Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Semafoare blocate pe verde sau pe rosu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010
De ceva timp am observat chestia asta. Am avut norocul sa am semaforul blocat pe verde. Dar ce facem cand e blocat pe rosu?

Legislatia spune clar ca daca semaforul nu functioneaza (cand e stins) se respecta indicatoarele, marcajele etc dar nu am citit nicaieri ce se intampla cand se blocheaza la verde sau rosu.

Ce fac astia de la Managementul Traficului de nu rezolva aceste probleme? Si ce facem in astfel de situatie? Cum interpreteaza politia asta?

Scuze daca am pus o intrebare tampita.

Edited by Autumn_Dream, 08 October 2023 - 08:18.


#2
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
E prima data cand aud de semafoare blocate pe o anumita culoare. Unde ai intalnit situatia asta?
In functie de ora, e posibil, ca o anumita culoare sa tina mai mult decat de obicei. De exemplu, daca pe timpul zilei tine verdele 1 minut, e posibil ca noaptea sa tina 3 minute.

#3
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,491
  • Înscris: 19.03.2022
Suni la politia rutiera  si le semnalezi problema, findca e o urgenta care trebuie rezolvata.

#4
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

 Autumn_Dream, on 08 octombrie 2023 - 08:17, said:

De ceva timp am observat chestia asta. Am avut norocul sa am semaforul blocat pe verde. Dar ce facem cand e blocat pe rosu?

Legislatia spune clar ca daca semaforul nu functioneaza (cand e stins) se respecta indicatoarele, marcajele etc dar nu am citit nicaieri ce se intampla cand se blocheaza la verde sau rosu.

Ce fac astia de la Managementul Traficului de nu rezolva aceste probleme? Si ce facem in astfel de situatie? Cum interpreteaza politia asta?

Scuze daca am pus o intrebare tampita.
Eu inca nu am vazut vreun semafor blocat pe rosu sau pe verde. Cand se blocheaza, galbenul clipeste intermitent. Unde ai vazut vreun semafor blocat pe verde sau rosu?
Se mai intampla in anumite perioade sa tina mai mult pe o culoare daca este implementat un sistem inteligent de monitorizare a traficului dar cam atata.

Edited by jm2010, 08 October 2023 - 08:25.


#5
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010
Ieri mi s-a intamplat. In doua zone diferite. Mi s-a parut extrem de ciudat.

In Pantelimon si Berceni (cartiere).

 Caralumba, on 08 octombrie 2023 - 08:24, said:

Ce faceai daca si cei cu care te intersectai il aveau blocat tot pe verde?

Nu ai permis, asa-i?

#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu am vazut de cateva ori in ultimii ani in Bucuresti. Pana intervenea politia sa dirijeze manual, se mergea la mica intelegere sau mai corect, la intimidare.
Ma gandesc acum la regula fermoarului, cea pomenita de Titi Aur, s-ar putea adapta si in acest caz.

#7
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

 Paco_ste1, on 08 octombrie 2023 - 08:25, said:

Suni la politia rutiera  si le semnalezi problema, findca e o urgenta care trebuie rezolvata.

Și se face coadă de 2 km la acel roșu...   Posted Image

În cazul în care s-ar întâmpla, m-aș asigura bine-bine și aș trece. Sunt două variante: 1. Este garcea în zonă - se apucă și dirijează circulația și țin cont de indicațiile lui, și 2. Nu e garcea în zonă... și atunci cine să mă oprească să-mi ia permisul?

#8
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

 altuser09, on 08 octombrie 2023 - 08:32, said:

Eu am vazut de cateva ori in ultimii ani in Bucuresti. Pana intervenea politia sa dirijeze manual, se mergea la mica intelegere sau mai corect, la intimidare.
Ma gandesc acum la regula fermoarului, cea pomenita de Titi Aur, s-ar putea adapta si in acest caz.

Si eu. Si e ingrijorator. Si periculos.

 FreeThinker, on 08 octombrie 2023 - 08:33, said:


Și se face coadă de 2 km la acel roșu...   Posted Image

În cazul în care s-ar întâmpla, m-aș asigura bine-bine și aș trece. Sunt două variante: 1. Este garcea în zonă - se apucă și dirijează circulația și țin cont de indicațiile lui, și 2. Nu e garcea în zonă... și atunci cine să mă oprească să-mi ia permisul?

Nu trebuie pusa problema asa. E de preferat politist in zona care sa dirijeze zona.

#9
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022

 altuser09, on 08 octombrie 2023 - 08:32, said:

Eu am vazut de cateva ori in ultimii ani in Bucuresti. Pana intervenea politia sa dirijeze manual, se mergea la mica intelegere sau mai corect, la intimidare.
Ma gandesc acum la regula fermoarului, cea pomenita de Titi Aur, s-ar putea adapta si in acest caz.
Aia se aplica doar cand din doua benzi se trece la una singura. Intr-o intesectie nu prea ai cum pentru ca functioneaza regula marcajelor, indicatoarelor si regila prioritatii de dreapta.

#10
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 04.09.2013
Singurele semafoare blocate pe verde pe care le-am vazut, sunt acelea unde semaforul pentru pietoni se actioneaza doar din buton. Sunt multe in Bucuresti.

Am vazut in Turcia un sistem asemanator dar cu senzor. Cand masinile intrau in raza de actiune a senzorului, semaforul isi schimba culoarea. Nu cred ca au implementat si la noi asa ceva.

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015
Cum ti-ai dat seama ca e blocat pe verde?
Ai oprit si ai asteptat 5 minute sa dea rosu?

Si eu ieri pe unde am trecut toate semafoarele erau pe verde in afara de unu care ramasese blocat pe galben dupa ce fusese blocat pe verde

#12
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

 Tsunamii, on 08 octombrie 2023 - 09:09, said:

Cum ti-ai dat seama ca e blocat pe verde?
Ai oprit si ai asteptat 5 minute sa dea rosu?

Si eu ieri pe unde am trecut toate semafoarele erau pe verde in afara de unu care ramasese blocat pe galben dupa ce fusese blocat pe verde

Nu, eram intr-un alt loc in intersectie unde am stat la rosu mai mult timp si astfel am putut observa ca era blocat acesta pe verde. Si nu. Fiind pe blocat pe verde nu am observat niciun galben intermitent care sa ajute circulatia. Tara lui Papura Voda!

#13
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
Pe rosu am prins blocat in Arad.
S-a trecut pe rosu ca si cand n-ar fi functionat, cu grija la ailalti care aveau verde

Ce sa faci, ca doar n-o sa stai blocat acolo pana vine echipa de interventie

#14
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2019
Sa fie vreo 7ani.

Semafor blocat pe rosu.
Pe Calea Victoriei, Bucuresti.
In fata Muzeului National de istorie.
La un semafor pietonal.
Am stat mai bine de 5 minute.
Dupa ceva claxoane am inceput sa trecem cetinel.

#15
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

 Autumn_Dream, on 08 octombrie 2023 - 08:37, said:

Nu trebuie pusa problema asa. E de preferat politist in zona care sa dirijeze zona.

#14, #15... Ai mai învățat ceva.

Hint: Ce faci dacă oprește cineva pe linia continuă? Stai acolo până a doua zi?

#16
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010

 FreeThinker, on 08 octombrie 2023 - 10:17, said:


#14, #15... Ai mai învățat ceva.

Hint: Ce faci dacă oprește cineva pe linia continuă? Stai acolo până a doua zi?

Tu esti unul din aia care depasesc pe linia continua. Am inteles! Pentru tine legea nu conteaza! Jungla sa fie!

#17
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010
N-ai înțeles nimic. N-ai învățat nimic. Nici nu-mi mai bat capul - e pierdere de vreme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate