Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Permis conducere preschimbat in Spania si expirat

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
giuly69

giuly69

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.10.2023
Salutare tuturor,

As vrea sa va cer parerea in legatura cu situatia mea in ceea ce priveste permisul de conducere. Am obtinut permisul de conducere romanesc in 1995, iar in 2006 fiind in Spania l-am preschimbat cu cel spaniol care a fost valabil pana in 2016. Intre timp am emigrat in Canada (in 2009) unde am obtinut permisul canadian. Permisul romanesc preschimbat cu cel spaniol a expirat in 2016 si nu l-am mai schimbat (n-am avut ocazia fiind in Canada). Intrebarea mea este : as mai putea sa il schimb pe cel spaniol expirat in 2016 cu cel romanesc dat fiind ca acum 2 ani mi-am schimbat (am obtinut) cardul de identitate romanesc la adresa casei parintilor (sa zicem ca ar fi o repatriere chiar daca eu inca locuiesc in Canada)? Cineva imi spunea ca daca vreau din nou permisul romanesc trebuie sa il predau si pe cel canadian ceea ce mie imi pare un non-sens (probabil nu si politiei romane) pentru ca oricum cu permisul canadian se poate circula maxim 3 luni(din cate stiu eu) si mai mult decat atat permisul canadian e si card de identitate si card de sanatate si inca mai am nevoie de el. Ce parere aveti?
Multumesc anticipat.

#2
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Daca ai resedinta in Canada, normal ca Politia il vrea pe cel eliberat la resedinta ta, nu undeva unde ai hoinarit in trecut.  Mergi la Politie si discuti cu cineva cu cap de acolo. Le explici ca, chiar expirat, documentul ala e mai mult decat un simplu permis auto. Eu am avut o speta cu nr. de inmatriculare cu regim special la un vehicul cu care m-am repatriat din Belgia, am vorbit cu un ofiter de la Inmatriculari si a inteles ca nu-l pot preda pentru distrugere pe cel plasat in spate si ca trebuie sa-l trimit inapoi. SI asta era in 2011...
Sau dai declaratie pe propria raspundere ca nu ai detinut/preschimbat/dobandit permis in Canada, si in cazul asta o sa o iei de la capat cu fisa medicala si ce se mai doreste de la tine. Daca si la canadieni permisul are valabilitate de 10 ani, si ala ar cam fi expirat

#3
giuly69

giuly69

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.10.2023

View PostRaz0rblade, on 14 octombrie 2023 - 06:25, said:

Daca ai resedinta in Canada, normal ca Politia il vrea pe cel eliberat la resedinta ta, nu undeva unde ai hoinarit in trecut.  Mergi la Politie si discuti cu cineva cu cap de acolo. Le explici ca, chiar expirat, documentul ala e mai mult decat un simplu permis auto. Eu am avut o speta cu nr. de inmatriculare cu regim special la un vehicul cu care m-am repatriat din Belgia, am vorbit cu un ofiter de la Inmatriculari si a inteles ca nu-l pot preda pentru distrugere pe cel plasat in spate si ca trebuie sa-l trimit inapoi. SI asta era in 2011...
Sau dai declaratie pe propria raspundere ca nu ai detinut/preschimbat/dobandit permis in Canada, si in cazul asta o sa o iei de la capat cu fisa medicala si ce se mai doreste de la tine. Daca si la canadieni permisul are valabilitate de 10 ani, si ala ar cam fi expirat
Multumesc pentru raspuns, permisul de Canada e valabil, maine plec spre Romania si mi-am facut si permis international.Chestie interesanta legata de permisul international: am mers acum 4 ani si acum 2 ani in Romania, am inchiriat masina si de la niciuna dintre firmele de inchiriat masini nu m-a intrebat de permisul international, banuiesc ca trebuia si atunci sau probabil or fi zis ca nu e treaba lor, e treaba mea daca ma opreste politia,..In fine , de data asta il am...

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015
Din 2009 n-ai invatat sa respecti legile? Pentru ca eu asa am invatat in canada.

A fost o mare tampenie sa-ti faci buletin in Romania.
Odata pentru ca esti ilegal, tu nu locuiesti la adresa aia, dar, esti roman, si o mica ilegalitate nu mai conteaza, si, oricum nu-ti pasa pentru ca esti roman
A doua oara pentru ca in cazul in care te intorci din Canada nu mai poti beneficia de statutul de repatriat.

O sa ai probleme si la pensie, pentru ca o sa ai o situatie in care va trebui sa demonstrezi ca nu ai locuit in Romania daca vrei sa transferi anii de pensie cat timp ai cotizat la RRSP si CPP.

Trecem acum la problema ta.
Este ilegal si in Canada sa ai mai multe permise de conducere. Cum e in oricare alta tara civilizata.
Tu poti veni in Romania si sa minti in continuare ca vrei permis romanesc, avand buletin in Romania si sa ASCUZI faptul ca ai permis in Canada.

O sa completezi un forumlar si o sa ti se elibereze un permis romanesc dupa ce faci vizita medicala.

E trist ca si cei care pleaca in zone civilizate incurajeaza si continua ilegalitatile ca e vorba de ... Romania.

Spewr sa te lovesti de chestiile astea in viitor si sa scrii, sa invete si alti "romani"

#5
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

View Postgiuly69, on 14 octombrie 2023 - 06:57, said:


Multumesc pentru raspuns, permisul de Canada e valabil...
Atunci ai permis valabil.
Îți faci griji aiurea.

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,375
  • Înscris: 28.10.2018
Canada nu e in EUCARIS, deci nu te vor prinde imediat daca minti in declaratia pe care o sa o semnezi ca nu mai ai alt permis emis de alta tara.

Daca declari ca ai permis in Canda, discutia se incheie si pleci acasa fara permis romanesc.

Daca declari ca n-ai alt permis, ar insemna fals in declaratii si e fapta penala. Adica poate inclina balanta unei condamnari cu suspendare intr-una cu executare.

Edited by abac, 14 October 2023 - 09:16.


#7
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postgiuly69, on 14 octombrie 2023 - 06:57, said:

niciuna dintre firmele de inchiriat masini nu m-a intrebat de permisul international, banuiesc ca trebuia si atunci sau probabil or fi zis ca nu e treaba lor, e treaba mea daca ma opreste politia,..In fine , de data asta il am...

Corect, din experienta proprie in Ro, unele firme de inchiriere cer international in timp ce altele, nu - insa face bine sa-l ai pt. asigurare, in caz de... Merita sa ai, chiar daca nu ti se cere, oricum costa cativa firfirici.

View PostTsunamii, on 14 octombrie 2023 - 07:32, said:

Din 2009 n-ai invatat sa respecti legile? Pentru ca eu asa am invatat in canada.

A fost o mare tampenie sa-ti faci buletin in Romania.
Odata pentru ca esti ilegal, tu nu locuiesti la adresa aia, dar, esti roman, si o mica ilegalitate nu mai conteaza, si, oricum nu-ti pasa pentru ca esti roman
A doua oara pentru ca in cazul in care te intorci din Canada nu mai poti beneficia de statutul de repatriat.
....

E trist ca si cei care pleaca in zone civilizate incurajeaza si continua ilegalitatile ca e vorba de ... Romania.

Spewr sa te lovesti de chestiile astea in viitor si sa scrii, sa invete si alti "romani"

Wow, replica asta "bashinista" ti se trage de la fructele de mare bulgaresti?! Pareai un tip mai easy-going insa viata din Romania te-a cam "muraturit"... :(

Omul n-a venit la spovedanie, a pus o intrebare punctuala...

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,375
  • Înscris: 28.10.2018
E o consecinta normala a revenirii in Romania dintr-o tara cu o cultura si o calitate a vietii mult superioara.
Oricine s-ar duce cu capul.

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPiscopescu, on 14 octombrie 2023 - 11:59, said:

Wow, replica asta "bashinista" ti se trage de la fructele de mare bulgaresti?! Pareai un tip mai easy-going insa viata din Romania te-a cam "muraturit"... Posted Image

Omul n-a venit la spovedanie, a pus o intrebare punctuala...

In raspunsul meu sunt multe informatii folositoare.
Un roman neaos insa, ia doar agresivitatea exprimarii, trecand in plan secund, informatia.
Asta e definitia lui ca roman.

Daca vrei putem lua raspunsul meu si analiza, nu sunt insa sigur ca ai putea trece peste atitudinea romaneasca, pentru ca tot ai adus vorba de asa ceva

#10
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.07.2022
daca poti avea mai multe pasapoarte, de ce nu si mai multe permise? mai ales ca sunt pt continente diferite.

#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,375
  • Înscris: 28.10.2018
Asa e legea. Daca nu iti convine, fa-te politician si schimba legea.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPunter, on 16 octombrie 2023 - 19:20, said:

daca poti avea mai multe pasapoarte, de ce nu si mai multe permise? mai ales ca sunt pt continente diferite.

Pentru ca cu pasaportul nu poti conduce masina, :lol:
Ce intrebare si pe tine...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate