Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Reconditionare DIY tamplarie clasica din lemn la nivel izolare termica bipan sau tripan.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Vai ce il "iubiti".
Castiga si el o paine ambalata in aur ce e drept.
Ati folosit vreodata policarbonat la ferestre?

#20
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Nu, că vreau să pot să mai văd afară. Care au fost efectele în cazul tău?

#21
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

cipaul said:

1702824573[/url]' post='30469034']
Verifica sarpanta si a rezultat ce au probabil majoritatea caselor, adica punte termica unde e cel Mai nasol.
Pe urma au aratat puntile termice de pe tevile de AC sau gaz si din jurul geamurilor.
Pe atunci avea Buhnici geamuri cu tamplarie de lemn ca un muntean care se respecta si de asta a dat in profilele termopan ieftine.
Cum ti se pare 9 grade pe rama PVC la - 10 grade afara?
Mie mi se pare ca e in parametri tamplaria.

Asa si? Unde-i informatia aia relevanta, unde-i smecheria pe care au descoperit-o cei doi savanti? La acoperisuri te uiti cand au zapada pe ele si vezi “ochio!!” ca la unele zapada este topita si la unele zapada mai sta. Cand ai gauri in pereti prin care iti aduci de afara diverse, nu este logic ca daca nu izolezi cumva o sa ai pierderi de caldura pe acolo? La tamplarie chiar si la Buhnici sunt pierderi, este o diferenta de temperatura intre tamplarie si zidarie. Logic, nu are cum sa izoleze tamplaria la fel cum izoleaza un perete cu termoizolatie buna pe el, scump si peretele, scumpa si termoizolatia, tamplaria nu mai zic.

Oricarui muntean care se respecta ii doresc sa-si permita tamplaria lui Buhnici. El insa nu si-a pus tamplaria aia pentru ca se respecta, de prost ce e i-a iesit, adica din greseala. Apoi i-a iesit acelasi lucru cu pvc, poate chiar mai bine.

Nu stiu daca 9 la -10 este in parametri, nici nu ma intereseaza parametri. Cred insa ca la o tamplarie buna diferenta ar trebui sa fie mai mica, spre jumatate.

cipaul said:

1702826145[/url]' post='30469096']
Vai ce il "iubiti".
Castiga si el o paine ambalata in aur ce e drept.
Ati folosit vreodata policarbonat la ferestre?
Eu n-am nimic cu el ca isi castiga o paine, nici ca aceasta este ambalata in aur. Dar daca toate astea le obtine fiind un jeg de om (s-a dovedit si prin alte situatii) este un jeg, atunci jegul ar trebui curatat. Sigur, este doar o interfata, insotit de Fitui, secondat de Soflete, astia doi, mai spalati si mai cititi,  tot niste unii care nu pot sa bata un cui dar au opinii si pareri intr-un domeniu in care daca nu stii sa bati un cui mai bine taci.

Nu am folosit policarbonat.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 17 December 2023 - 17:54.


#22
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View PostDigix, on 17 decembrie 2023 - 17:37, said:

Nu, că vreau să pot să mai văd afară. Care au fost efectele în cazul tău?
E vorba de policarbonat solid transparent de 3 mm.
Efect partial de lupa: dealul din fata se vede ca un munte. Am glumit. Din exterior se vad reflexii gen lupa a geamului.
Probleme cu curatarea. Asta ma roada pt. ca nu stiu cum se poate curata.
Zgarieturi.
Condens, caut o rezolvare cu absorbanti de umiditate. Sigur nu am ales ce trebuia.
In rest partile pozitive:
a scazut zgomotul interior cu pana la 10 dB.
Se pare ca am ajuns la nivelui de izolare a unui geam bipan mediu, un coef de transfer = 1,1.W/mpK
https://puntocasa.ro...ere_sticla.html
Daca articolul de mai sus e corect asa ar rezulta, ma masurat o temperatura medie pe geamul simplu interior de cca. 17,3 grade iar afara sunt -3 grade, interior un 19,3 in zona geamului respectiv.
Ciudat e ca pe ramele de lemn e temperatura similara cu cea a peretelui adica chiar un coef. de 0,4 ceea ce e cam imposibil.
Erori de masurare, nu am eu camera lui Tifui.
Piesa de rezistenta e oricum alt geam la care vor veni 4 (sau 3)mm sticla + 14 mm aer + 3 mm policarbonat solid + 14 mm aer + 1 mm policabonat solid + cei 18 cm aer + 4 mm sticla. La acel geam doresc in primul rand izolare fonica, pana acum a avut pusa foaia de policarbonat de 1 mm si cu rezultate destul de buna.
Daca aveti si alte metode de a masura coeficientul de transfer termic atins va raman recunoscator pt. informatie.
Doresc o evaluare cat mai exacta pt. necesarul termic al locuintei pe care il pot atinge vs. cel anterior.

Edited by cipaul, 17 December 2023 - 20:31.


#23
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Am stat prin Florida in niste hoteluri care nu aveau geamurile exterioare de sticla din motive de zona cu uragane. Optic nu e mai bun ca sticla iar ca economie de energie conceptul asta nu prea exista pe atunci acolo.

Fa-ti un pachet tripan cu geamuri de grosimi asimetrice sau un duplex si termina povestea. Sau asteapta sa devina realitate comerciala sticla izolata cu vacuum.

#24
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View Postcipaul, on 17 decembrie 2023 - 20:30, said:

E vorba de policarbonat solid transparent de 3 mm.
E plexiglas după cum zici. Eu policarbonatul îl asimilez cu ceva panou gen fagure.

#25
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Investitia in geamuri termopan noi nu se justica economic si nici sentimental.
Mai am cam 4..5 zile de bricolaj si vor fi finalizate.
Unde se gaseste silicagel de cumparat?

E Lexanul, policarbonatul solid transparent https://www.policarb...3mm-transparent
Eu nu am cumparat de acolo.
Daca nu ma insel, ele sunt folosite si ca panouri de izolatie acustica la poduri, autostrazi.

#26
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Policarbonatul e mai flexibil cred. Plexi e rigid.

#27
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Da, e mai flexibil ca plexiglaxul sau acrilul, din pacate.
E posibil sa am o surpriza placuta in privinta transferului termic prin ramele duble din lemn de brad care au grosime medie totala de cca. 9 cm:
coeficientul lor de transfer termic sa fie imbunatatit de stratul interior de aer de 18 cm in oarecare masura.
Initial am estimat un 1,3...1,4 W/mpK la grosimea respectiva a lemnului.
La rama exterioara de 21 cm nu am ce comenta, e probabil una din cele mai eficiente termic solutii. Dar are suprafata mica, nu prea influenteaza ansamblul.

#28
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
La primele ferestre pe care le-am montat in configuratia 2 foi de sticla plus una de policarbonat e posibil sa fi reusit doar un coef. De transfer termic pe geamuri de 1,5...1,6 cum am calculat initial. Temperaturile fetei interioare variaza ciudat chiar si la geamul care nu are calorifer sub el.
Scopurile initiale au fost atinse: temp in camera a crescut cu 1..3 grade si a iesit si izolatia fonica suplimentara.
Urmeaza sa montez azi si varianta cu 1 foaie sticla plus doua de policarbonat plus rama cu o singura foaie de sticla.
Se vedem ce iese.

Edited by cipaul, 21 December 2023 - 10:18.


#29
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Primele impresii privind izolatia fonica la configuratia cu 2 foi de policarbonat sunt pozitive: cca. 31 dB din exterior sunt castigati cu 5...6 mai mult decat in configuratia cu o singura foaie de policarbonat.

#30
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Citesc acum ce probleme sunt cu montajul tamplariei de tripan care nu e la fata zidariei de caramida.
Geamurile astea clasice sunt cam praf pentru ca sunt montate la suprafata interioara a zidului de caramida si nu ajung la izolatia de polistiren doar o mica protectie a peretelui de caramida cu 2 cm de polistiren.
Dezastru termic?
Nici vorba: rama exterioara a geamurilor clasice este cel putin la fel de calda cu peretele izolat si termometrul cu infrarosu nu gaseste nici o punte termica in zona.
Pana acum nu am avut diferenta aceia neplacuta de 4 grade intre temperatura sticlei si a aerului interior iar la lemn diferenta tinde spre zero.
Primul calcul la geamul din camera cu pretentii cu 4 foi ar fi de un coeficient global geamuri plus tamplarie de cca. 0,85 W/mpK.
Poate intr-o zi ma ambitionez si pun si a 5-a foaie de plastic sa vedem ce iese termic si fonic Posted Image, in loc sa ies la o masa la restaurant.
Oricum mai am in lucru si alte geamuri pt. adaugarea celei de-a 3-a sau a 4-a foaie.

Edited by cipaul, 27 December 2023 - 22:35.


#31
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Acum au venit si cele doua zile cu temperaturi noaptea de -10 grade.
De aseara am observat condens masiv pe un geam cu 2 plus 1 foi. Dezastru mai ales ca ma pregateam sa ii mai pun un "pulovar" provizoriu adica o folie temporara asa ca experienta.
Celelalta fara nici o urma de condens, mai putin cel care a ramas cu configuratia originala cu doua sticle.
M-am prins in sfarsit dimineata ca nu am inchis bine geamul dublu din interior.
Deci geamurile duble de lemn pot sa nu faca condens la 50 % umiditate interioara si -10 grade afara.
Partea neplacuta e ca se consuma cam repede absorbantul de umiditate, vedem ce facem in continuare.
Verificat temperaturile interioare si exterioare pe geamuri si ramele de lemn cu un pistol cu infrarosii, care sigur da si erori de masurare.
Diferenta de 3...3,5 grade in interior pe geamurile cu 4 foi si cam un grad la rame fata de peretele sau aerul interior.
Se incadreaza in cele 4 grade necesare pt. confort.
In exterior geamurile si ramele erau mai calde cu 2,5...3,5 fata de mediu exterior adica pe la -6,5...-7,5 grade mai reci ca supergeamurile maestrului Buhnici Posted Image
Cu siguranta erori de masurare.
A iesit ceva pana la urma.
A scazut si consumul centralei cu inca 30...40%, cu siguranta a avut si soarele o contributie mare cu ultimele 3 zile cu cer senin.
Au mai ramas de upgradat geamurile mai putin interesante si sa vedem ce iese pe ansamblu ca necesar termic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate