Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Router cablu gigabit - plec de la un mikrotik RBD52G

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ctzu

ctzu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.09.2023
Salutare

Pentru ca actualul Mikrotik cere pensie, vreau sa il schimb (bine, are vreo 8 ani saracu'). Nu stiu insa ce anume de pe piata suporta 1gbps fara sa gafaie prea tare, tinand cont de niste (peste 5) port fwd-uri si un posibil viitor VPN, plus traficul de zi cu zi. Ok, ca o scadea in 700-800 Mb nu e bai, dar nici sa ma rog de el (va fi folosit cu o conexiune DIGi pppoe).

Ma uitam la Mikrotik si un EdgeRouterX, dar la al doilea daca incepi sa te joci cu firewall-ul, cam scazi...  Mikrotik, ce gasesti pana in 500 lei are neaparat WiFI, si nu mor sa platesc ceva ce nu voi folosi (am Ubiquiti pentru asta).

Aveti vreo recomandare ?


Multumesc.


PS: as vrea totusi un FW cat de cat mai in mintile lui - ma intereseaza in principal niste acl-uri pentru port-forward-urile alea, plus o eventuala restrictie a ip-urilor din China/Rusia/etc. Deci, nu TP Link style Posted Image

#2
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Ia vezi, un Huawei AX3/AX3 pro indeplineste cerintele tale ??

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Eu stiam ca Mikrotik face scule bune, cum naiba sa scada viteza... si un amarat de asus sau tplink ordinar cu dualcore duce peste 900 orice ii faci la digi/pppoe v6.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Am observat si eu ca procesorul nu gafaie insa ramul e cel care se incarca repede. Cauta ceva cu 1GB ram daca vrei sa rulezi mai multe servicii. Eu nu am vpn instalat pe el si 0.5GB de ram e ocupat. Asus AX86U a fost un router bun.

https://mikrotik.com/product/hap_ax2
https://www.forit.ro...ual-band-wifi-6

Edited by Leo2006, 21 October 2023 - 07:15.


#5
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
intre timp si mikrotik a mai facut routere, nu au dormit pe ei. ramai pe mikrotik, sculele alea pur si simplu merg si merg si merg....

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
E o diferenta enorma la hardware-ul routerului wireless ac2 pe care il ai acum si acest ax2.

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019

 ctzu, on 20 octombrie 2023 - 21:54, said:

PS: as vrea totusi un FW cat de cat mai in mintile lui - ma intereseaza in principal niste acl-uri pentru port-forward-urile alea, plus o eventuala restrictie a ip-urilor din China/Rusia/etc. Deci, nu TP Link style Posted Image
Hackerii/phisherii  nu utilizeaza VPN-uri?

#8
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Ba da.
In ultimele luni am avut o groaza de portscan-uri din Olanda

@ctzu, ramai pe mtik. Dar numai router. Pt wifi ia ceva AP mai rasarit.

Edited by kretzu77, 21 October 2023 - 11:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate