Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Zgomot ciudat de la webcam

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Ema1

Ema1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.10.2023
Buna, am webcam Logitech 920 si laptop nitro 5 gaming, iar cand intru live se aude un zgomot deranjant si foarte tare, ca un elicopter sau ca si cum ar vorbi cineva doar ca e de neînțeles. Asta imi spun persoanele cu care vorbesc online. Ma puteti ajuta sa elimin acest zgomot? Ce ar trebui sa fac? Va rog, sper sa ma poata ajuta cineva. Mulțumesc anticipat

#2
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 10.10.2005
Cunpara un microfon lavaliera sau o casca. Am impresia ca microfonul de la webcam prinde un zgomot de la cooler sau daca ai stand cu ventilator.

LE: sau incearca sa pui microfonul de la laptop pe default in loc de microfonul de la webcam

Edited by trid_ovi, 10 October 2023 - 13:29.


#3
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Ce GPU ai? NVIDIA avea un utilitar care scoate sunetele astea in timp real si poate fi folosit la streaming, etc.

O alta solutie poate fi asa cum spunea si colegul mai sus - un microfon dedicat precum Razer Seiren Mini, poate chiar unul wireless https://altex.ro/mic...ICRZ01941501R3/ care nu e gandit pentru PC, dar merge conectat chiar de nu ai nicio aplicatie la el/etc.
Casti cu microfon dar alea nu se aud neaparat minunat.

#4
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
Nu cumva e microfonie? Între microfonul camerei și boxele laptopului? Sau de proasta calitate cablul sau portul USB din laptop in care conectezi camera.

Cel mai elegant este să folosești căști decente, eventual BT tip Airpods, prin care să vorbești și să asculți. Trebuie să setezi din aplicația pe care o folosești pentru streaming sursa sunetului (microfonul)  și portul de ieșire a sunetului (căștile). Atenție - căștile BT "deștepte,"  pot fi detectate ca Headphones sau Headset. Pentru ascultat muzică folosești Headphones (calitatea audio mai buna); pentru conferințe folosești Headset (calitate medie, pentru că se activează și microfonul și se împarte conexiunea)

Edited by nei-k, 11 October 2023 - 04:36.


#5
Ema1

Ema1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.10.2023
Ce este GPU?

Am facut cateva probe, am pus casti de telefon si nu se mai aude zgomot doar eu cand vorbesc se aude cu ecou din ca in ce mai tare si de neînțeles
si dureaza cateva minute.
Am folosit webcamul laptopului si tot scoate zgomot, am folosit Logitech la fel.
Crezi ca va disparea sunetul cu aceste casti?
La microfonie m-am gândit si eu...dar nu stiu cum sa fac sa scap de zgomot...

#6
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,538
  • Înscris: 21.12.2006
GPU e placa video (Graphic Processing Unit)

Trebuie să setezi in softul de ședințe online (Skype, Teams, Zoom etc) ca microfonul să fie cel de la căști sau cel de la camera Web, iar tu sa "auzi"  prin căști. Poate mai ai și alte dispozitive de redare sunet conectate? Boxe externe, monitor cu boxe incorporate, televizor?

#7
Ema1

Ema1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.10.2023
In camera unde stau, am doar un tv deschis, pe mute, in rest nimic.
Am setat la microfon sa fie cel de la webcam, dar tot face asa. Azi nu face zgomot, doar cand incep sa vorbesc,  e ecou foarte mult timp pana ajunge sa scoata niste sunete urate.
Nu stiu ce sa mai fac..


#8
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Nu au serviciu tehnic cei de pe site? Poate te pot ajuta ei online/telefonic. Incearca si o sesiune de Zoom/Skype cu o colega si vezi daca face la fel . Lasa microfonul pe camera, banuiesc ca e cel mai comod si daca tot face, atunci poate e ok sa scoti sunetul pe niste boxe si nubpe cele ale laptop-ului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate