Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Eclipsa de Lună... și nu numai

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009
Pasionații de astronomie au avut până în urmă cu câteva minute bucuria unor imagini spectaculoase cu umbra Terrei pe satelitul nostru natural.
Dincolo de acest eveniment pe care nu îl putem urmări în fiecare noapte, în acestă seară/noapte se mai poate observa o altă conformație celestă nu foarte uzuală, și anume Jupiter aproape de Lună foarte bine vizibil împreună cu 5 sateliți (de obicei se văd cei 4 sateliți mai mari): cine are telescop (sau chiar un binoclu mai acătării) poate să profite.

#2
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,796
  • Înscris: 04.04.2008
In Constanta a plouat si a fost inorat pana acum cand s a facut senin.

#3
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postcut3ryan, on 29 octombrie 2023 - 02:06, said:

In Constanta a plouat si a fost inorat pana acum cand s a facut senin.

Păi Jupiter ar trebui să fie vizibil cam toată noaptea, e aproape de Lună care e la 180° de Soare.

#4
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,796
  • Înscris: 04.04.2008
Eu ma refeream la eclipsa, orice planeta o gasesc cu aplicatia de pe telefon Star Walk2 pro .

#5
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022
Am văzut-o pe tt, la mine au fost nori. Ocultația lui Jupiter când este?

#6
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Eram convins că e Venus "companionul" foarte vizibil al Lunii din seara asta. Deci era Jupiter.

#7
Lord_Paul

Lord_Paul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.11.2015

View Postmdionis, on 28 octombrie 2023 - 23:05, said:

Pasionații de astronomie au avut până în urmă cu câteva minute bucuria unor imagini spectaculoase cu umbra Terrei pe satelitul nostru natural.
Dincolo de acest eveniment pe care nu îl putem urmări în fiecare noapte, în acestă seară/noapte se mai poate observa o altă conformație celestă nu foarte uzuală, și anume Jupiter aproape de Lună foarte bine vizibil împreună cu 5 sateliți (de obicei se văd cei 4 sateliți mai mari): cine are telescop (sau chiar un binoclu mai acătării) poate să profite.

Am surprins eu Luna la eclipsa parțială, printr-un telescop newtonian pe montură Dobson nemotorizată la o magnificație de 48x!

Attached Files



#8
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Și mie îmi place foarte mult luna și abia aștept data de 23 aprilie să pot observa așa numita "luna roz".

Attached Files



#9
Lord_Paul

Lord_Paul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.11.2015

 Jesssica, pe 08 aprilie 2024 - 17:51, a scris:

Și mie îmi place foarte mult luna și abia aștept data de 23 aprilie să pot observa așa numita "luna roz".

"Luna roz" e doar o denumire generică "de scenă", așa cum e și "Luna Albastră". În fapt e faza Lunii Pline. Cum orbita Lunii nu e circulară, ci eliptică,există momente când pe un punct al orbitei e la o distanță minimă de Pământ, e cu vreo 17% mai luminoasă și aparent mai mare, numită fiind, generic,  "Super Lună".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate