Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Latime recomandata usa PVC intr-un singur canat, pentru iesirea in "terasa"

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019
Salutare,
Care ar fi latimea maxima recomandata pentru o usa din PVC, intr-un singur canat, montata la un living, si care va fi folosita destul de des pentru iesirea in curte ( terasa ).

Ca si profil mi-as dori sa fie Bluevolution 92 ( ne-am pus la apartament si suntem multumiti ).

Ideea este ca arhitectul a pus pe planuri o usa in doua canaturi, pe care as vrea sa o inlocuiesc cu una cu un singur canat , dar as vrea sa aiba o latime cat mai mare ( din cate inteleg usile in doua canaturi sunt mai slab izolatoare decat cele intr-un canat ).

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Probabil cei de la termopane te pot sfatui mai bine.
Poti folosi o usa in doua canate, o parte mai mare si cealalta mai mica, cea mica fiind blocata permanent, si o vei deschide cand ai nevoie. Nu cred ca vei avea mari probleme de izolatie la o astfel de usa.

Attached Files

  • Attached File  usa.PNG   41.15K   10 downloads


#3
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 22.02.2009
Maxim 1050mm lățime și că model cu sticla până jos ,ușor de întreținut și nu va da probleme mari pe viitor.

#4
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Eu cred ca tine de confort (usability) mai mult decat de izolatie. O usa rupta in doua e mult mai usor de folosit. Uneori ai de scos o masa mare pe terasa, ai de adus obiecte mari in casa, etc
Plus ca o usa mare asigura si lumina atat de importanta.

Daca e musai o usa "normala", nu as face mai mare de 90, dar nu ar fi prima optiune, asa cum am scris mai sus. O usa mare se deschide greu.

#5
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postmmiclaus, on 20 octombrie 2023 - 07:06, said:

Maxim 1050mm lățime și că model cu sticla până jos ,ușor de întreținut și nu va da probleme mari pe viitor.

dar să aibă 4 balamale superputernice, că sticla-i grea!!!

la mine ușa din stânga stă permanent închisă, o deschid rar când am ceva baban de introdus!!!

Attached Files


Edited by gushpi, 20 October 2023 - 09:49.


#6
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Dacă vrei sa izoleze cât mai bine ma gândesc ca vrei suprafața minima la geam nu cât toată ușa.

#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Geamul tripan izolează mai bine decât orice profil. De aceea ramele cu suprafață mare de sticlă, gen fixurile mari, au coeficient de izolare foarte bun.

#8
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Nu ma gândeam la profil, ma gândeam la panel. Are polistiren la mijloc, bănuiesc ca e mai bun decât orice tripan, nu ?

#9
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,542
  • Înscris: 30.07.2007

View Postrazvan-softpedia, on 20 octombrie 2023 - 05:22, said:

Ideea este ca arhitectul a pus pe planuri o usa in doua canaturi, pe care as vrea sa o inlocuiesc cu una cu un singur canat ,
Iar eu iti zic asa: niciun proiect modificat de catre beneficiar nu mai arata bine. E foarte posibil sa strici tot aspectul, probabil si functionalitatea spatiului in cauza.
Trimite tema arhitectului, vezi ce zice. Daca e bun o sa gaseasca solutie.

#10
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View Postakeem, on 20 octombrie 2023 - 16:57, said:

Nu ma gândeam la profil, ma gândeam la panel. Are polistiren la mijloc, bănuiesc ca e mai bun decât orice tripan, nu ?
Gandes-te altfel. Cat % din suprafata ferestrei este reprezentata de profil si cat % este reprezentata de geam. Normal ca si tamplaria ajuta dar cum geamul reprezinta un procent majoritar, este cel putin la fel de important, desi multi cred ca sticla nu conteaza.

#11
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020
Usa cu lățime maximă 1100 ( cote exterior toc) se poate face in condiții de siguranță și garanție cu următoarele specificații :sticla toată ( fără despărțituri),calata in toate colturile,profil rezidențial mare( armatura închisă de minim 2 și colțare sudabile),4 balamale BUNE( exclus de fereastră sau turcisme) preferabil sa țină de la 120 kg in sus( ronda, simonswerk,Dr Khan)prinderea sa fie făcută IN BETON  cu suruburi de 205 ( și cel puțin 8 pe fiecare parte),ușa sa fie montata pe beton ( nu in aer ,pe cărămizi ,pene sau mai știu eu ce),ideal sa fie un adaos , dacă se respectă aceste lucruri ușa aia nu are să pună probleme,și să nu uit dacă tot o face cum trebuie sa nu se zirceasca la broască și miner( as recomanda o broască Fhur Germania automata cu acționare magnetica) ,pt cine nu știe ăștia fac DOAR BROASTE DE USA

#12
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Nu ne înțelegem. Lăsăm profilul deoparte. Ca indiferent cu ce îl umpli, profil sau rama sau toc ai tot timpul.
Eu vorbesc de partea din mijloc, geam vs panel, adică senvisul ala din doua foi de pvc cu polistiren la mijloc. Asta nu e mai performant decât pachetul de geamuri?

#13
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postakeem, on 20 octombrie 2023 - 14:37, said:

Dacă vrei sa izoleze cât mai bine ma gândesc ca vrei suprafața minima la geam nu cât toată ușa.

Nu vreau cu panel. Vreau sa fie sticla cat toata usa.

Usa balconului de la bucatarie are 87 cm x 200 cm, si pentru noi, la apartament, este destul de ok. Nu stiu insa daca dimensiunile astea vor fi ok si la curte ( pe usa aia voi iesi cel mai des catre gratar, cu platourile in maini Posted Image ), si din cauza asta ma gandeam sa o fac putin mai lata.

Cred ca pana la urma o sa o fac intr-un singur canat, cu o latime de 90-95 cm, astfel incat sa micsorez sansa de a avea probleme.

#14
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postgushpi, on 20 octombrie 2023 - 09:43, said:

la mine ușa din stânga stă permanent închisă, o deschid rar când am ceva baban de introdus!!!

La ceva de genul asta ma gandisem si eu ( si asa i-am spus arhitectului sa faca ), dar dupa ce am discutat cu vreo doua persoane, am inceput sa am indoieli.

View Postcrocko.dilul, on 20 octombrie 2023 - 17:39, said:

Iar eu iti zic asa: niciun proiect modificat de catre beneficiar nu mai arata bine. E foarte posibil sa strici tot aspectul, probabil si functionalitatea spatiului in cauza.

Imi asum riscul asta. Posted Image Am mai mare incredere in mine, decat in arhitectul cu care colaborez.

#15
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

razvan-softpedia said:

1697821938[/url]' post='30332318']
Cred ca pana la urma o sa o fac intr-un singur canat, cu o latime de 90-95 cm, astfel incat sa micsorez sansa de a avea probleme.

O usa de 95 cm este absolut rezonabila din toate punctele de vedere, este mai ieftina decat una in doua canate, inchide mai bine, functioneaza mai bine, nu necesita “specialitati” si golul de trecere ramas este absolut suficient pentru aproape orice vrei sa bagi ori sa scoti din casa.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 21 October 2023 - 07:08.


#16
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

akeem said:

1697821347[/url]' post='30332291']
Nu ne înțelegem. Lăsăm profilul deoparte. Ca indiferent cu ce îl umpli, profil sau rama sau toc ai tot timpul.
Eu vorbesc de partea din mijloc, geam vs panel, adică senvisul ala din doua foi de pvc cu polistiren la mijloc. Asta nu e mai performant decât pachetul de geamuri?

Nu. Doar daca iti pune cineva panel de 85mm in rama de pvc. https://grad-export....ergy-efficiency,

Attached Files


Edited by Dorel-Jefuitorul, 21 October 2023 - 07:24.


#17
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Ok, înțeles.
Eu am panel de 52 mm grosime din care polistirenul are 43 sau 47mm, nu mai stiu.
Oricum nu puteam sa pun la intrare geam de sus pana jos ca la terasă.

#18
vslmarcel

vslmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 13.02.2006
De 1100mm, latime am facut eu ptr exterior luna trecuta ,2 bucati.  Sunt pe BE92,facute de Madrugada,cu panel aluminiu de la Drupanel

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate