Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Hematom/umflatura catea 8 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Biggie_mac

Biggie_mac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.06.2004
Am o catelusa de 8 ani, acum 2 sapt i-a aparut o umflatura pe abdomen, era destul de vizibila dar nu parea sa o jeneze deloc. Puteam sa strang/apas, nu avea niciun disconfort. Am crezut ca e un lipom si am zis sa astept sa vad cum evolueaza. Am plecat din localitate si bunicii mi-au trimis poze ca s-a inrautatit. In zona respectiva i-a cazut parul si a inceput sa se linga constant, semn ca e un deranj pentru ea. Azi (dupa inca 2-3 zile) am primit o poza in care pare ca umflatura s-a 'spart', si chiar a sangerat un pic.

In ciuda faptului ca arata destul de urat, ea e destul de activa, jucausa, doar ca se linge constant in zona respectiva. Bunicii sunt batrani, nu pot sa ii rog sa o duca la veterinar si eu ma intorc peste cateva zile. A mai avut cineva probleme asemanatoare si stie ce poate fi, judecand dupa poze si simptomatologie? Ca sa stiu daca e ceva ce pot sa faca bunicii pana ajung eu si o duc la veterinar.

Attached Files



#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Poate sa fie si o infectie cu puroi.

#3
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
i-a intrat un corp străin (țep, poate)
acolo a copt
cățeaua a lins locul faptei, dar trebuie ajutată
în acest sens bunicii trebuie să urmărească locul respectiv și să „stoarcă” umflătura, astfel încât odată cu puroiul să iasă și corpul străin
în paralel să contactați un veterinar care să-i prescrie un antibiotic
antibioticul va accelara procesul și vindecarea.

io pățesc asta mai mereu cu țepii din labele „vânătorului”

#4
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
abces care sa evacuat spontan.
i-ar trebui o toaleta locala eventual ajutata evacuarea.
problema e ca se linge.. doar cu guler se rezolva!
antibioticul nu e obligatoriu, daca a fost localizat si sa evacuat, as prefera sa bag acolo niste h2o2 sa elimine tot, iar pe exterior (pe langa) tinctura de iod.

#5
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
dac[ la stoarcere iese puroi, atunci trebe antibiotic
io nu-s adeptul gulerului: cățelul are nevoie să se lingă singurel - este astringentul ideal, curăță și cicatrizează
doar că trebe ajutat...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate