Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Instalatie apa sub fundatie

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023
trebuie sa montez scurgerea si alimentarea cu apa sub placa de la parter

constructorul vrea sa puna direct tevile de scurgere si alimentare cu apa, direct, fara vreo protectie
eu ma gandesc ca ar fi mai sigur sa monteze o teava cu diametru mai mare, in interiorul careia sa fie scurgerea efectiva pentru a putea fi schimbata la nevoie
sunt materialele actuale suficient de rezistente incat sa nu trebuiasca sa le mai schimb? sa risc sa le montez asa?

#2
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006
canalizarea nu are de ce sa se sparga.
Alimentarea cu apa este mai sensibila, dar daca pui teava de PEHD nuv ei avea probleme. Si daca pui teava mai mare de protectie, tot greu va fi sa inlocuiesti teava.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
canalizarea s-o pui din cel mai gros plastic iar țeava de apă aș băga-o printr-o țeavă de canalizare subțire s-o pot scoate ușor

#4
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,951
  • Înscris: 17.10.2003
Și eu am admisia de apă băgată printr-o teava mai mare. Nu se știe dacă e nevoie vreodată dar ce te costă sa o faci. Cu ce îl încurcă pe constructor? Sau zice ca muncește în plus?

#5
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Postandrei_221, on 08 octombrie 2023 - 15:32, said:

Alimentarea cu apa este mai sensibila, dar daca pui teava de PEHD nuv ei avea probleme.

Am auzit de la cineva exact asta, ca teava PEHD i s-a spart dupa cateva luni de folosinta.

Nu i-a venit sa creada, dar s-a intamplat. Posibil sa fi avut teava vreun defect, din fabricatie ori de manipulare.

Eu n-as lasa instalatia fara metode de a putea inlocui teava, exact asta i-am zis si unui prieten, si-a betonat curtea, or sa vina puse dale la anul, dar nu s-a gandit sa bage teava de alimentare printr-una mai groasa, mai ales ca la el era simplu, teava merge dintr-un camin, pana intr-un beci, sub betonul curtii.

Dar nah, asta e, acuma-i tarziu.

#6
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Eu am bagat teava pehd 32 in alta de 50 pe vre-o 25m cu ceva curbe si am reusit sa o misc 1m cate putin odata, dupa ce partea din casa a fost gaurita in etapa la rosu, aveam rezerva in camin ca nu era montat apometru.

Edited by Prototype2, 08 October 2023 - 19:54.


#7
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023
multumesc pentru raspunsuri

ce sa aleg pentru alimentarea cu apa (calda si rece) intre PEHD si Pexal?
restul nu sunt suficient de lungi si ar trebui imbinate sub placa, cred ca ar fi o solutie riscanta in timp.

#8
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Reteaua de apa in casa se face pe sub sapa nu pe sub placa.
Oricum sunt de evitat imbinarile ingropate.
Eu as merge pe teava pex.

#9
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
E vorba de intrarea apei in casa si iesirea menajerei din casa.
Iar astea musai urca/coboara de sub/sub placa.

#10
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Pai depinde care e scopul lor, eu tot pe teava multistrat pex m-as duce. E mai rezistenta decat pexal si are imbinari mai sigure decat pehd si se muleaza usor pe traseu. Dar daca trebuie duse prin pamant la un punct e clar ca pehd e solutia.

Tevile se pot scoate si pe langa fundatie prin izolatie. Dar cel mai sigur poate sa lase o ghena de instalatii prin fundatie din teava de canalizare de 75-110mm cu traseu cat mai drept. Prin aceea poate sa bage oricand cam orice.

Edited by Prototype2, 10 October 2023 - 07:43.


#11
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,951
  • Înscris: 17.10.2003
Instalația de apă e în șapă (urmează a fi turnata în poza), alimentarea cu apa vine de sub placa. Nu se mai vede capătul de la teava de protecție, de-aia n-as putea sa va zic de cât a fost în diametru (ca socru-meu s-a ocupat).

Attached Files



#12
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023
Ce sa aleg intre PEX si PEX-Al?
Si daca este PEX, de care A sau B? Am citit ca B-ul este mai rezistent la clor si oxigen, totusi A este mult mai scump, de cam 4 ori.

#13
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023
Am ramas la ideea de PexAl sub placa, ce firma recomandati? Nu conteaza pretul avand in vedere ca lungimea este limitata si ca rezistenta este esentiala.

#14
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019
Daca nu este prea tarziu, eu recomand PEHD la alimentarea cu apa a casei, daca traseul nu este foarte lung, recomand pehd de 40 sau 50.  Ai sanse foarte mari sa o poti inlocui in caz de avarie. Poti trage alta teava de un diamentru mai mic prin ea. Asta bineinteles daca nu ii faci curbe foarte stranse, trebuie facute cat mai in lung. Daca bugetul permite, poti pune direct o teava de 40 in una de 50 care deseveste  ca un manson de protectie.

PexAl la alimentarea casei, nu am pus/recomandat nici o data la clienti, Foarte rar am vazut la altii care au pus pexal in pamant.

#15
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023
intrebam despre tevile de sub placa de la parter, nu despre tevile pana la intrarea sub placa. Pana sub placa am in mare parte teava de otel zincat

#16
Talibane

Talibane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 12.05.2019
Raspund cam tarziu, dar sunt putin confuz, ai spus "alimentarea cu apa"...

Daca te referi la chiuveta, cada, wc, etc... aia sunt consumatori... Iar cu alea se merge "pe" placa si raman ingropate in sapa.  Daca nici despre asta nu vorbesti, imi pare rau,nu imi dau seama la ce te referi cu "alimentarea cu apa".

#17
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.10.2023
am vrut sa vin cu teava pe sub placa direct in baie/bucatarie

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate