Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Upgrade de la Ipad 8 2020 la Ipad 10 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 17.09.2003
Dragi colegi,
Se merită făcut upgrade-ul de mai sus de la un Ipad 8 la un Ipad 10? Folosesc tableta exclusiv pentru navigare web și conținut multimedia : filme, youtube, etc. As vedea o viteza în plus la Ipad 10, care are procesor A14?

#2
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
In primul rand verifica denumirea. Anul trecut mi-am luat un ipad 10 ca sa aflu ca in fapt la ipad 10 le zice in fapt ipad generatia 9, 2021, iar 10 este doar un numar, poate cu o legatura in diagonala de 10,4".
Dpmdv nu merita. Doar daca treci pe ipad air. Dar 2020 nu este deloc un an rau. Uita-te si tu ca iwatch 9, iphone 15 sunt, scuze, basini. Nimic nou. Am impresia ca apple incepe sa decada. Sper sa fie doar o impresie.

Edited by adip1962, 08 October 2023 - 13:03.


#3
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 17.09.2003
Mulțumesc pentru răspuns. E vorba de Ipad 2022, simplu. Credeam ca diferențele de procesor A14 vs A12 sunt mai mari.

#4
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu ai de ce. Diferenta de generatii (2 generatii e cam nimic) are putin de-a face cu streaming-ul. Procesorul se simte in editari video, audio, in jocuri sau in rulari de programe de tot felul. Chestii complicate, nu ce faci tu.
Sincer, la ce iese in prezent, cred ca vreo 10 ani nu mai schimb nimic. Nici macar airpods pro (gen. 1). Pana nu se strica. De unde aveam carcase metalice, rame titan, acum sunt niste sticle de 2 bani. Pur si simplu nu-si merita banii.

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Nu vei simti nicio diferenta.
Oricum, nu ar trebui sa se simta nimic SF pt navigare si multimedia.

#6
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 26.10.2021
Diferența este banul dat.
Nevasta doar "afoane" are, aștepta 15 sa treacă de la 11, dar s-a răzgândit.
Cum zice colegul, vreo 5 ani de acum înainte nu va apărea ceva îmbunătățit.

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 OClaudiu, on 08 octombrie 2023 - 12:40, said:

Dragi colegi,
Se merită făcut upgrade-ul de mai sus de la un Ipad 8 la un Ipad 10? Folosesc tableta exclusiv pentru navigare web și conținut multimedia : filme, youtube, etc. As vedea o viteza în plus la Ipad 10, care are procesor A14?
Doar pentru ce vrei tu sa-l folosesti, nu merita. Eu am ceva mult mai vechi (iPad Pro 10,5" din 2017) dar nici macar acum nu se simte ca e batranel la streaming video prin aplicatii dedicate sau de pe web si utilizare in regim office.
Ramai cu generatia 8 pana simti ca bateria nu mai duce mult, si eventual atunci ia in considerare un upgrade.

Edited by Hider141, 09 October 2023 - 09:05.


#8
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 17.09.2003
Dragi colegi, va multumesc pentru raspunsuri. Voi ramane la Ipad 8 atunci. Singura problema este ca are doar 3 GB Ram si 32 GB spatiu de stocare, din care liber vreo 16 GB. Nu pun jocuri, poze, filme , etc. Poate in timp acest lucru sa fie un impediment, mai ales memoria Ram ?

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Dacă nu ai nevoie de multitasking, mai ales cu 2 aplicații în paralel, n-ar trebui să fie problemă.
Plus, iOS gestionează mai bine decât Android utilizarea memoriei ram, și chiar dacă s-a umplut și îți închide aplicații din fundal, nu prea simți asta.

Edited by Hider141, 09 October 2023 - 14:27.


#10
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ipad-ul meu gen. 9, este tableta de concedii, care a inlocuit notebook-ul... Are toate platformele de streaming existente si absolut tot de la waze la google earth si de la booking la tripadvisor. Plus majoritatea aplicatiilor de stiri din Romania. Nu are nicio poza, muzica sau film deoarece astea sunt pe stick (USB 3, de 128 GB si cablu USB mama - lightning).
Nu am avut vreodata probleme cu ea ca nu ar duce.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate