 nu se regăsește în acel tabel.

Ai valori doar intre 90-180

Nu știi cum variază la 54 MM. Sigur nu e liniară variatia

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,268
  • Înscris: 06.01.2007
Nu-ti trebuie mathcad, o poti face si inexcel.
Iar matematica e o unealta, nu iti rezolva problema, daca nu o folosesti sa serveasca scopului.

Tu ai nevoie de o interpolare. Interpolarea se face dupa un model, care provine din modul in care interactioneaza la nivel fizic/experimental, acei parametri.

Ai 3 parametri: Dpl, Ic si ne, si o functie dependenta de acesia P0(Dp1, Ic, ne), al carei valori le cunosti doar pentru anumite valori ale parametrilor.

Si vrei sa afli P0(Dp1=54, Ic=3.344, ne=2750).
Sunt cateva probleme ce trebuie observate inainte de toate.
1. Dp1 se afla in afara zonei de interpolare. Ar fi necesara o extrapolare, insa asta nu-ti garanteaza ca rezultatul e corect. Daca valorile alea sunt in zona regimului de lucru, atunci extrapolarea e in afara regimului. De exemplu, Dp1 mai mic, ar putea insemna ca iti intra o roata dintata in alta si mecanismul(sau ce e ala acolo) s-ar putea defecta.
Desiguur, matematic putem face o interpolare(regresie) liniara, patratica, cubica.. pana la gradul 6, ca ai 6 puncte acolo. In general extrapolarile merg prost cand ai interpolare cu multi parametri(overfiting). Sa zicem ca facem o regresie liniara, ar fi cel mai potrivit in cazul unei extrapolari, unde nu cunosti mai mult decat niste date experimentale. Daca alegem regresie, trebuie sa stii ca P(Dp1=100, , ) nu-ti va da ca in tabel, deoarece regresia minimizeaza patratul abaterilor model-experiment, nu-l face zero. Daca-l faci zero, chestia asta se numeste overfitting, si are niste probleme.

2. Ic>3, valoarea e una constanta. De remarcat e ca tu ai acolo niste valori numerice pentru Ic, ceea ce induce ideea ca vrei o regresie, dar pentru Ic>3 e o conditie de tip categoric, deci, daca nu ai un model pentru variatia in raport cu Ic, va trebui sa alegi o curba logistica, deoarece ai un parametru categoric (de tip fals adevarat, nu numeric). Nu-i chiar complicat, problema e ca nu e o modelare canonica, asteptata ci trebuie justificata intr-un fel sau altul. La fel, putem alege o curba logistica cu doar 2 parametri, daca se potriveste cat de cat cu datele experimentale. Aprioric nu stiu, va trebui vazut. Dar daca intentionezi sa iesi des din zona valorilor nominale, va trebui sa te asiguri ca formula merge la extrapolari, nu-ti da date aiurea.

3. pentru ne, esti in intervalul de interpolare, insa e o alta mica problema. Daca vrei o  regresie liniara, datele nu sunt uniform distribuite, ceea ce sugereaza ca parametrul ne nu-i tocmai potrivit pentru o interpolare liniara ci una cu radical(ne). Nu stiu. E o alegere ce trebuie facuta de catre un inginer. Matematica e una, inginieria e altceva.

4. Daca folosim tipuri diferite de interpolare, ne putem astepta ca ordinea de interpolare diferita sa dea rezultate diferite. Din cauza 2) suntem cumva obligati sa alegem o interpolare dupa o curba logistica, daca vrem sa iesim in afara intervalului de puncte cunoscute. Putem face si un model care sa nu depinda de ordinea de interpolare, insa e ceva mai complicat. Si nu-i bai, daca merita->merita, insa mi-e ca nu merita, ca-i pusa gresit problema.

Eu te pot ajuta sa duci la sfarsit problema, ca stiu sa fac de-astea(strict partea matematica, nu si partea de mecanica, unde nu ma pricep), insa modelele alese tre sa le judecam impreuna si sa fii constient de problemele care or sa apara.

Edited by maccip, 29 October 2023 - 18:58.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
La facultate, să scap de bătăi de cap scriam "conform B1"
Sau B2

B1 și B2 erau "burtă 1" și "burtă 2".
Puneam la plesneală din burta că sa nu mă complic.

Aici as pune 2,11 :)

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,268
  • Înscris: 06.01.2007
In practica merge, dar poate o fi vreo lucrare de licenta.
:)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate