Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Vânzare pe amazon carte din postările mele de pe Facebook

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mihaictudose_g

mihaictudose_g

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.10.2023
Am facebookul meu cu multe postari ale mele.
As putea sa creez o carte din postarile mele de pe facebook si as o vand pe Amazon? este legal?
Obs: postarile sunt free de citit pe facebook pt toata lumea, as putea sa le leg intr-o carte si sa o vand pe Amazon? sau este ilegal?

#2
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,236
  • Înscris: 02.09.2014

View Postmihaictudose_g, on 24 octombrie 2023 - 12:50, said:

Am facebookul meu cu multe postari ale mele.
As putea sa creez o carte din postarile mele de pe facebook si as o vand pe Amazon? este legal?
Obs: postarile sunt free de citit pe facebook pt toata lumea, as putea sa le leg intr-o carte si sa o vand pe Amazon? sau este ilegal?
Da, e legal. Daca sunt doar postarile tale, poti sa le strangi si sa le publici intr-o carte. Sunt numerosi scriitorii sau jurnalistii care isi aduna articolele publicate in reviste sau ziare, in volum si le publica.
Probleme pot aparea daca publici si postarile altora fara acordul lor si mai ales pozele altor persoane fara acordul lor.

#3
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Nu cred ca pe Amazon poti sa vinzi ca persoana fizica, incearca pe ebay mai bine...

#4
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,517
  • Înscris: 02.09.2006
Nu inteleg rostul acestui fel de postari! ori stii ceva, esti sigur si scrii, ori nu stii si-ti vezi de treaba.

Ce rost au postarile care incep cu ''cred/nu cred'' sau ''nu stiu, dar cred...''?

Edited by tytysor, 24 October 2023 - 17:09.


#5
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 02.04.2009
Ca să vinzi ceva de genul ăsta îți va trebui un ISBN, o editură care să te publice și ceva bani la început. Amazon nu poate vinde postări, ci doar un produs redactat, fizic sau digital.

#6
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Așa e, îți trebuie un identificator unic al operei literare, acel ISBN, care-ți va conferi dreptul de copyright asupra cărții tale.

#7
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

View Postjohndoes, on 24 octombrie 2023 - 18:42, said:

Ca să vinzi ceva de genul ăsta îți va trebui un ISBN, o editură care să te publice și ceva bani la început. Amazon nu poate vinde postări, ci doar un produs redactat, fizic sau digital.

https://kdp.amazon.c...HKDSCW2KQ3K4UU4

Se poate.

#8
mihaictudose_g

mihaictudose_g

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.10.2023
Multumesc pentru raspunsuri.
Da se poate sa public carte eu pe Amazon, aceasta stiu sigur.
Intrebarea mea nu era legata de acest subiect ci strict de Facebook.
Adica daca am voie sa leg posturile facebook intr-o carte pe care as o public pe Amazon?
(pe Facebook sunt free sa le citeasca toata lumea, am eu voie sa le leg intr-o carte pe care sa o vand pe Facebook?)

#9
alumoi

alumoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 23.11.2005
Daca te-ai fi chinuit sa citesti termenii si conditiile Failbook, nu doar sa dai next-next-next, ai fi vazut ca le dai o licenta non exclusiva sa faca ce vor muschii lor cu postarile tale: "...you grant us a non-exclusive, transferable, sub-licensable, royalty-free, and worldwide license to host, use, distribute, modify, run, copy, publicly perform or display, translate, and create derivative works of your content..."
Deci, poti face cu postarile tale (doar ale tale, nu si ale altora, chiar daca sint raspunsuri la postarile tale) ce vrei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate