Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Centrala Saunier Duval + incalzire in pardoseala - pierde apa

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Friend310

Friend310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2018
Salutare colegi,

Ne-am mutat de curand la un apartament nou, iar asta seara am vrut pentru prima oara sa dam drumul la caldura, moment in care centrala a inceput sa picure pe la supapa de siguranta. Am verificat presiunea si e la 1.5 Bar. E vorba de o centrala in condensatie Saunier Duval Miracom Condens conectata la incalzirea in pardoseala.

Avand in vedere ca e weekend si nu gasesc urgent un instalator, m-ar putea ajuta cineva cu un sfat?

Multumesc!

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Vezi unde este vasul de expansiune(se află în partea de sus a centralei, de regulă), deschide capacul de la valva și cu o pompă de umflat roți bagă presiune acolo(trebuie să fie o valvă normală de mașină). Să fie cam între 0,5-1 bar. Vezi să stai cu pompa acolo până când echilibrezi presiunea, când o să bagi aer o să crească presiunea în centrală, va trebui să dai puțină apă afară din instalație după ce bagi aer. Eventual apasă cu un vârf de șurubelniță pe ventilul de aer din vas și vezi dacă îți suflă apă pe acolo. Dacă se întâmpla asta, pregătește-te de un vas de expansiune nou.
Și vezi să fie deschiși cum trebuie robineții la distribuitoare.
Dar când bagă cald îți crește presiunea în centrală?

Edited by Valy_User, 27 October 2023 - 22:11.


#3
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Probabil ceva mizerie in supapa.
dar tu cum vezi supapa?

#4
Friend310

Friend310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2018
S-a rezolvat...

Am fost fraier si m-am prins abia tarziu ca cei care au instalat centrala au legat furtunul de condens intr-o alta scurgere si de fapt condensul picura acum...

Eu am presupus ca e supapa de siguranta.

Multumesc pentru ajutor!

Un weekend frumos!

Edited by Friend310, 27 October 2023 - 22:28.


#5
Friend310

Friend310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2018
Revin din nou aici cu o intrebare ca sa nu mai deschid un topic nou.

Dupa am rezolvat problema cu furtunul de condesare am vrut sa verific distribuitorul sa vad cum sunt reglate debitele pe camere. Dupa cum se observa in prima poza erau toate la 0, asa ca am incercat sa le reglez la aproximativ 2L/min (poza 2). Am prespus ca totul in regula insa dupa cam o ora am observat ca tijele indicatoare erau din nou la 0. Robinetele de pe retur erau toate reglate pe maxim (deschis)

E posibil sa trebuiasca aerisita instalatia? Sau sa nu aiba suficient debit pentru fiecare circuit in parte?

Attached File  WhatsApp Image 2023-10-27 at 17.13.48.jpeg   150.45K   51 downloads

Attached File  WhatsApp Image 2023-10-28 at 08.58.27.jpeg   41.21K   53 downloads

Multumesc pentru ajutor!

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
vezi robinetii aceia sunt de fapt niste debitmetre. ei indica ceva, doar daca pompa centralei merge. daca nu, stau cuminti, pe fundul lor.

Edited by strongsss, 28 October 2023 - 09:51.


#7
Friend310

Friend310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2018
Are sens, multumesc mult!

Revin totusi cu o intrebare. E normal ca nu au instalat inca o pompa de recirculare inaintea distribuitorului? La celalalt apartament de aprox. 100m2 in acelasi bloc cu 9 circuite exista pompa de recirculare.

Edited by Friend310, 07 November 2023 - 18:05.


#8
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Au considerat ca pompa centralei face fata. e un apartament, nu o casa cu 2 etaje si 500 mp desfasurati.
Tot ce trebuie sa te intereseze aste daca este asigurata incalzirea casei, si ar trebui sa iti pui intrebari abia cand acest lucru nu se intampla.
deocamadata inca e clad afara, nu prea ai cum sa iti dai seama.

#9
Friend310

Friend310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2018
Mulțumesc mult pentru răspunsul rapid. Asta seara am de rezolvat următoarea problema. Am rămas fără gaze pentru ca electrovalva a inchis, fara sa sune detectorul. Electrovalva nu se mai poate deschide (pare blocata) si am incercat sa verific firele care o leaga de detector. Am observat ca erau legate si izolate foarte prost, faza si nulul facand contact. Daca electrovalva e defecta ramane blocata pe inchis?

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Ar trebui sa te lase sa tragi, macar, de cui, chiar daca nu se mai siguranteaza pe deschis. Daca nu l-ai gasit, cauta sub capacelele de plastic o tija de care se poate trage, e cu rearmare manuala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate