Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Coca cola are nevoie de ajutorul statului?

  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014

View Postmaccip, on 07 octombrie 2023 - 01:29, said:


Am citit undeva o cifra pe care am retinut-o, dar nu bag mana in foc ca-i corecta, ca nici nu ma pricep la economie si nu e in zona mea de interes.
Deci, accizele din tutun si alcool ar fi pe undeva pe la 9% (din PIB sau buget sau warever), iar bugetul sanatatii pe undeva pe la 12%(din PIB banuiesc).
Deci, daca cifra e corecta, insamna ca fumatorii si alcoolicii tin 3 sferturi din sanatatea tuturor. Ar trebui pupati, nu criticati! :D
Ma rig, nu stiu daca-s corecte cifrele. As zice ca nu, dar tin minte ca asa am citit undeva.

E mult, dar nu sunt 3 sferturi.  Budgetul sanatatii e pe la 9% din PIB in tarile alea "bune" din UE, stiu sigur, in Romania e clar sub. Probabil 6,7% dar nu am chef sa caut la ora asta.

Edited by ionutzitaly, 07 October 2023 - 01:33.


#56
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmaccip, on 07 octombrie 2023 - 01:24, said:

Problema cu Coca Cola e ca s-au asociat cu ideea de freedom, unchiul Sam, niste simboluri din zona asta de care e greu sa te debarasezi.
Nu ai ce sa faci.
Inainte sa dispara si sa reapara, ma uitam la cozile de la Mcdonald's Baneasa, comparativ cu vecinul lor BurgerKing, unde nu era nimeni, desi aveau/au produse mai bune. Socant a fost si cand KFC a renuntat la Pepsi si a trecut la Coca Cola (neuzual).
Marca, simbol, reclama....nu e nimic de neglijat, desi aparent nu inseamna mare lucru.

#57
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

View Postpasilla, on 07 octombrie 2023 - 01:22, said:

Eu aproape ca nu consum dulciuri din astea moderne.
Nici eu nu mai consum. Dar am copchilasi, care daca-i lasi cu mancarea in frigider, prefera sa se duca la mega sa-si ia un croasant.
Ma rog, nu cred ca are acelasi impact aspura sanatatii la copii sau adulti, si poate ca nu se "reporteaza" cat ai consumat in tinerete inspre batranete. Ca daca ar fi asa, ar fi chiar grav, ca eu la varsta lor nu mancam atata dulce ca nu aveam de unde, nu ca nu as fi vrut. Mai tarziu am rupt, apoi m-am lasat iara. Mai bag si acum dar doar seara. Pe timpul zilei nu imi plac dulciurile, nush de ce. Doar seara, chestie care nu-i buna.

#58
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014

View Postmaccip, on 07 octombrie 2023 - 01:34, said:


Nici eu nu mai consum. Dar am copchilasi, care daca-i lasi cu mancarea in frigider, prefera sa se duca la mega sa-si ia un croasant.
Ma rog, nu cred ca are acelasi impact aspura sanatatii la copii sau adulti, si poate ca nu se "reporteaza" cat ai consumat in tinerete inspre batranete. Ca daca ar fi asa, ar fi chiar grav, ca eu la varsta lor nu mancam atata dulce ca nu aveam de unde, nu ca nu as fi vrut. Mai tarziu am rupt, apoi m-am lasat iara. Mai bag si acum dar doar seara. Pe timpul zilei nu imi plac dulciurile, nush de ce. Doar seara, chestie care nu-i buna.

Eu am doar unu' mic si se misca in draci, adica zaharul il arde. La adulti è problema, ohezitate, rezistenta la insulina etc.

Edited by ionutzitaly, 07 October 2023 - 01:41.


#59
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmaccip, on 07 octombrie 2023 - 01:29, said:

Ma rig, nu stiu daca-s corecte cifrele. As zice ca nu, dar tin minte ca asa am citit undeva.
Nu ai nevoie de statistici. Te uiti la portofelul personal si ai toate informatiile :)

View Postmaccip, on 07 octombrie 2023 - 01:34, said:

Dar am copchilasi, care daca-i lasi cu mancarea in frigider, prefera sa se duca la mega sa-si ia un croasant.
Cred ca toti am trecut prin asta. In dubla calitate, parinti si copii.

#60
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postpasilla, on 06 octombrie 2023 - 23:23, said:

Coca Cola nu e daunatoare sanatatii. .
Soseste o reclamatie la Coca-Cola.
"Domnilor, am gasit un soarece in sticla de Cola"
Management response:
"Imposibil. Era dizolvat pana ajungea la tine."

View PostAlltrack, on 06 octombrie 2023 - 23:41, said:

Pai NU NOI ii ALEGEM , ALEGEM ALTII si ies cine NI SE COMUNICA !!!
La 29% prezenta la vot... chiar astepti altceva?


View PostAlltrack, on 06 octombrie 2023 - 23:41, said:

Oare cine decide voturile si dau rezultatul ???
Noi am decide, daca am vrea. Dar nu vrem.

#61
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 21.04.2016

View Postpasilla, on 06 octombrie 2023 - 23:23, said:


Nu se aplica aritmetica de clasa a IV-a. Lucrurile sunt mult, mult, mai complexe.


Coca Cola nu e daunatoare sanatatii. Nu mai mult decat mierea, sau ciocolata.

Miere poti sa iei un borcan si sa mananci 2 linguri o data, ciocolata poti sa bagi 1 patratel pe zi daca vrei.
Dar cand deschizi o doza o bei, cu sticlA la jumate la fel ca isi pierde acidul si aroma.
Asta fac majoritatea cel putin.


#62
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Eu beau cola cred o data pe an. În general când bag un hike sau o tura de bicicleta mai lunga (gen 7-8h).

În tinerețe mai băgam când luam câte o gastroenterita exploziva de la creșă. E tratamentul perfect, hidratează, are ceva electroliți si calorii absorbite repede (la gastro nanosecundele contează, ținând cont de timpii în care orice intra pe o parte e eliminat pe ambele :D )

În 2019 mi-a adus socra-miu trei doze dintr-o croaziera. Una am băut-o eu, una un musafir și una e și acum în frigider. Acum o luna am luat-o cu mine la munte pe post de acumulator termic, să-mi tina sandvisurile reci, și m-am întors cu ea înapoi.

Edited by KiloW, 07 October 2023 - 09:09.


#63
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,880
  • Înscris: 26.01.2010
Coke nu mi-a placut niciodata dar am fost addicted de Pepsi. Beam 2.5 l pe zi si cafeaua, apa imi statea in gat :D
Mi-a atras atentia cineva acum ani de zile si am reusit sa ma las. Acum beau 3-4 l de apa pe zi iar coke nu am mai baut de ani de zile.
Sprite beau in combinatie cu whiskey dar nu suficient de des incat sa numar caloriile.
Odata pe an am pofta de Dr pepper, juma De cutie si-mi trece pofta.
Produse coke am gratis,lucrez cu Coca cola de 11 ani. Daca am de ales intre Coca cola si Pepsi,  aleg Pepsi, cola nu mi-a incantat niciodata papilele gustative

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate