Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Diagnosticat cu STREPTOCOC GRUP G, o grupa rara, nevoie de o parere

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
MocanuLegos

MocanuLegos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 17.10.2023
Va salut cu stima, in urma unui ASLO marit (400) am decis sa fac un exudat faringian, rezultat : streptococ    grup   G.
Urma sa fac o operatie asa ca am amanat acea operatie dupa ce m-am documentat despre acest streptococ.

Pe siteurile romanesti nu prea gasesc informatii despre streptococi din grupa G, care pare a fi o grupa mai rara, am citit in literatura straina ca acesti streptococi pot ataca operatiile, tesuturile, plagi deschise, pot cauza soc toxic, moarte cat si Fasceita necrozanta,abcese ale ficatului, plamanilor cat si ale creierului, infectii urate ale pielii dupa operatie, sau dupa ceva timp de la operatie. Astfel sunt foarte ingrijorat, nu ma astept la medicii romani sa fie foarte cititi pe acest subiect, decat sa fac celebrele moldamine prefer intai sa aflu mai multe pareri, poate voi ati mai auzit de acest streptococ sau cineva din comunitate cu experienta medicala imi poate spune o parere.

Desi nu am simptome, in afara unei amigdale marite din vara si uneori o secretie / expectoratie verzuie din gat dimineata (ca atunci cand ai gripa) fara tuse, fara febra, fara vreo durere, as vrea sa stiu cat de periculos fata de operatie e acest streptococ aparent asimptomatic dar pe teorie poate cauza lucruri foarte aiurea.

Exemplu de studiu din literatura straina : https://www.ncbi.nlm...les/PMC2600252/

Va multumesc, astept raspuns serios si nu caterinci

#2
MocanuLegos

MocanuLegos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 17.10.2023
Astept un raspuns, va multumesc..... chiar nimeni nu stie nimic despre acest strep ?

#3
MocanuLegos

MocanuLegos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 17.10.2023
Chiar nimeni nu stie ? :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate