Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Raport ransomware de la Microsoft OneDrive

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Salut
Intampin o problema ce a inceput cu cateva zile in urma.

Ca si stocare de date, folosesc (de foarte multi ani), OneDrive de la Microsoft . Cu cateva zile in urma, din anumite motive, a trebuit sa criptez niste fisiere iar ca si solutie de criptat , am optat pentru Cryptomator (dupa un indelung research ) , criterrile pentru care am ales aceasta aplicatia fiind acelea ca aplicatia se integreaza bine si in IOS si MAC Os.
Am criptat ce am avut de critat , stocarea datelor criptate facandu se direct pe spatiul One Drive, dupa ce am facut asta, la cateva zile am primit mesaj de la OneDrive precum ca s a detectat un ransomware. pe discul local de unde se face sincronizarea cu OneDrive, am facut o scanare cu Windows Security , nu a gasit nici urma de malware/ransomware, am facut o scanare online ce zice ca foloseste mai multe motoare de scanare antivirus, la fel, nu a gasit nimic. In dimineta asta iar am primit mesajul. E clar ca e ceva de la aplicatia de criptare, caci de atunci au inceput mesajele sa vina.
Precizez ca mesajul nu e spam sau scam, e venit de pe domeniul onedrive.com. Pe onedrive nu am intalnit nciiun comportament ciudat sau fisiere ciudate, este intact, pot accesa orice disier orice format.  

ce sa fie? adevarul e ca stau un pic cu morcovoul.

Attached Files



#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai ransomware-ul ata face - cripteaza fisiere si apoi cere bani ca sa iti dea cheia sa le decriptezi.
Tu le-ai criptat cu buna stiinta. OneDrive nu are de unde sa stie asta - a vazut doar ca fisierele au fost criptate.

#3
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Pai normal ca au vazut criptarea ca si lucratura ramsomware ptr. ca aia si e de fapt.

faza tare ar fi sa ti-l si stearga...

#4
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

E known issue: https://github.com/c...tor/issues/1059

#5
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Multumesc de raspuns, nu am avut niciodata de-a face cu ransomware, aveam idee vaga ce e , dar acum m-am lamurit. multumesc inca odata, mi-am mai revenit

de sters, nu mi-a sters nimic , fisierele criptate sunt inca acolo si accesibile

Edited by cuculea, 23 October 2023 - 09:47.


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,822
  • Înscris: 30.08.2006
Ultimul build a fost in sep.2020 iar problemele au aparut in februarie. Nu s-a reusit ajungerea la nici un consens si proiectul a fost oprit. Cauta o alta solutie de criptare mai sigura ca sa nu iti fie blocate datele in cloud.

"Caracteristici de securitate OneDrive suplimentare
Ca serviciu de stocare în cloud , OneDrive are multe alte caracteristici de securitate. Printre acestea se numără:
......................
Detecția și recuperarea de ransomware - ca abonat Microsoft 365, veți fi avertizat dacă OneDrive detectează un ransomware sau un atac rău intenționat. Veți putea recupera cu ușurință fișierele într-un stadiu dinainte ca acestea să fie afectate, până la 30 de zile după atac. De asemenea, puteți să vă restaurați întregul conținut OneDrive până la 30 de zile după un atac rău intenționat sau alte tipuri de pierderi de date, cum ar fi deteriorarea fișierelor sau ștergeri și editări accidentale."
https://support.micr...f0-80e142edd1e1

Edited by Leo2006, 23 October 2023 - 09:46.


#7
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Ce alta aplicatie de criptare, in afar ade VeraCrypt, recomandati, similara cu Cryptomater, dar ma intereseaza musai sa aibe aplicatie de IOS ? Poate sa fie si pe bani

ps...ma uit acum pe site ul cryptomator (blog) si au un articol in care spun ca au lansat versiunea 1.10.0 iar acest articol e din 2023-09-13. Se anunta ca Boxcryptor a fost shuts down

Edited by cuculea, 23 October 2023 - 09:57.


#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,822
  • Înscris: 30.08.2006
Mai exista si boxcryptor dar dezvoltarea softului a fost abandonata de un an. Poti sa-l incerci si pe acesta.
https://support.boxc...lp/about/macos/
Pentru criptare in cloud exista si Pcloud. Se plateste o singura data si e lifetime.
https://www.pcloud.c...months-premium/

Edited by Leo2006, 23 October 2023 - 10:44.


#9
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostLeo2006, on 23 octombrie 2023 - 10:31, said:

Mai exista si boxcryptor dar dezvoltarea softului a fost abandonata de un an. Poti sa-l incerci si pe acesta.
https://support.boxc...lp/about/macos/
Pentru criptare in cloud exista si Pcloud. Se plateste o singura data si e lifetime.
https://www.pcloud.c...months-premium/
stiam de boxcriptor dar asa cum zici si tu, a fost abandonat, iar cryptomator vad ca e inca dezvoltat, ultimul release cu cateva luni in urma

Din pacate, nu pot folosi altceva decat OneDrive ca si stocare

Edited by MhG_51, 24 October 2023 - 08:20.


#10
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Le poti arhiva, eventual in arhive parolate (7z, zip, rar etc) - alegi la arhivare doar stocare pt o arhivare rapida. Eventual poti pune si o parola simpla pt a fi sigur ca nu poate fi accesat continutul de catre scannerul onedrive (in caz ca ar cauta si in arhive).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate