Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Incarcator acumulatori Xtar VC4

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
Va salut!
Am luat de curand acest incarcator, in manual nu explica decat esentialul. Ce as dori sa stiu, cum pot sti ce capacitate mai au acumulatorii incarcati de acesta?
Am inteles ca valoare curentului de incarcare de la finalul incarcarii, cand afiseaza "FULL" este valoarea capacitatii reale a acumulatorilor.
Orice idee este bine venita!

Attached Files



#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Acumulatorul trebuie sa fie complet descarcat ca sa afiseze la finalul incarcarii capacitatea reala. mAh reprezinta capacitatea.

Edited by Leo2006, 27 October 2023 - 15:35.


#3
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
OK! Multumesc mult.
Complet descarcat, adica 0V?

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
0.9V tensiunea minima pentru un element nimh complet descarcat. In realitate depinde de tensiunea minima de functionare al aparatului electric folosit.

Edited by Leo2006, 27 October 2023 - 16:00.


#5
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
anumite incarcatoare pot masura si nivelul de incarcare, dar sunt "smart" - asta nu poate.

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,268
  • Înscris: 06.01.2007

View Postcostyn_man, on 27 octombrie 2023 - 15:42, said:

OK! Multumesc mult.
Complet descarcat, adica 0V?

nuuuu, ca-i strici.
:D

View Postsmoke, on 27 octombrie 2023 - 16:04, said:

anumite incarcatoare pot masura si nivelul de incarcare, dar sunt "smart" - asta nu poate.
nu poate nici ala smart.

#7
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005

View PostLeo2006, on 27 octombrie 2023 - 15:58, said:

0.9V tensiunea minima pentru un element nimh complet descarcat. In realitate depinde de tensiunea minima de functionare al aparatului electric folosit.
Li-Ion, ma intereseaza pragul minim.

View Postmaccip, on 27 octombrie 2023 - 16:06, said:


nuuuu, ca-i strici.
Posted Image


nu poate nici ala smart.
Incerc sa nu-i stric, dar daca ei au 0V, nu am nimic de pierdut!
Un acumulator de Samsung de 2600 mA, a avut 0V, l-am pus la incarcat si dupa vreo opt ore a fost full si curentul de incarcare la final era de 2004mA.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Tensiunea de intrerupere a decarcarii pentru un element li-ion e de 3V.

#9
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004

View Postmaccip, on 27 octombrie 2023 - 16:06, said:

nu poate nici ala smart.

un incarcator ce are si functie de discharge iti poate spune cat a bagat in un acumulator, de la "0". si asa ii stii si capacitatea ramasa si intermediar cat a bagat in perioada aia de timp....pp ca asta cauta si initiatorul.

#10
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
Este ok atunci, ma temeam de 0V! :D

View PostLeo2006, on 27 octombrie 2023 - 16:17, said:

Tensiunea de intrerupere a decarcarii pentru un element li-ion e de 3V.


#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,268
  • Înscris: 06.01.2007
Pentru inceput, vreau sa zic din capul locului ca acumulatorii NiMh sunt depasiti de catre cei LiIon la orce capitol. Au numai dezavantaje niciun avantaj.
In primul rand incarcarea. La NiMh se face dificil, dupa un algoritm complicat si mai dificil de pus in practica.
Chimia lor are o curba de incarcare-descarcare nu tocmai liniara, ceea ce ii face dificil (sau imposibil mai degraba) sa le evaluezi capacitatea ramasa.
Curba incepe de pe undeva de la 0.9 V, momentul in care incepe sa se masoare "capacitatea utila" a lor. Teoretic mai au ceva capacitate si daca-i consumi de la 0.9 la 0V, isa aceasta e mica si in plus daca-i descarci, le strici chimia lor interna, nu mai pot fi folositi sau se deterioreaza foarte mult. Deci nu trebuie descarcati niciodata sub 0.9V.
Deci, peste 0.9V incepe masurarea capacitatii. La 20% nivel de incarcare, deja tensiunea de pe ei a atins valoarea nominala. Iar aceasta se pastreaza pana pe la incarcare 80%. Ultimii 20% incarcare, cresc tensiunea de la 1.2 pana pe la 1.4V, pe final relativ brusc. Dupa 1.4V,, tensiunea pe un NiMh incepe sa scada. Scade foarte usor (daca sunt incarcati la curent mic), cativa milivolti, dar in acel moment trebuie oprita incarcarea, ca se deterioreaza acumulatorul. Daca se incarca la curent mare, aceasta scadere nici macar nu se produce, deoarece scaderea in sine e un efect cumulat intre cresterea tensiunii pe acumulator si scaderea brusca a rezistentei lui interne. Spre finalul incarcarii, rezistenta lui interna creste de fapt, iar acumulatorii se incalzesc. Ala e momentul in care chargerul trebuie sa scada curentul de incarcare. Ca efect, va scadea si tensiunea care cade pe acumulator.. Aceasta scadere e alta dect cea care se urmareste, de aia incarcatorul trebuie sa aiba un dizain sofisticat pentru a incarca corect acumulatorul.
Mai exista si varianta opririi incarcarii pe undeva pe la 80%, cand tensiunea de incarcare pe ei incepe sa creasca si rezistenta interna incepe sa creasca si ea, ducand la incalzire. Pierzi cca 15-20% din capacitate, dar nu-i strici. Modul asta de incarcare se foloseste la incarcarea bateriilor in serie.
Dar si acolo, trebuie urmarita indeaproape variatia curentului de incarcare, deoarece acumulatorul care se incarca primul din pachet, va primi in avalansa o tensiune mai mare si-l vei deteriora.
However, incarcati pe la 80%, nu prezinta problema asta, insa chargerul trebuie sa fie destul de smart sa nu-i strice.
Daca chargerule o ieftinieaua, o baterie de 5 celule in serie o poti incarca de maxim 10 ori pana s-o deteriorezi in asemenea hal incat sa nu mai tina nici macar 10% din capacitate.

Curba de descarcare impreuna cu cea de incarcare formeaza, cum e si normal, un histerezis. Dar spre deosebire de alte tipuri, curba de descarcare are o alta alura in zona in care acumulatorul e incarcat cu peste 80%. De aia la pachetele in serie, se si evita.
Chargerele astea inteligente, cum e cel despre care se face vorbire, incarca fiecare element individual, folosind proprietatea ca scade tensiunea la finalul incarcarii. Deci incarca la 100% capacitate utila.
Insa, intre 80% si 100% capacitate, la descarcare tensiunea va scadea mult mai mult spre 1.2V din cauza rezistentei interne ceva mai mari la full charge. O proprietate destul de ciudata si anapoda. Proprietate care face ca masurarea capacitatii instantanee sa fie aproape imposibil de efectuat de catre dispozitivul alimentat. El daca e destept, se bazeaza pe ce sa consumat din momentul schimbarii sau incarcarii, dar nu poate estima corect capacitatea ramasa pana cand tensiunea nu scade sub 1.2V. Iar cand scade, se intampla destul de brusc, concomitent cu cresterea rezistentei interne. Rezistenta interna e in general mica la NimH, dar in zona de incarcare 20-80%, unde acumulatorii se comporta cel mai bine, avand o tensiune stabila de 1.2V.

Totodata, trebuie din cand in cand descarcati complet (pana la 0.9V) si incarcati complet (pana la  peste 80%), pentru a-si pastra capacitatea, chimia,
Totdata, o incarcare lenta la 10 incarcari normale, mai regenereaza din chimia lui interna, marind un pic plaja in care tensiunea sta la 1.2V, implicit capacitatea.


Deci o intreaga nebunie. Spre comparatie, cei li Ion se incarca la curent constant pana cand ating tensiunea de 4.2V, dupa care la tensiune constanta pana cand curentul scade la 10% din curentul de incarcare initial.
Si .. atat! Orice copil dat la casa pionierilor la electronica poate face un asemenea incarcator.
Rezistenta lui interna nu creste foarte mult la finalul incarcarii, deci nu se incalzeste. REzistenta interna nu variaza substantial de mult incat sa afecteze curba de incarcare-descarcare.
Daca se incalzeste, insamna ca ceva e prost, ori incarcatorul ori acumulatorul.
Tensiunea scade (cat de cat) liniar de la 4V pana pe la 3.6V in intervalul de incarcare 20-80%, deci poate fi estimata capacitatea ramasa in acumulator.
Stateau mai prost cu rezistenta interna, dar in ultima vreme au depasit ca performante chiar si pe cei NiMh. Vobim de acumulatorii normali LiIon, cei optimizati pentru capacitate. Altfel, exista acumulatori LiIon cu chimie optimizata pentru curent, care i-au depasit de mult pe cei NiMh. Sunt folositi la scule electrice (bormasini, si tot felul).


Asadar, incearca sa scapi de NiMh. Nu merita chinul, statisticile de incarcare-descarcare, masurarea capacitatii. Treci pe LiIon si uiti de toate astea.
Eu aveam scule scumpe (teodolite, gps-uri de topografie), care mergeau NiMh si de aia stiu bine care-s problemele lor, ca m-am chinuit mult cu ei. Pe toate le-am modificat in LiIon. Un aparat l-am modificat facand un circuit convertor de numai 7mm x10mm x3mm, cel mai complex proiect de electronica pe care l-am facut, desi avea doar vreo 5-7 componente. Provocarea a fost dimensiunea acestuia, deoarece nu aveam mai mult loc in dispozitiv. Un Trimble Recon care mi-a mancat zilele pana cand l-am modificat in LiIon de i-am triplat autonomia si redus la un sfert capriciile cu bateriile.

View Postsmoke, on 27 octombrie 2023 - 16:25, said:

un incarcator ce are si functie de discharge iti poate spune cat a bagat in un acumulator, de la "0". si asa ii stii si capacitatea ramasa si intermediar cat a bagat in perioada aia de timp....pp ca asta cauta si initiatorul.
Aia da, insa nu poti sa-l estimezi din tensiunea instantanee (sau rezistenta interna, sau orice marime care poate fi masurata instantaneu).
Asa, sa contorizezi, se poate, evident ca se poate.

#12
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005

View Postmaccip, on 27 octombrie 2023 - 16:40, said:

Pentru inceput, vreau sa zic din capul locului ca acumulatorii NiMh sunt depasiti de catre cei LiIon la orce capitol. Au numai dezavantaje niciun avantaj.
.....
Multumesc mult, nu am decat Li-Ion, NiMh nu am decat in niste aparate anti cartita, atat! :D

#13
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Acest încărcător taie automat, cu e și normal de altfel - încărcarea la 4.2V in cazul Li-Ion. La Ni-Mh nu mă pricep ca nu am.
In mod normal un acumulator Li-Ion se considera descărcat la 2.5V - aceea este tensiunea CUT-OUT. Sub 2.5V se pot defecta definitiv in unele cazuri. Încărcătoarele Xtar dar și altele au functia de 0V, ii pot reîncărca - dar încearcă sa evita situația - le scurtează din viață.

Referitor la întrebarea ta. Când încarci încărcătorul arata cât mAh a băgat in el. Dacă avea 3.8V o sa bage mai putin decât dacă avea 2.5V.  Ca sa vezi capacitatea acumulatorului ar trebui sa îl aduci la ușor sub 2.5V - Operațiune riscanta.
In plus, tu nu poți recrea conditiile de laborator la care s-a stabilit capacitatea.
De exemplu Vapcell publica pe sit-ul lor la fiecare acumulator in parte cum a ajuns la capacitatea respectiva - uite un exemplu https://www.vapcellt...m/h-pd-193.html
Dar poti tu sa recreezi ce au făcut ei? Ai sculele necesare?

De ce nu ai ales Nitecore UMS4, VapcellS4 sau Xtar VC4SL ma mir? VC4 e generatie veche. Toate incarca si 21700 care sunt tot mai comuni și ceva funcții in plus.
https://eagora.ro/ac...e/incarcatoare/

Edited by Augustus1978, 27 October 2023 - 19:07.


#14
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
Fara misto, care este deosebirea intre VC4 si VC4SL?
Pot cumpara si un VC4SL, nu este o groaza de banet!

Edited by costyn_man, 27 October 2023 - 19:13.


#15
romgeo

romgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 16.12.2003
VC4SL fata de varianta VC4, incarca acumulatori 20700 si 21700 cu protectie (sunt mai lungi) si are si functie de testare a capacitatii (incarca, descarca, apoi reincarca si asa poate masoara capacitatea) si functie de incarcare pentru stocare (incarca doar partial, pentru cand vrei sa ii stochezi cateva luni e mai sanatos decat sa fie la 100%).

Daca vrei ceva mai "smart", cum zicea un coleg Vapcell S4+ (deci cu plus!), sau Liitokala Lii-500 sau Lii-600. Sunt pe la 250 - 300 lei.

Edited by romgeo, 27 October 2023 - 19:53.


#16
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
Am inteles!Multumesc mult!  :D

#17
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

View Postcostyn_man, on 27 octombrie 2023 - 19:12, said:

Fara misto, care este deosebirea intre VC4 si VC4SL?
Pot cumpara si un VC4SL, nu este o groaza de banet!
VC4SL are ecran color, arata mai multi parametri (2 sau 3 in plus) si foarte important - de aceea am inlocuit si eu VC4 cu VC4SL poate incarca acumulatorii 21700 cu protectie. Astia nu o sa incapa in VC4.
In plus are USB tip C - care se pare ca reprezinta viitorul. Micro USB si mini USB au disparut aproape total la produsele noi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate