Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Unde imi pot repara si eu telefonul Sony Z5 Premium?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Salutare.
Recent un prieten mi-a daruit , stiind cat de pasionat sunt de telefoanele Sony Xperia, telefonul sau Z5 Premium. Vestea proasta este insa ca e defect, din cate mi-a zis el l-a scapat odata pe jos si de atunci nu mai incarca (display-ul zice ca ar fi bun...).
Am incercat ieri sa merg la un service de la mine din Timisoara cu el. Mai frate dar ABSOLUT toti mi-au zis ca nu au ce sa-i faca, ba ca sunt niste telefoane foarte rare si ca nu se gasesc piese pe stoc, ba ca nu se baga sa repare astfel de telefoane, etc. Deci repet: NIMENI nu a vrut ca sa mi-l ia sa il repare.
Intrebarea mea este daca stie cineva vreun service unde pot sa imi repar si eu acest telefon?

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
https://locator.sony...tude=28.2348677

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Ii dai 100 lei pe el https://www.olx.ro/d...gb-IDhlQI0.html
incepi transplantere de pe unul pe altul si ai telefon
Oricum reparatia va costa mult peste 100 lei , din acest motiv nici nu repara  telefon din 2016 , manopera este aceeasi ca la unul nou, timpul la ei e bani .

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 02.08.2021
Când vezi cât costă piesele pentru acest telefon, ți se cam ia de reparat.
https://www.aliexpre...otherboard.html

Edited by Valy_User, 13 October 2023 - 14:06.


#5
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Am avut un prieten tot asa pasionat de Sony, cu un Z5 compact, telefonul lui de zi cu zi. Si inca mergea fara probleme. Calitatea Sony nu e chiar vorba goala. Problema - elefantul din camera, ca sa zic asa - insa e pusa corect de colegi in postari mai sus, nu merita financiar sa incerci sa il repari, pretul la piese e astronomic, comparativ cu valoarea lui de pe piata.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Z3/Z3C si Z5/5C aveau problema ca se ardea placa de WiFi.
Insa piesele nu sunt astronomice.
Sigur ca sunt scumpe, unele chiar porcos, dar astronomic inseamna cu multe ordine de magnitudine mai mult.

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Z3 avea mare problema ca se dezlipea display-ul , am avut , a functionat superb 1 an jumatate dupa care numai probleme - aici a pierdut foarte mult firma in increderea consumatorului , la z 3 , dupa foarte greu si-a mai recastigat increderea , pana si acum cumparatorul e sceptic . Au facut ureche suta la garantie , ca nu e vina lor, ca exploatare necorespunzatoare ...pana le-am trimis review-uri de dincolo de ocean si au vazut ca e clara problema de fabricatie mai exact racirea procesorului care avea o pasta termica ce nu conducea bine caldura , incalzea excesiv display-ul si il dezlipea in timp . Au schimbat pe garantie si l-am si maritat fara regret , dupa trecut pe note 8 , dupa pe iphone 14 , nu suporta comparatie.

Edited by ldpe, 16 October 2023 - 07:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate