Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Probleme MacBook Air M2

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
rdirectoru

rdirectoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 06.04.2007
Bună !
Am achiziționat de aproximativ 3 luni un Mac de la Istyle, un air cu procesor M2.
În ultima perioadă am observat că în momentul în care îl las câteva minute și intră în sleep mode, uneori nu se mai deschide, rămâne aprinsă doar tastatura, ecranul negru și trebuie să-l închid forțat pentru a-l putea utiliza.
În fapt asta nu se întâmplă de fiecare dată deci cred că e o problemă hardware.
Nu are legătură cu perioada de utilizare, era la fel de rece de fiecare dată.
Sistemul este actualizat la ultima versiune Sonoma 14.0.
E în garanție, îl pot trimite la Istyle dar voiam o părere înainte, poate e ceva ce poate fi rezolvat fără să apelez la garanție!

Edited by rdirectoru, 19 October 2023 - 06:31.


#2
Palatinatul

Palatinatul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 09.12.2022
Văd că sunt câțiva oameni care au acuzat probleme similare pe internet, majoritatea văd că nu au reușit să găsească o soluție și au rezolvat doar cu garanția.

Poți ca o alternativă să dai un factory reset înainte, în cazul în care ar fi ceva pe bază de software, dar probabil că e ceva problemă hardware cu unele modele, văd că majoritatea celor care au raportat probleme de genul nu au rezolvat nimic cu factory reset.

#3
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Mie imi pare o problema software. Nu stiu la MAC, dar la windows, la ultraportabile cu Win10, neinstalarea completa a driverelor de management a energiei si tot ce tine de CPU si si chipset, duce la exact aceleasi probleme, sau foarte asemanatoare. Cum ar fi neputinta de a mai iesi din standby, fara un power reset. Ia legatura cu iStyle, dar probabil ca un update software va rezolva problema.
La Thinkbook-ul la care am experimentat probleme de genul, dupa update la drivere COMPLET - nu a ramas nimic cu semnul exclamarii in Device Manager - si update la Win11, nu s-a mai manifestat deloc.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Garantia ti-l va "rezolva" cu o reinstalare, NVRAM si PRAM reset.

NVRAM si PRAM reset gasesti pe net cum se fac, e usor.

#5
rdirectoru

rdirectoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 06.04.2007

View PostAdm, on 19 octombrie 2023 - 09:57, said:

Garantia ti-l va "rezolva" cu o reinstalare, NVRAM si PRAM reset.

NVRAM si PRAM reset gasesti pe net cum se fac, e usor.

Mulțumesc pentru sugestie.. am făcut NVRAM rest, deocamdată pare problema rezolvată . Aștept să văd comportamentul în timp ..

#6
rdirectoru

rdirectoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 06.04.2007
Update:  M-am entuziasmat degeaba .. mi s-a întâmplat din nou; tastatură luminată, ecran negru Posted Image
Următorul pas: trimis la garanție!

#7
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,897
  • Înscris: 18.07.2018

View Postrdirectoru, on 19 octombrie 2023 - 15:37, said:

Update:  M-am entuziasmat degeaba .. mi s-a întâmplat din nou; tastatură luminată, ecran negru Posted Image
Următorul pas: trimis la garanție!
Să faci un full reset și reinstalează de la zero sistemul de operare și pe urmă faci update către 14.2.1.
Nu ai spus dacă laptopul este sh sau unul nou.  Ai grija de el? Sau poate l-ai bruscat sau lovit....

Edited by GT_Xpress, 11 January 2024 - 13:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate