Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Ajutor cu streaming Twitch & Kick, DIGI, internet si bitrate slab

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cinevarandom

cinevarandom

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.03.2021
Salutare, am nevoie de niste ajutor, poate a trecut cineva prin asta.
Avem 2 PC-uri de streaming in aceeasi casa, in acelasi timp :
- PC_UNU prin LAN, cablu CAT 8, duce 1Gbps, streaming pe Twitch
- PC_DOI prin WIFI, banda 5 GHz, duce (whatever number) Gbps, streaming pe Kick
- Internet de la Digi, FIBERLINK 1000, router hg8147x6 de acum 2 ani

In orarul interval :
08:00 - 20:00
- PC_UNU are constant bitrate de 6000, conectandu-se la serverul Twitch Frankfrut 2, totul merge struna, nu avem fluctuatii, bulina din OBS e intotdeauna verde, totul e minunat.
- PC_DOI are constant bitrate de 6000, conectandu-se la serverul Kick, totul merge struna, nu avem fluctuatii, bulina din OBS e intotdeauna verde, totul e minunat.
20:00 - 23:00
- PC_UNU bitrateul o ia razna si fluctueaza intre 1000 si 6000, avem fluctuatii, bulina din OBS e majoritar rosie, totul e praf.
- PC_DOI bitrateul o ia razna si fluctueaza intre 1000 si 6000, avem fluctuatii, bulina din OBS e majoritar rosie, totul e praf.

Chestia asta se intampla deja de 7/8 luni. Prima data cand am reclamat la DIGI m-am dus la ei cu tracerouter-uri, cu ping plottere, cu screenshoturi, log-uri din obs, tot ce am gasit ca sa ii fac sa inteleaga ca raspunsul "TOTUL E OK BOSS STAI LINISTIT, FIBRA TA E TOP MERGE MERGE MERGE BINE" nu e satisfacator si exista o reala problema seara.
Din pacate n-am reusit si m-am resemnat si am trait asa, dar recent a inceput sa fie si mai rau, fluctuatiile fiind mai mari, pe perioade mai lungi de timp si e nasol tare.

Ce am incercat :
Sa folosesc doar unul dintre PCuri, nu ambele in acelasi timp.
Sa ma mut pe alte servere de Twitch/Kick.
Sa resetez routerul.
Sa fac sesizari la DIGI.
Sa dau update la drivere, placa de retea, bios, tot.
Sa dau traceroute-uri ca sa ma prind de problema.
Le-am cerut de multe ori sa-mi schimbe routerul dar nu s-a intamplat niciodata.
Sa ma rog la Dumnezeu.
M-am gandit sa imi cumpar propriul meu router dar din ce inteleg de pe internet modelul hg8147x6 nu permite bridge mode. (Desi doamna de la DIGI cu care am vorbit azi zice ca permite ....)

Sunt constient ca in perioade de congestie de retea se face throttling ca sa sustina fluxul mare de useri, dar problema asta :
- nu exista acum 7/8 luni
- in contractul pe care l-am semnat este specificat ca viteza minima de transfer al datelor este 200mb download si 100mb upload. (cand faci streaming nu iti pasa de max speed ci de lowest speed si pare ca cei 100mb upload NU sunt respectati)

Ce sa fac dragi rodditori ?
Ma mut la Orange ? O fi mai bine ?
Mai fac sesizari la DIGI ?
Imi cumpar un router si fac cumva sa imi mut sandramaua asta de huawei in bridge mode ?
Ma apuc de tiktok npc live pentru ca nu necesita atatea resurse ?

Mersi

#2
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 18.02.2004
https://e.huawei.com...ixstar-eg8147x6
Ala e ONT, nu router.
Nu-l compara cu un router mai rasarit, pentru ca nu este pe departe asa ceva.

#3
Daniel1122

Daniel1122

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.03.2023
Sa stii ca si eu am probleme cu viteza seara in intervalul ala orar, mai nou tot mai des, cu servere din afara. Am router ax3000 cu modemul digi pus in bridge, nu ajuta cu nimic. Cred ca au legat prea multi abonati la 10G si nu mai au teava cu exteriorul pentru trafic asa mare. Singura solutie e sa schimbi furnizorul. Ei spun ca trebuie sa faci media de viteza de cel mult 6 ori pe zi la intervale de cel putin 2 ore, seara intre 20:00 si 23:00 de cel mult 2 ori si daca media e sub 200 download/100 upload atunci se sesizeaza. Daca peste zi iti merge maxim si doar seara 2 ore prost nu ai cum sa i reclami. Nu o sa faca nimic, stiu si ei care e problema.

#4
cinevarandom

cinevarandom

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 21.03.2021

View PostDaniel1122, on 10 octombrie 2023 - 22:04, said:

Sa stii ca si eu am probleme cu viteza seara in intervalul ala orar, mai nou tot mai des, cu servere din afara. Am router ax3000 cu modemul digi pus in bridge, nu ajuta cu nimic. Cred ca au legat prea multi abonati la 10G si nu mai au teava cu exteriorul pentru trafic asa mare. Singura solutie e sa schimbi furnizorul. Ei spun ca trebuie sa faci media de viteza de cel mult 6 ori pe zi la intervale de cel putin 2 ore, seara intre 20:00 si 23:00 de cel mult 2 ori si daca media e sub 200 download/100 upload atunci se sesizeaza. Daca peste zi iti merge maxim si doar seara 2 ore prost nu ai cum sa i reclami. Nu o sa faca nimic, stiu si ei care e problema.

Astăzi mi-am băgat picioarele și am mi-am cumpărat un asus rt-ax86u pro și a venit un tehnician sa-mi pună o cutiuță dintr-aia de bridge si am lăsat streamul pe test vreo 5 ore, inclusiv în intervalul 20 23. Ghici ce, pentru prima data în mult timp nu mi-a facut figuri.

Chiar asta a fost problema ? ONT-ul ala făcea probleme singur între orele specificate ?

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,831
  • Înscris: 30.08.2006
Esti pe un abonament de tip best effort si nu ti se garanteaza banda 24/24h, 7/7zile.

#6
Daniel1122

Daniel1122

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.03.2023
Am gasit asta pe site-ul digi: ,,Ajungem la capacități însumate de transport al datelor, de peste 100 Gbps!’’ Inseamna ca daca ai 20 de abonati la 10G seara si descarca date deja sa cam dus latimea de banda. De acolo si problemele seara, cand toata lumea este pe net. Cu cat mai multi abonati, cu atat mai multe probleme. Acu un an nu erau probleme, ca nu erau asa multi abonati, mai ales la 10G.

#7
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 16.04.2008

View Postcinevarandom, on 09 octombrie 2023 - 20:32, said:

Salutare, am nevoie de niste ajutor, poate a trecut cineva prin asta.
[...]
Imi cumpar un router si fac cumva sa imi mut sandramaua asta de huawei in bridge mode ?

1. Daca iti cumperi un router personal poti face cerere sa ti se inlocuiasca ONT-ul cu un model ce poate fi setat in Bridge>
    Dar nu iti cumpara un router de 150-200 de lei, pentru ca nu o sa vezi o crestere semnificativa de performanta.
    Ai nevoie de ceva mai capabil.

2. O alta varianta ar fi sa treci la un abonament de internet garantat.
    Am impresia ca pentru 90 mbps garantat platesti in jur de 30 de euro, suma ce mi se pare destul de nesemnificativa pentru cineva care face bani din streaming.

#8
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

View PostDaniel1122, on 11 octombrie 2023 - 08:34, said:

Am gasit asta pe site-ul digi: ,,Ajungem la capacități însumate de transport al datelor, de peste 100 Gbps!’’ Inseamna ca daca ai 20 de abonati la 10G seara si descarca date deja sa cam dus latimea de banda. De acolo si problemele seara, cand toata lumea este pe net. Cu cat mai multi abonati, cu atat mai multe probleme. Acu un an nu erau probleme, ca nu erau asa multi abonati, mai ales la 10G.

Cum sa nu... Fix asta înseamnă ca reteaua lor poate duce fix 20 abonați.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate