Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Asigurari de sanatate - boli grave

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
AlexandruTunaru

AlexandruTunaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.04.2013
Salut!

Am inceput acum o saptamana researchul pentru asigurari de sanatate pe boli grave, cu tratament in afara tarii, preferabil.
Prin boli grave inteleg cancer, transplant, boli cardiovasculare etc.

Am cerut oferta de la:

1. Metropolitan Life
Ei dau asigurarea asta la pachet cu una de viata si se numeste Top Protect (in limita a 2 mil de euro suma asigurata). Pentru ca Top Protectul nu asigura si cheltuielile unui insotitor, au un pachet numit Smart Protect care depsagubeste pe tot felul de chestii.
Ma rog, o combinatie cam ciudata.
M-ar ajunge undeva la 290 de lei/ luna.

Ce nu inteleg din documnetele trimise de ei:
Pentru fiecare modul de acoperire în parte, perioada de indemnizație este de maximum 36 de luni de la data primei cheltuieli medicale acoperite. La finalul acestei perioade, respectivul modul de acoperire nu va mai fi disponibil pentru acoperiri ulterioare.

Nu mi-e clar ce e cu acest modul de acoperire. Cu alte cuvinte, daca ma imbolnavesc si primesc asigurarea, dupa 3 ani de la prima despagubire, nu mai primesc nimic? Sau primesc dar pe alta boala, pe alte analize etc? Modulul defineste o imbolnavire?



2. NN.
Au si ei ceva de genul asta, se numeste "Asigurarea suplimentara pentru cancere, transplant de organe si arsuri majore" si vine la pachet cu un pachet numit "asigurare de baza".
Costuri:
170 de lei (pachetul de baza) + 141 de lei pentru suma asigurata de 250.000 de lei (deci undeva la 50k euro).
Deci ar ajunge tot pe la 300 de lei/ luna, dar suma e mult mai mica.

Si la asta e un paragraf care ma pune pe ganduri:
"indemnizația de asigurare consta în plata a 100% sau 200% din Suma Asigurata corespunzatoare nivelului de asigurare ales si tipului de eveniment asigurat, asa cum este prevazut în conditiile contractuale, o singura data pe durata de valabilitate a asigurarii."

Nu inteleg daca limita de plata este reprezentata de acei 250.000 de lei indiferent de cate evenimente au loc sau contractul se opreste dupa ce ai primit orice parte din suma pt un eveniment asigurat?

Ambele se opresc la 60-65 de ani.


Mai stiti alte variante?
Aveti vreo recomandare?
Sunt persoane pe aici care au avut nevoie de o astfel de asigurare si au vazut cum se misca asiguratorul?

Multumesc!

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,956
  • Înscris: 15.04.2019
Ma indoiesc ca se semneaza contractul final pana nu se face o evaluare medicala completa a titularului. Mai ales daca valoarea asigurata e maximala.
Sau are o clauza prevazand ca daca ulterior se constata ca-i vorba despre o boala cronica pe care titularul n-a declarat-o, canci.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006
In acest gen de afaceri, o singura parte pierde intotdeauna.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 AlexandruTunaru, on 21 octombrie 2023 - 18:31, said:

Nu mi-e clar ce e cu acest modul de acoperire. Cu alte cuvinte, daca ma imbolnavesc si primesc asigurarea, dupa 3 ani de la prima despagubire, nu mai primesc nimic? Sau primesc dar pe alta boala, pe alte analize etc? Modulul defineste o imbolnavire?
Un modul e o boala, sau un set de boli. Dupa 3 ani de la prima despagubire nu mai primesti nimic, indiferent de boala, daca face parte din acel modul.

 AlexandruTunaru, on 21 octombrie 2023 - 18:31, said:

Nu inteleg daca limita de plata este reprezentata de acei 250.000 de lei indiferent de cate evenimente au loc sau contractul se opreste dupa ce ai primit orice parte din suma pt un eveniment asigurat?
Suma aia e maxima si acopera doar un singur eveniment. Ai iesit din spital, se plateste factura in acea limita si...la revedere.

Edited by pasilla, 21 October 2023 - 19:06.


#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,956
  • Înscris: 15.04.2019
In conditiile in care abonamentul maxim de la Regina Maria (nu-i fac reclama), de 245 lei/luna, nu asigura decat un numar de consultatii gratuite si reduceri la restul, fara spitalizari gratuite, transplanturi (?!) si tratamente in strainatate. Initiatorul pare ca nu face toate calculele pe domeniu.

#6
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003
Fi cu mare bagare de seama cand vine vorba de asigurarile astea medicale si citeste contractele alea de 10x inainte sa semnezi. Am o cunostiinta care a avut o asigurare medicala. A renuntat intre timp la ea. De ce ? Pentru ca a avut o problema la un picior si a fost programat pentru consultatie peste 3 luni!!! Evident ca si-a bagat piciorul (cel sanatos Posted Image) in ea de asigurare si s-a dus si s-a tratat pe banii lui.

Edited by Cornel, 21 October 2023 - 19:38.


#7
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Am doua si nu pentru ca vreau eu ci ''colega'' ! Cam teapa...trimitere...sa-i anunti pe aia...aprobare de la aia...dureri de cap !
Daca ar fi numai dupa mine...nu as da banii niciodata , platesc numai sa nu ma doara capul...acasa Posted Image .
Faza e ca trebuie sa demonstrezi ca esti sanatos si sa te imbolnavesti dupa...la minim o perioada...nu mai stau sa mai caut !

Edited by Alltrack, 21 October 2023 - 20:16.


#8
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

 adisz, on 21 octombrie 2023 - 19:03, said:

In acest gen de afaceri, o singura parte pierde intotdeauna.

[ https://buffy.mlpforums.com/post_images/img-1305722-1-1z17fdf.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015

 AlexandruTunaru, on 21 octombrie 2023 - 18:31, said:

Salut!   Am inceput acum o saptamana researchul pentru asigurari de sanatate pe boli grave, cu tratament in afara tarii, preferabil.
Prin boli grave inteleg cancer, transplant, boli cardiovasculare etc.  ............
Nu inteleg daca limita de plata este reprezentata de acei 250.000 de lei indiferent de cate evenimente au loc sau contractul se opreste dupa ce ai primit orice parte din suma pt un eveniment asigurat?
Ambele se opresc la 60-65 de ani.
Mai stiti alte variante?
Aveti vreo recomandare?
Sunt persoane pe aici care au avut nevoie de o astfel de asigurare si au vazut cum se misca asiguratorul?

Multumesc!
Posted Image Nu există tipul de asigurare pe care ți-l închipui că ar putea exista. Posted Image Ceea ce cauți dumneata Posted Image este doar o chestie iluzorie în lumea reală, o ''fata Morgana'' Posted Image !

Edited by TheStarkestTruthMatters, 22 October 2023 - 13:15.


#10
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Atentie mare la termeni si conditii, inainte trebuie sa faci analize complexe sa fie mai mult decat evident ca nu suferi de absolut nimic, chestie greu de probat, unele analize sunt interpretabile, apoi unele boli nu sunt acoperite pentru ca nu apar peste noapte, iti pot demonstra ca boala pre-exista inainte de asigurare si nu este acoperita.
Deobicei asigurarile sunt bune pentru accidente, analize scumpe (daca includ asta), spitalizari accidentale, nu te baza ca daca faci vreo boala grava iti platesc aia milioane de euro pentru tratamente exotice.Atentie si la cine se pot face tratamente acoperite de asigurare, au o retea de clinici care lucreaza in conditii stricte cu asiguratorul.

#11
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 31.12.2008
Am inteles eu gresit sau asigurarile astea private se opresc cand faci 60-65 ani ?
Cotizezi cand esti sanatos si NU beneficiezi cand te lovesc bolile .

#12
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Sunt doar o pacaleala pentru asigurat... cel mai sigur este sa-ti strangi banii si sa-ti platesti singur.

#13
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Am avut și eu gânduri de genul acesta și chiar unul din angajatorii mei din trecut mi-a oferit o asigurare de sănătate privată adevărată, de la Cigna, ei cu asta se ocupă, nu cu asigurările. A fost o experiență deosebită, în esență orice problemă medicală aveam, trimiteam factura împreună cu documentele medicale și mi se rambursa 80% din cost în maxim o săptămână. Inclusiv stomatologie, oftalmologie/ochelari. Și aproape oriunde în lume (cu excepția SUA și niște țări în care nu vrei să mergi). Iar limita de asigurare era 1 milion de euro, nu 50k

Nu zic să nu încerci cu asigurătorii românești, iar pe lângă cei menționați încearcă și Groupama (în parteneriat cu Regina Maria) și Allianz Țiriac.

Dar pentru o asigurare serioasă, vezi https://iqmed.ro/ ei sunt un broker de asigurări de sănătate globale.

Însă să te pregătești să plătești pe măsură pentru așa ceva, dacă îți permiți.

Eu nu îmi permit să plătesc din buzunar prețurile pe care le așteaptă ei.

Evident trebuie control medical amănunțit înainte, etc.

 mihai_mc, on 22 octombrie 2023 - 17:47, said:

Am inteles eu gresit sau asigurarile astea private se opresc cand faci 60-65 ani ?
Cotizezi cand esti sanatos si NU beneficiezi cand te lovesc bolile .
Firmele serioase îți dau și după 65 de ani, doar să ai 1000 de euro pe lună, sau cât le iese lor la calcul, prețul asigurării rămâne fix un număr de ani pre-stabilit, iar ulterior se ajustează inclusiv în funcție de "daunele" pe care ți le-au acoperit în perioadă.

 TheStarkestTruthMatters, on 22 octombrie 2023 - 13:12, said:

Posted Image Nu există tipul de asigurare pe care ți-l închipui că ar putea exista. Posted Image Ceea ce cauți dumneata Posted Image este doar o chestie iluzorie în lumea reală, o ''fata Morgana'' Posted Image !
Există, dar costă.

#14
AlexandruTunaru

AlexandruTunaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.04.2013
M-am mai interesat. Acum gasit ceva avantajos, exlucisv pentru boli grave (cancer plus inca alta 11) de la Allianz Care, numita Avenue 3. Am gasit-o prin cei de la iqmed. Pretul e cel mai avantajos, si pentru ca nu iti baga la pachet si alte asigurari de spitalizare, de viata etc.
Ma ajunge, pentru mine, sotie si copil, la 4.200 ron/ an, ceea ce mi se pare chiar ok comparativ cu celelalte. Problema e ca review-urile de pe net nu sunt extraordinare (se misca greu si cauta nod in papura).
Celelalte sar de 5.000 de lei/ an pt toata familia (si au si co-plata), iar cele fara co plata sar de 6.500.

A re cineva experienta cu Allianz Care, ideal pe produsele Avenue?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate