Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Situatie construire constructie cu acord notarial al vecinului

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Octazz

Octazz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.02.2022
Buna ziua,

Ma confrunt cu o situatie inedita.

Doresc sa construiesc o casa pe un teren patrat 17,7 metri x 17,5 metri. Prin Regulamentul Local de Urbanism, se mentioneaza ca trebuie sa avem o retragere de la strada de 5 metri iar de la limita posterioara de alti 5 metri. Cu toate acestea, am inteles ca ar exista un articol in lege care mi-ar permite in acest caz sa constuiesc cu o retragere de doar 2 metri de la limita posterioara in cazul in care primesc acord notarial de la vecinul din spate. (In cazul meu, vecinul din spate este chiar sora mea care mi-a dat acordul la notar).

Am realizat proiectul cu retragere 5 metri de la strada si cu 2 metri de la limita posterioara, iar la primarie mi s-a respins documentatia pe motiv ca am nevoie de retragere 5 metri fata de limita din spate (facandu-se abstractie de acordul notaruil).

Ma puteti ajuta va rog cu un articol dintr-o lege sau regulament care sa mentioneze ca se poate construi la o anumita distanta de limita cu acordul notarial al vecinului?
In regulamentul local de urbanism al orasului in care construiesc, nu se mentioneaza nimic de acest aspect.

Multumesc anticipat!

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Greseala mare e ca nu te-ai interesat prima data la Primarie sa vezi daca e valabil si in cazul tau. Pot fi regulamente locale de urbanism care nu tin cont de acea exceptie sau care o elimina, in functie de zona unde e situat terenul.
De exemplu in anumite conditii, si anumite zone din orase ti se permite sa te lipesti la calcan de unul dintre vecini sau de ambii (stanga si dreapta), daca primesti acord notarial de la ei.

Edited by Hider141, 24 October 2023 - 13:31.


#3
Octazz

Octazz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.02.2022
M-am interesat, au existat precedente, s-a contruit si la o retragere de 1 metru fata de limita de proprietate, cu acordul notarial al vecinului. Intre timp, s-a schimbat conducerea serviciului de urbanism si arhitectul sef. Actualul arhitect-sef a respins documentatia.

Totusi, daca au existat precedente, inseamna ca se poate autoriza si cu acordul notarial. (si am citit in detaliu regulamentele locale din PUG, nu se mentioneaza nimic de acord notarial)

#4
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 03.11.2006
Din ce inteleg eu, asta insemna doar ca ai acordul vecinului, nu si ca primaria e de acord cu aranjamentul vostru.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
@bani002: asa e. Sunt destul de sigur ca in certificatul de urbanism nu au specificat nimic de acord notarial.

#6
Octazz

Octazz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.02.2022
Nu se mentioneaza nimic de acord notarial nici in certificatul de urbanism, nici in Regulamentul Local de Urbanism, nici in prevederile regulamentelor aflate in vigoare in acea zona incare construciesc.
Cu toate astea, au existat precedente, s-au dat in trecut autorizatii cu acordul vecinilor. Intrebarea mea este daca exista undeva, un articol juridic, independent de regulamentele de urbanism, care sa permita acest lucru?

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Retragerile se stabilesc la modul general prin PUG sau, specific unei zone, prin PUZ.
Pentru localități care nu au PUG se aplică Regulamentul General de Urbanism al României.
Mai există prevederile Codului Civil care spun așa:
Distanţa minimă în construcţii
Art. 612
Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic.
Deci - acordul vecinului e inutil în cazul în care documentațiile de urbanism în vigoare spun altceva.

Pentru cazul tău s-ar putea să existe o rezolvare. Ce distanță ar rămîne între casa sorei tale și casa pe care vrei să o faci? Ce înălțime are casa sorei tale și ce înălțime va avea casa ta?

#8
Octazz

Octazz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.02.2022
Sora mea nu are nicio constructie pe teren. Inaltimea casei mele este 3 metri la cornisa, 5,5 metri la coama.
Atasez o schita PDF a situatiei mele.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Articolul 23
Amplasarea față de aliniament
(1) Clădirile vor fi amplasate la limita aliniamentului sau retrase față de acesta, după cum urmează:
a) în cazul zonelor construite compact, construcțiile vor fi amplasate obligatoriu la aliniamentul clădirilor existente;
b) retragerea construcțiilor față de aliniament este permisă numai dacă se respecta coerența și caracterul fronturilor stradale.
(2) În ambele situații, autorizația de construire se emite numai dacă înălțimea clădirii nu depășește distanta măsurată, pe orizontala, din orice punct al clădirii față de cel mai apropiat punct al aliniamentului opus
.

Verifica si daca in proiect s-a respectat POT.

#10
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 03.06.2006
Fa o nefacuta: vorbesti cu sora, iti vinde 3m de "hotar", faci casa si ii vinzi inapoi cei 3 metri. Si nu modifici nimic pe teren.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006
Si chestia cu retragerea dispare?

#12
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Dupa ce a construit, da. Sunt multi care au procedat la fel, utilizand tot felul de "portite" pentru a putea construi pe terenuri mai mici case cu o amprenta mai mare, sau intr-o alta pozitie decat ar fi fost legal ( ca si in cazul de fata ). Nu o sa-l puna nimeni sa darame casa.

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 Octazz, on 24 octombrie 2023 - 13:53, said:

Sora mea nu are nicio constructie pe teren. Inaltimea casei mele este 3 metri la cornisa, 5,5 metri la coama.
Atasez o schita PDF a situatiei mele.
Soluția 1 e să faci PUZ prin care să reduci retragerea posterioară la 3 m cît e înălțimea la cornișă. Problema e că durează și costă destul de mult.
Soluția 2 e să comasați terenurile dat fiind că atunci dispare retragerea posterioară, rămînînd de respectat distanța între clădiri aflate pe același lot. Regula pentru asta e de minim jumătate din înălțimea celei mai înalte clădiri. Problema e să vă coordonați ca să nu apară ulterior probleme între voi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate