Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Iernare diversi butasi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
Pe inceput de toamna am pus la inradacinat in sol butasi de diverse flori precum leandru, trandafiri, lavanda, hortensie, dracila japoneza etc.: in mare parte au inceput sa dea radacini dar vine iarna si nu stiu daca asa cum veau eu sa-i iernez e tocmai bine (dpdv zona, la nord de Bucuresti, IF).

In clipa de fata toti butasii sunt pusi in pahare de plastic de 400 ml sau niste ghivece micute de plastic si-i tin intr-o mini sera langa casa. Pentru sezonul rece ma gandesc sa-i bag pe toti in camin unde se afla hidroforul si unde nu ingheata niciodata, doar ca acolo nu este lumina indeajuns. Am cautat pe net si am gasit un bec cu 4 brate, 200 W s.a. Nu-mi dau seama daca lumina asta este indeajuns, suprafata nu ar fi f mare, poate 1 - 2 mp max. Scopul nu este sa creasca, scopul este sa intre in stadiul dormant si sa-si dezvolte mai departe radicinile, dar nici pe intuneric nu-i pot tine.

Cei cu experiente similare, daca mi-ati putea impartasi din cele stiute de voi.
Multumesc!

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu au nevoie de lumina. Dimpotriva, e bine sa intre in hibernare pe timpul iernii. Ai grija sa nu fie prea multa umezeala.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,831
  • Înscris: 30.08.2006
Leandru l-am tinut in casa si a crescut anemic cu tije foarte lungi si subtiri. Cred ca e mai bine sa ti plantele la intuneric. Trebuie sa intre in repaus complet.

#4
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Si eu ii tin in beci peste iarna, bag acolo cu totul bulbi ghivece. Noi avem si 2 gemulete mici, mai le tin deschise cand nu e f ger. Ma gandesc ca daca nu au deloc lumina si e umezeala mare sa nu mucegaiasca, mie asa mi se intampla cu ceapa inainte sa facem geamurile alea.

#5
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
As mai putea deschide chepengul cand nu ploua/ninge ca sa se mai ventileze la interior si, eventual, sa nu le pun direct pe jos.

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013
Ar tebui puse pe niste paleti sau suporti din lemn ca sa aiba ventilatie...

#7
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,533
  • Înscris: 27.01.2012
Mai bine-i pui în niște ghivece mai mari, mai puțin leandrul sau altele ce nu suporta frigul de iarna…dar din ce ai enumerat nu sunt probleme cu Iernatul afară…
Daca vrei să nu ai surprize neplăcute poți îngropa ghivecele în pământ dar nu îmi pare necesar, mai bine plantezi direct plantele și aștepți primavara.
Chiar nu are rost să dai bani pe iluminat artificial de iarnă la ce ai tu acolo…

Edited by subway_guru, 19 October 2023 - 17:46.


#8
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
Cred ca-i prea devreme sa le mut, e adevarat ca unele au facut ceva radacini dar inca sunt micute, in timp ce la altele inca mai astept sa inradacineze (asta este si motivul pentru care ma gandeam ca ar fi utila o sursa de lumina peste iarna). Altfel, nici nu le-am "naturalizat" la mediul extern, toate au inca un "capac" deasupra pentru umiditate.

Probabil ca mai potrivit ar fi sa le iernez in garaj, cel putin acolo nu e umezeala, e doar problema de spatiu dar o sa vad cum o rezolv.

#9
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,533
  • Înscris: 27.01.2012
Greșit!
Eu am iernat niște lavanda minusculă în pământ și nu a avut nici pe naiba!
De ce crezi că ar fi mai bine în garaj la întuneric sau la lumină artificială dacă plantele alea suportă perfect iarna afară?
Le pui acum în pământ și uiți de ele până la primăvară, nimic mai simplu!

Edited by subway_guru, 19 October 2023 - 18:19.


#10
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
Mi-e teama ca nu mai inradacineaza deloc butasii care inca nu au facut-o pana acum.
Din cate m-am informat plaja de temperatura ideala ar fi undeva intre 20 - 25 grade. Sau poate o fac si la temperaturi mai scazute dar mai greu, asta nu-mi este clar...

#11
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,533
  • Înscris: 27.01.2012
Dacă nu au înrădăcinat vi cu ei acasă pe pervazul ferestrei la interior.
La fel și cu leandrul…

Edited by subway_guru, 19 October 2023 - 20:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate