Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

E ok Access Point-ul in situatia asta?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
GVBRIEL

GVBRIEL

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.09.2020
Salutare,

Momentan, setup-ul meu de acasa arata asa: ONT (cred ca ii spune) de la Digi, din care scot un LAN cable si-l bag intr-un Archer C6. Legatura asta o fac la usa de la intrare a apartamentului.

Una din camere este diametral opusa cu pozitia router-ului (aprox. 15m; ganditi-va la o casa vagon unde router-ul este la intrare iar ultimul client este in celalalt capat). Semnalul 5G nu ajungea pana acolo, asa ca am achizitionat un TpLink Range Extender pentru camera respectiva. Problema cu semnalul am rezolvat-o, insa vitezele lasa de dorit din motive evidente (orice range extender taie avantul grav).

Asa ca ma gandesc la Access Point - problema in schimb e ca ma omoara nevasta-mea daca gauresc pereti sau trag cabluri pana in camera din celelalt capat sau macar pana la jumatatea drumului, iar la pereti sparti nici nu vreau sa ma gandesc. Nefiind in cunostinta de cauza, as vrea sa imi spuneti daca pot sa folosesc AP ca inlocuitor pentru router-ul Archer C6 si sa-l tin in acelasi loc (la usa de la intrare) - va ajuta viteza? Semnalul va fi bun? Latenta?

Modelul de AP la care ma gandesc este EAP650 / AX3000.

Multumesc.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Acel router e unul ce stie mesh. Ai nevoie de un extender mesh tot de la Tp-Link. Normal ai langa router putin peste 500Mb/s (link 866Mb/s). Extenderul il pui unde ai minim 200Mb/s si ar trebui sa ai in capat macar 100Mb/s. Mai poti cumpara un set de sateliti mesh care sunt cu mult mai puternici decat tp link.
https://altex.ro/sis...ROUHALOH50G2PK/
Inlocuiesti routerul cu cei doi sateliti si ar trebui sa duca dar nu prin 3-4 pereti.

EAP650 / AX3000. E ax si legat prin cablu o sa mearga chiar foarte bine daca ai si net de 1Gb/s.

#3
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Functie de buget, incearca kit ul acesta powerline.
Cele doua unitati au WiFi si se leaga intre ele prin reteaua electrica.

#4
cralin

cralin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.09.2020
Router-ul ala este si AP deci inlocuirea lui cu un alt AP care sa-l tii tot linga usa nu cred ca o sa schimbe foarte mult datele problemei.
Deja ai vazut cit de bine iti merge daca bagi in cascada un range extender dupa un router.

Ori iti schimbi routerul si range extender-ul cu echipamente/modele "tri-band" ori te scapi de range extender si iti iei un AP care il legi cu fir  in router.

Daca nu poti sa tragi fir (fiindca te bate nevasta) atunci ce zice @strongsss cu adaptoarele powerline are sens.

Ca o alta posibila solutie:
Daca intr-adevar vorbim de o casa "vagon" unde de la un capat la altul pe aia 15m ai cimp vizual deschis, direct si fara obstacole intre locul unde ai router-ul C6 si capatul casei unde vrei sa ai AP-ul atunci ai putea sa folosesti echipamente care comunica intre ele pe 60GHz ca sa-ti faca un link wireless intre ele (de exemplu kit-ul asta:  https://mikrotik.com...t/wireless_wire ) pe care sa-l folosesti pe post de fir intre AP si router.

Edited by cralin, 25 October 2023 - 23:10.


#5
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Pune RE la jumatatea distantie dintre ap si client, nu vei rezolva nicim daca te duci si cu ala sau coborice altceva decat fir/powerline la 15 m de ap.

#6
GVBRIEL

GVBRIEL

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.09.2020
Multumesc mult tuturor.
Cred ca am sa incerc varianta lui @Leo2006 si am sa iau pachetul acela Halo sa vad daca e vreo diferenta.

Daca nu si nu, la urmatoarea renovare oricum o sa trag cabluri peste tot.

#7
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Cablu prin plinta nu merge?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate