Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Placa video actuala noua la PC foarte vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Am o cunostinta care are un PC vechi fara video onboard si vrea sa-si puna o placa actuala noua ceva de office bugetul nefiind specificat, nu chiar nelimitat dar bun.
PC-ul e folosit doar ptr office si multimedia cum ar fi Youtube si important e sa aibe suport si drivere si in viitor cand spera sa-si mai puna sisteme de operare mai noi cum ar fi un Ubuntu sau Lubuntu 22.04 sau 24.04 poate si win 10 doar ptr a rula in viitor browsere cat de cat actuale.

Nu foloseste jocuri, nu face randarie ditari video, chestii complexe. Doar se uita pe youtube mai scrie un email, mai deschide un fisier doc mai asculta muzica.
Sistemul este destul de ok suficient la cat face e cu Core2 duo wolfdale 2,80 GHz fara L3 si fara video integrat si 8GB DDR3 la 1066 un hard de 500 GB pe sata2, placa de baza ceva Asus ATX destul de scumpa la vremea ei si ruleaza windows 7 ultimate x64 in dual boot cu Lubuntu 18.04.6 x64.

Spune ca ar vrea sa mai traga de acest PC cativa ani fiindu-i suficient dar vrea un consum mic, procesorul e rece nu face overclock e suficient asa, doar ca ar vrea o placa video mai economica. Acuma are o placa foarte veche de prin 2009 sau 2008 geforce 8600GT pe 256 biti de gaming la vremea ei, dar acum inutila care insa merge bine la sarcinile actuale cum ar fi youtube insa spune ca are un consum cam mare de curent. Consumul crede ca ar fi de la placa video ca in rest procesorul placa de baza sau memoriile nu ar consuma chiar mult. Are o sursa rasurbo de 450W ca noua fara condensatori umflati si cu fpc pasiv.

Ar vrea ceva recomandari de placa video, in special si in situatia unor distrubutii de linux mai noi pe viitor unde ar vrea sa aiba daca nu driver proprietar macar driver generic. Din ce mi-a spus, driverele prorpietare vechi deja de peste 8-10 ani nu mai merg bine sau chiar deloc pe distributii mai noi actuale, de aceea nu s-a orientat spre un second hand cum ar fi radeon 5450 sau geforce 8400 care sunt foarte vechi desi economice.

Si inca o intrebare, ce diferenta este intre placile video pe 64 biti si cele pe 128 256 384 biti? consumul vine preponderent din latimea asta de banda si apoi din GPU?

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
În primul rând un buget estimat.
Dar nu merită investiția într-o placă prea performantă, că face bottleneck.
Oricum, așteaptă Black Friday. Dar poate merge pe plăci ieftine gen RX 550 sau GT1030.
Și nici ceva SH de pe olx nu-i afacere rea. Chiar găsești la prețuri de nimic GTX 1050, care e o placă destul de bună, și eu am la calculatorul meu. Eu asta cred că e cea mai bună variantă, și placa asta va fi bună și pentru un PC mai potent că e foarte puternică. Și când mă gândesc că costa 1000 de lei la vremea aia.

Și eventual, cum spun și alții mai jos, SSD-ul este esențial în ziua de azi. Eu am trecut demult la așa ceva.

Și poate face upgrade la o versiune de Ubuntu mai recentă, dacă nu chiar Ubuntu Mate. Posted Image

Edited by Valy_User, 24 October 2023 - 22:35.


#3
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016
Placile pe 64 de biti sunt inutilizabile. Consuma putin pentru ca n-au putere de procesare. Nu as recomanda asa ceva.
Insa problema principala la acel pc o reprezinta procesorul si hdd-ul. Ar trebui macar un quad sh si-un ssd nou (chiar ceva ieftin, de 50-60 de lei).

View PostMinettoMatoi, on 24 octombrie 2023 - 22:17, said:

geforce 8600GT pe 256 biti
Mai degraba 256 mb / 128biti

Edited by Manasu, 24 October 2023 - 22:36.


#4
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015
pt ce i trebuie placa video? daca e office, eu nu simt nevoia, si am cam acelasi pc cu el,ba chiar mai slab
placavideo e mai scumpa ca tot pc ul

Edited by gogosaru100, 24 October 2023 - 22:29.


#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
are o unitate care costa undeva la 60~80 ron (procesor din 2008-2009, nu cred ca merita investitia)
ps. cam cat costa o unitate cu un procesor cu mult peste ce are prietenul tau
https://www.samwise....-4ghz-8gb-13403

Edited by STARTREK1, 24 October 2023 - 22:43.


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
GeForce 8600 GT are un TDP de 47W iar in utilizare uzuala consuma nu mai mult de 10W. Nu exista placi video cu consumuri si mai mici. Poate GeForce GT 730 care are 38W TDP. Crezi ca merita ? Monitorul are doar intrare VGA si DVI, asa e ?
Sa foloseasca banii mai eficient pe un upgrade de pc decat la placa video.
Pentru consumuri infime exista mini pc-uri cu procesoare dedicate low power. Al meu e cu procesor Alder Lake N95  scos la inceputul anului si toata cutiuta e alimentata de un banal alimentator de 12V si 3A care sta mai tot timpul rece. Cred ca mai mult de 15W nu consuma in browsing, office si youtube. Pe olx incepe de la 650 lei nou. Intel N100 are un consum si mai mic, de doar 6W tdp.
Core2 Duo E7400 scoate 1011 puncte in passmark si intel N95, 5425 puncte. In plus stie decodare hardware av1 pentru rulare youtube si in teste a putut rula chiar si video 8K la 60fps la o incarcare de peste 90%. Celalalt calculator desktop cu FX8350 si 120W tdp nu poate rula fisiere 8K chiar daca in passmark are un punctaj de 6042 puncte. Nu are placa video de generatie noua cu suport decodare av1 dar in gaming e mai capabil.
https://www.aliexpre...4893120495.html
Attached File  Screenshot (14).png   121.08K   26 downloads

Edited by Leo2006, 24 October 2023 - 23:59.


#7
Parusoaica

Parusoaica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.09.2023
https://www.interlin...p60371?limit=40
Se va uita cu el pe youtube multa vreme de-acum inainte.

#8
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Mai inainte de toate, proprietarul sa verifice daca placa de baza are slot AGP sau PCI-E. 8600 Gt s-a fabricat si-si, il poti intalni pe slot AGP 4x sau pe PCI-E.  Cu slot AGP in placa de baza, poate sa zica la revedere oricarui upgrade cat de cat modern... Cat despre consum, eu am un 1050Ti fara alimentare externa, deci merge doar cu curentul din portul PCI-E. SH cred ca poate gasi in intervalul 250-500 ron, ce e peste nu merita.

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Daca oricum nu se joaca, nu face editari video sau randari, recomand si eu un alt sistem. La cat ar da pe placa video, care oricum nu va fi folosita poate nici la 50% din cat poate, isi gaseste pe samwise sau pe diabloscomputer un sistem slim, SFF sau USFF cu i5 din generatia a 4-a sau a 5-a, 8GB ram si consum tot pe la cat are acum.
Oricum si asa, consumul e infim daca raportezi la cat consuma un cuptor cu microunde sau chiar un TV smart.

Si da, daca placa de baza nu a fost ceva spre high-end la vremea ei, are 99,99% sanse sa aiba doar slot AGP, pentru care nu mai gasesti nimic in ziua de azi.

Edited by Hider141, 25 October 2023 - 11:32.


#10
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Pun mesajul lui dupa ce a vazut ce este scris aici, a zis ca multumeste ptr raspunsuri, dar unele dintre ele nu sunt bune.:

"Placa de baza P5P43TD are slot PCIE 2.0 evident, iar placa video geforce 8600GT de la gainward are 512MB memorie, nu are turbocache si are banda de 256 biti. Nu are alimentare separata desi sunt si variante cu alimentare separata.
Sistemul functioneaza excelent acum numai ca consumul este foarte mare comparativ cu alte sisteme cu configuratii asemanatoare din acea vreme dar cu video integrat sau cu placi pe 64 biti.

Toate calculatoarele sunt ieftine acum, piata e suprasaturata inclusiv cu second-handuri. oamenii de rand migreaza spre android telefoane laptopuri.
Sarcinile pe care le are acest sistem de facut sunt ascultatul muzicii, youtubele, VLC -ul, windows media player, aimp-ul, browserele, editoare office, paintul, vizionare imagini, navigare fisiere.
Cea mai consumatoare sarcina e cu browserele, in rest celelate sunt banale. Dar sistemul inca face fata, nu are nevoie de ssd, sistemele de operare sunt optimizate iar perioade lungi e folosita hibernarea in locul opririi complete.

Cum E7400 e un cpu . economic rece si suficient cu maxim de instructiuni ptr socket 775 evident ca nu merita inlocuit cu quaduri pe 775 cu TDP-uri peste 95W care ar necesita si schimbatul heatsinkului.
Daca placa de baza avea video onboard topicul acesta nu ar fi existat.
Crede cineva ca in acel PC altcineva suge curent foarte mult? are 4 placute DDR3 1333 care ruleaza la 1066.

Referitor la placa video care isi face treaba foarte bine in sarcinile ce i se ofera doar consumul deranjeaza. Nu putem stii daca ea e consumatorul principal in acel PC dar e o presupunere avand in vedere ca procesorul nu se incalzeste cu are overclock si are si ajustarea dinamica a frecventei si voltilor si preponderent merge la 1,6GHz uneori urca si la 2,8. Comparativ cu alte placi video de office sau de performante medii testate in trecut asta pare ceva mai consumatoare si s-ar dori inlocuirea ei cu ceva care sa reduca consumul. Placa video din pacate nu isi ajusteaza tensiunea de alimentare, iar frecventa doar manual poate fi modificata cu orice driver ar fi instalat. In linux driverul proprietar vechi nu e functional iar cel genenric e bun dar voltii scad doar la 1,01 de la 1,1. Putin probabil sa consume 11w in idle. Ptr sarcinile actuale ea pare overkil la consum, ea accelereaza insa youtube degrevand procesorul de sarcina.

Ce model mai actual de placa video o poate inlocui si sa aiba consum mic?

Exista in Romania un model de placa video low-end actuala bazata pe arhitectura si tehnicile actuale din placile video? sau doar modele vechi de 7 ani foste de gamin sau de performanta medie comercializate acum ca fiind low-end?
Cu siguranta ca nu e o idee buna un geforce 1050 sau 1080.
Sau placi video low-cost actuale nu se mai fabrica ptr ca exista video integrat in procesor ptr cei care vor office?
La ce sunt inutilizabile placile pe 64 biti? la youtube?"

#11
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021

View PostMinettoMatoi, on 25 octombrie 2023 - 17:07, said:

Cu siguranta ca nu e o idee buna un geforce 1050 sau 1080.
De ce?

#12
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Mi-a zis ce sa raspund:

"Pai sunt placi vechi din 2016 adica fac deja 7-8 ani plus consum de 170 w. Foste de gaming, n-am facut nimic punand asa ceva in locul la actuala ptr ca in afara de youtube pe care-l duce orice low-cost de dupa 2008 n-are ce sa ruleze.
Nu stiu ce placi economice ar fi si capabile de sarcinile facute de mine pe PC ca de aceea si intreb, dar cred ca poate un geforce 210 un geforce 710 sau echivalent de la radeon ar fi o solutie? ce ziceti? Gama d-asta ultra low-cost si ultra economice se mai fabrica? adica gama asta dar variante de placi actuale? Ca Geforce 210 e de vreo 12 ani, drivere la linux sau win 10 ciuciu ca si gefroce 9600. Ar trebui sa mearga mai prost Youtube pe un geforce 210 sau 710 decat pe un gefroce 9600 acesta ultim venind doar cu avantajul unei largimi mult mai mari adica cu 256 biti dar cu o tehnica ceva mai veche si memorie mai mica si mai lenta?"

#13
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Stai liniștit cu privire la consum, că la capacitate minimă nu consumă prea mult.
Iar dacă vrei consum minim n-ar fi rău un mini PC gen Intel Nuc sau un laptop.

#14
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Despre codecurile folosite pe Youtube.
Placile video ieftine au fost inlocuite de procesoarele cu grafica integrata care stiu si decodare hardware. 8600GT nu poate decoda decat mpeg2 si H264. VP9 hardware doar de la GT1030 si AV1 de la RTX3050. Nimeni nu cumpara placi video pentru asa ceva pentru ca actualele procesoare o pot face prin software lejer. GT1030 costa cat un pc sh care e mult mai superior decat placa video.

#15
Kiddosu

Kiddosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 19.02.2008
Deci, discutia asta e doar waste of time. Se leaga de consumul ala atat de rau incat imi da senzatia ca el seara sta la lumanare.
Ne da 1000 de detalii legate de arhitectura and shit, pare ca stie ce vorbeste dar nu e in stare sa se documenteze sa isi cumpere o placa video pentru configuratia pe care o detine.

Calculatorul este foarte vechi, nu prea as investi in el. Daca chiar doreste sa faca asta, cauta un GTX 1050 TI second, modelul care nu necesita alimentare separata.


Mai bine urmeaza sfatul colegilor si alege una din optiunile care i-au fost recomandate(gen alt pc la cateva sute de lei care face fata cu brio la ce vrea el).

Edited by Kiddosu, 26 October 2023 - 08:23.


#16
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Sărac, fudul, și cu pretenții...

Decât o placă video nouă pentru acea vechitură, mai bine, la același buget, un PC de generație mai nouă cu placa video integrată în procesor.

Sau un telefon/tableta cu care să facă cast pe TV

Sau un stick media / media player cu Android(Xiaomi Mi Stick TV, Amazon Fire Stick etc) pe care îl înfinge în TV sau monitor (cu boxe integrate sau  conectat la o boxa Bluetooth). Cu puțin talent poate rula și aplicații gratuite Office pe Android.

#17
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

View PostMinettoMatoi, on 25 octombrie 2023 - 18:40, said:

Mi-a zis ce sa raspund:

"Pai sunt placi vechi din 2016 adica fac deja 7-8 ani plus consum de 170 w. Foste de gaming, n-am facut nimic punand asa ceva in locul la actuala ptr ca in afara de youtube pe care-l duce orice low-cost de dupa 2008 n-are ce sa ruleze.
Nu stiu ce placi economice ar fi si capabile de sarcinile facute de mine pe PC ca de aceea si intreb, dar cred ca poate un geforce 210 un geforce 710 sau echivalent de la radeon ar fi o solutie? ce ziceti? Gama d-asta ultra low-cost si ultra economice se mai fabrica? adica gama asta dar variante de placi actuale? Ca Geforce 210 e de vreo 12 ani, drivere la linux sau win 10 ciuciu ca si gefroce 9600. Ar trebui sa mearga mai prost Youtube pe un geforce 210 sau 710 decat pe un gefroce 9600 acesta ultim venind doar cu avantajul unei largimi mult mai mari adica cu 256 biti dar cu o tehnica ceva mai veche si memorie mai mica si mai lenta?"

Deci, presupunand ca gasesti o placa din seriile respective, ar insemna o "economie" la consum de cativa watt/h. Hai sa fim generosi si sa zicem 10 Wh. Avand in vedere ca in momentul de  fata aia 10 Wh te costa 0,008 lei (plafonul reglementat), rezulta ca in 100 de ore de folosire cu placa noua economiseste 0,8 lei.

Asta e ceva de genul "am solutie, caut problema", exact cum spunea @Kiddosu.

#18
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Raspuns:

"Spune-le ca am avut acum peste 10 ani geforce 8400gs cu 64 biti 1GB turbocache sau 512 nu mai stiu exact. Consumul era mult mai mic, sistem tot 775. Caldura degajata de asemenea era mai mica. Am mai avut si radeon 1550 tot 64 biti 256 MB memorie care nu accelera grafica decat foarte putin consumul era si mai mic. Caldura mica in carcasa, nici nu trebuiau ventilatoare suplimentare, raciri pasive cu un mic cooler atasat de mine la heatsinkul placii video.

Daca as pune un geforce din gama 1050 sau 1030 ar ajuta si la sarcini pe care procesorul le executa? ar mari si performanta genenrala legata de incarcarea paginilor web sau de procesarea de sarcini executate de procesor in general? eu pana la urma in caz ca nu am motive concrete sa iau aceste palci noi incerc eventual ceva gefroce 8400 radeon 5450.
Stiu ca pot lua cu 150 lei un sistem slim cu video onboard, stiu ca pot renunta la PC si sa folosesc tableta, dar tin inca acest PC tipic ca un fel de cazan din motive de prejudecati"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate