Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Router Fiberhome SR1041Y - Pareri - Firmware update

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Smokefl0w

Smokefl0w

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.05.2022
Salutare, astia de la DIGI mi-au instalat serivciile acum vreo 3 luni, timp in care mi-au lasat o puscarie de Router KANON din ala si spart, si lovit, si cu un incarcator din ala ca la laptopuri pe vremuri . Infine a mers bine dar wi-fi batea prost rau, am facut comanda de unul nou crezand ca imi vine un TP Link dar supriza a venit o puscarie mai mare, chinezarie FiberHome. M-am documentat si digi mai da acum doar ZTE si FiberHome ca routere, cel putin asa mi-a zis doamna aia.

In orice caz ma gandesc sa il dau inapoi si sa imi iau altu calumea ca pare ceva naspa, mai ales ca nu gasesti pe net chestii despre el.

As vrea sa fac totusi firmware update sa vad cum merge mesh, ca am citit tot pe aici ca doar asa trebuie.

Aveti idee cum ? Ca nu gasesti nimic pe net si nici prin router.

Care este parerea voastra despre acest echipament ?

#2
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 11.08.2009
Routerul Fiberhome are standard wifi6  si poti face retea mesh cu un router care este același model . Routerul KAON are standard wifi5 . Daca vrei sa faci actualizare de soft la router trebuie sa faci o cerere la DIGI .

#3
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 09.01.2004
E un "ruteras" ieftin, cu un CPU Mediatek dualcore la 900 MHz, ce-ar putea sa-ti dea la 3 lei pe luna, sau chiar gratis la ab. gigabit?!?

Cu userul admin n-o sa faci tu niciun update, e limitat. Iti trebuie parola pt. superadmin, dar nu merge aia de la malaezieni... Posted Image
Daca o gasesti pune-o aici, dar daca zici ca tu nu gasesti nimic pe net...

#4
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 06.12.2006

 Smokefl0w, on 20 octombrie 2023 - 18:05, said:


Care este parerea voastra despre acest echipament ?

Părerea mea despre acest router este că în mai puțin de 24 de ore de la instalare l-am returnat înapoi.

Acoperirea nu e grozavă, iar la viteza wireless mai mult de 650 mbps nu prea poate.

Știe în schimb wi-fi 6. Dar nu te încântă acest aspect dacă routerul nu poate prea multe

Dacă ai net de 1 gbps mi se pare inutil să ai routerul ăsta care te limitează la o viteză pe wireless mai apropiată de 500 mbps decât de 1 gbps.

Dar sunt mulți abonați care sunt mulțumiți de el așa cum e.

Din punctul meu de vedere este indicat să rămâi doar cu ONT de la ei și sa faci o investiție de 200-300 de lei pentru un router care o să îți ofere în primul rând o acoperire mai mare și viteze de 1 gbps.

Acuși e black friday deci poți prinde ceva la un preț bun

Edited by tdan08, 23 October 2023 - 07:41.


#5
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 16.04.2008
Ai cumva un exemplu de router cu pret rezonabil care sa ofere viteze prin wireless apropiate de 1000 mbps?
Ar fi util pentru cei care vor sa prinda vreo oferta de Black Friday sa stie ce sa caute / ce sa urmareasca.

#6
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 06.12.2006
Depinde ce înseamnă pentru fiecare "preț rezonabil"

Eu personal am testat și recomand TP-Link AX53 (AX 3000). Are wi-fi 6, acoperire bună într-un apartament de 65-75 metri pătrați, iar pe wireless, cu un Samsung S23 plus, prindeam în living unde era și routerul în mod constant peste 900 Mbps atât download cât și upload.

În general costă 300 de lei, dar de Black friday cu siguranță că o să fie în jur de 200 lei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate