Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Ce se intampla cand combini camere IP cu features smart, cu NVR-uri care au si ele features SMART ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
serban83

serban83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.03.2010
Salutare,

Am cateva intrebari de n00b... Posted Image

Sa zicem ca avem o camera IP care stie sa functioneze in mod standalone, cu features de genul:
- accesibila prin app propriu, prin conexiune la internet
- LEDuri cu lumina alba, declansate cand detecteaza miscare
- stocare pe cardSD intern
- configurarea unui sub-perimetrului
- detectia persoanelor
(eg: o configurezi sa "declanseze" si se inregistreze video separat tip "alarma" doar cand a detectat o persoana intr-un anume sub-perimetru din aria de supraveghere)

DAR
Legam aceasta camera la un NVR, care si el are features de genul:
- stocare pe HDD, configurabila
- detectie de persoane, configurare de sub-perimetre, etc.
- accesibil prin app propriu conectat la internet

Ce se intampla, concret ? Cum mai functioneaza lucrurile ?

Punctual, intrebarile ar fi:
  • odata conectate prin NVR, camerele mai sunt accesibile si prin app-ul lor propriu ?

  • odata ce NVR-ul "trage" constant stream video de la camere si il inregistreaza cf configurarilor, camerele mai stocheaza si pe cardul SD intern ?

  • odata ce NVR-ul este configurat sa detecteze persoane, in sub-perimetre, etc...
    ce am setat pe camera mai are efect ? camera mai inregistreaza si pe cardul SD intern cf. configurarilor pe care i le-am facut ?

  • macar aprinderea luminii albe la detectarea de miscare se mai face ? Posted Image
Imi dau seama cum suna intrebarile mele, cum spuneam, sunt de n00b... Posted Image

Ms. pt rabdare.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Depinde de camera, de obicei sunt independente.
NVR acceseaza un stream virgin si il prelucreaza cum doreste el.

partea de aplicatie p2p merge in general direct cu facilitatile camerei.

#3
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 18.12.2004
eu nu cred ca o poti lega la un nvr, poate daca e de la aceeasi firma  si din aceeasi generatie

#4
serban83

serban83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.03.2010

View Postdragosh82, on 07 octombrie 2023 - 17:37, said:

eu nu cred ca o poti lega la un nvr, poate daca e de la aceeasi firma  si din aceeasi generatie


Am citit clar in specificatii, la niste modele de camere HikVision: functioneaza si in mod independent, dar stiu si ONVIF si merg cu "orice model de NVR compatibil cu ONVIF" (desi se recomanda sa folosesti, evident, tot Hikvision).

#5
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 18.12.2004
daca stiu onvif teoretic ai o sansa, practic se implementeaza onvif cum il taie capul pe fiecare producator si daca nu merge una cu alta nu ai cu cine te certa

#6
serban83

serban83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.03.2010

View Postdragosh82, on 07 octombrie 2023 - 19:09, said:

daca stiu onvif teoretic ai o sansa, practic se implementeaza onvif cum il taie capul pe fiecare producator si daca nu merge una cu alta nu ai cu cine te certa

Anyways, intrebarea mea nu era despre compatibilitati intre producatori diferiti.
Ma refeream la situatia cand cuplezi, sa zicem, camera + NVR HikVision, compatibile, dar fiecare cu propriile functii...

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
NVR-ul nu proceseaza/inregistreaza metadatele generate de functiile smart ale camerei. Doar streamul video (continuu), peste care-si aplica functiile proprii.

#8
serban83

serban83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.03.2010

View Post__Dan__, on 07 octombrie 2023 - 21:52, said:

NVR-ul nu proceseaza/inregistreaza metadatele generate de functiile smart ale camerei. Doar streamul video (continuu), peste care-si aplica functiile proprii.

Ma mai intreb o cheste... dpdv. al capabilitatilor hardware, oare camera rezista sa faca in acelasi timp si "streaming" catre NVR, si propriile treburi (analizat imaginea, stocat pe card, etc...) ?

#9
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 03.06.2006
1. da
2. nu
3. in general setarile de perimetru, detectie etc. se fac pe camere. Pot fi facute si pe NVR dar nu ai garantia ca vor fi propagate si catre camere iar acestea au prostul obicei sa mai sara din configurari,
4. depinde de model de NVR.

Edited by gvincentiu, 09 October 2023 - 06:47.


#10
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
Depinde de combinatie. Imi aduca aminte ca ma jucam cu un QNAP cu camera AXIS si daca nu eram atent imi schimba el toate reglajele camerei.

Edited by cucur, 10 October 2023 - 09:58.


#11
serban83

serban83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 04.03.2010
Cu alte cuvinte, cum se spune la noi, "Câte bordeie, atâtea obiceie..."

Ma temeam de concluzia asta: nu aflu pana nu incerc concret... :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate