Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

ITP expirat 1 an

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007
Am platit impozit la casa batraneasca fara sa fiu proprietar,...daca vreau sa o vand sau sa fac ceva trebuie sa dezbat mostenirea,la impozit merge fara mostenire.La cat le place la unii sa-i arad derbedeii astia si vin cu "Legea"sau"daca era in germania"nu-i de mirare.Daca ar fi dupa mine le-as da foc la toti

#20
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Puteai sa renunti la partea ta dim mostenire si nu plateai nici un impozit.
Puteai sa ceri celorlalți mostenitori sa si plateasca propria cota parte.

Se pare ca n ai făcut nici una, nici alta...
Ghinion.

#21
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
^^ incepi cu tine...

Ai platit impozitul ala ca ai vrut, nu ca au avut rol la taxe si impozite.... a fost optiunea ta...

Ce nu reusesti sa intelegi, este ca impozitul se plateste pe ceeace ai in proprietate.... dovedit cu acte de achizitie, mostenire, etc.
Cand nu mai esti proprietar, la fel, dovedit cu acte de vanzare....atunci scoti de la impozit.
Daca reusesti sa intelegi asta,, trecem la alte discutii

#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View Postdan.smarandoi, on 06 octombrie 2023 - 20:31, said:

Pai abuzul este ca eu am cheltuit niste bani,nervi,cozi cand am imnmatriculat masina,e masina mea si pot sa o tin pe dreapta si 20 de ani,pentru ce sa o radiez?Nu prea inteleg,logic ar fi sa nu o mai platesc la fisc
QED analfabetism functional.

La fisc platesti taxe pe proprietate. Detii masina, platesti taxe. Nu detii masina, nu platesti taxe. Nu il intereseaza pe fisc daca folosesti sau nu bunul mobil, taxa e pe proprietate, nu pe folosinta.

La fel si la case, ai 5 case, platesti taxe pe toate, chiar daca nu locuiesti in ele.

#23
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Analfabetism e la cei care considera aceste taxe normale.
Odata ce ai platit un obiect e al tau nu al statului. Taxele si impozitele pe proprietate sunt imorale si neconstitutionale. Constitutia iti garanteaza dreptul la proprietate dupa ce comperi ceva, deci pierderea drepturilor pentru ca nu platesti in plus se bate cap in cap cu constitutia.
Din pacate romanii sunt zombificati si nu constientizeaza ca sunt parazitati si considera ca e normal ca ei sa munceasca si sa cotizeze la altii care nu fac absolut nimic. Probabil e chiar mai grav decat analfabetism ca analfabetismul se mai poate repara,pe cand un creier spalat este ireparabil

#24
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Posted Image Mda, romanii, acest popor al maicii domnului Posted Image

aceste taxe exista aproape peste tot pe planeta asta, csf, fac parte din economie.
Si nu de acum, dar taxele pe proprietate exisatu de pe vremea romanilor.

Acuma mno, dacii maicii domnului nu voiau taxe, ei se descurcau cu lumina domnului si energiile din bucegi ca sa faca tara sa functioneze fara buget.

#25
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018

View Postcrocko.dilul, on 06 octombrie 2023 - 19:36, said:

Daca n-are ITP cel mai probabil e suspendata inmatricularea. Eu nu m-as duce cu ea pe roti, riscand sa fiu prins.
si dacă mâine face ITP-ul cine suspendă suspendarea înmatriculării?
astea-s povești

#26
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View PostLex404, on 06 octombrie 2023 - 21:10, said:

...
La fisc platesti taxe pe proprietate. Detii masina, platesti taxe. Nu detii masina, nu platesti taxe. Nu il intereseaza pe fisc daca folosesti sau nu bunul mobil, taxa e pe proprietate, nu pe folosinta.
...
GRESIT..

Am avut o masina, evident,  aveam de plata impozit,  am radiat-o la cerere,acum câțiva ani, și de la politie si de la fisc , am predat talonul si "numerele" , am rămas cu CIV-ul, deci eram proprietar, însă NU MAI AVEAM IMPOZIT DE PLATA. Fiind proprietar, am vandut-o recent.

#27
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Cam greu de crezut ce spui tu.

Din registrul fiscului poti scoate masina numai daca:
- o vinzi
- o casezi
- o exporti
- este furata

Cand faci cererea de scoatere din registrul auto, la fisc iti cer actul care sa dovedeasca instrainarea, casarea, furtul etc..

#28
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,014
  • Înscris: 02.08.2021
Nu e așa greu, poți să o radiezi dacă deții un graj, teren ceva unde să o  depozitezi și faci dovada.
Și după, dacă ai chef, poți să o reînmatriculezi.

Edited by Valy_User, 06 October 2023 - 22:28.


#29
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostLex404, on 06 octombrie 2023 - 21:10, said:

QED analfabetism functional.
Asa o fi, nu te contrazic.
Dar, daca te uiti un pic in sus peste Baltica, spre stanga asa, e o tarisoara acolo.... mica amarata si vai de ea.....
Acolo o poti scoate de la cheltuieli periodic. Daca nu o folosesti.

Eu zic sa nu  mai fiti asa sarcastici. N-ar fi nici o problema sa platim ce e de platit. Problema e de batjocura cu banii astia.
Explicati omului ce de explicat si gata. Si daca nu va place subiectul.... sunt alte canale mai interesante.

Doamneee, sa crap daca pricep cum sunteti furati pe fata si sunteti asa senini...

View PostLex404, on 06 octombrie 2023 - 21:29, said:

Posted Image Mda, romanii, acest popor al maicii domnului Posted Image

aceste taxe exista aproape peste tot pe planeta asta, csf, fac parte din economie.
Si nu de acum, dar taxele pe proprietate exisatu de pe vremea romanilor.

Acuma mno, dacii maicii domnului nu voiau taxe, ei se descurcau cu lumina domnului si energiile din bucegi ca sa faca tara sa functioneze fara buget.
Esti rau.
Problema nu e de taxe, ca sunt.
Problema e cum sunt, si ce se face cu ele. 80% se duc in buzunare private.
Eu te cred ca da bine pe sticla sa fii in slujba dreptatii. Doar ca dreptatea asta e mai egala pt unii.

Edited by viotl, 06 October 2023 - 23:39.


#30
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostValy_User, on 06 octombrie 2023 - 22:28, said:

Nu e așa greu, poți să o radiezi dacă deții un graj, teren ceva unde să o  depozitezi și faci dovada.
Și după, dacă ai chef, poți să o reînmatriculezi.
Mersi mult colegu' de info, nu stiam.
Acu, sa ma documentez daca mai poate fi folosita la Rabla, daca radierea e mai lunga de un an.
Tot astept sa se hotarasca soata sa luam un hibrid/electric, unde rabla chiar se simte.

Attached File  radiere 1.PNG   492.12K   23 downloads

#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View Postviotl, on 06 octombrie 2023 - 23:36, said:


Asa o fi, nu te contrazic.
Dar, daca te uiti un pic in sus peste Baltica, spre stanga asa, e o tarisoara acolo.... mica amarata si vai de ea.....
Acolo o poti scoate de la cheltuieli periodic. Daca nu o folosesti.

Eu zic sa nu  mai fiti asa sarcastici. N-ar fi nici o problema sa platim ce e de platit. Problema e de batjocura cu banii astia.
Explicati omului ce de explicat si gata. Si daca nu va place subiectul.... sunt alte canale mai interesante.

Doamneee, sa crap daca pricep cum sunteti furati pe fata si sunteti asa senini...


Esti rau.
Problema nu e de taxe, ca sunt.
Problema e cum sunt, si ce se face cu ele. 80% se duc in buzunare private.
Eu te cred ca da bine pe sticla sa fii in slujba dreptatii. Doar ca dreptatea asta e mai egala pt unii.

Asta cu ce se face cu banii din taxe ai dreptate. Dar ținând cont ca PSD e votat #1 de 30 de ani cred ca noi, ăștia nemulțumiți de rezultate, suntem în minoritate.

#32
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Eeehhh.... mare dreptate ai aici....
Acu' pe bune, unde esti tu acum... mai trec pe acolo cand si cand, si m-apuca nervii... cum frate la ei se poate si la noi nu.

#33
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010

View PostEMPP, on 06 octombrie 2023 - 21:30, said:

si dacă mâine face ITP-ul cine suspendă suspendarea înmatriculării?
astea-s povești

Am explicat la #9. Dacă se face automat suspendarea înmatriculării când expiră ITP, presupun că funcționează și în sens invers (cel mai sigur verifici pe site DRPCIV a doua zi după ce ai făcut ITP).

View Postviotl, on 07 octombrie 2023 - 00:02, said:

Acu, sa ma documentez daca mai poate fi folosita la Rabla, daca radierea e mai lunga de un an.

Păi cred că e suficient să îndeplinească cerințele. Adică RCA și ITP valabile.
Nu văd de ce nu ai putea face verificarea tehnică, nu ai fi primul căruia i-a expirat ITP-ul.


edit:

Sau, întrebi la REMAT dacă o primesc așa, dacă e mai ieftin o duci pe platformă, tu ai nevoie doar de hârtia de la ei.

Edited by FreeThinker, 07 October 2023 - 03:56.


#34
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostFreeThinker, on 07 octombrie 2023 - 03:53, said:

Păi cred că e suficient să îndeplinească cerințele. Adică RCA și ITP valabile.
Nu văd de ce nu ai putea face verificarea tehnică, nu ai fi primul căruia i-a expirat ITP-ul.
edit:
Sau, întrebi la REMAT dacă o primesc așa, dacă e mai ieftin o duci pe platformă, tu ai nevoie doar de hârtia de la ei.
Asta mie imi zici?
Draci, e ceva de cand n-am mai citit... deci, ca sa beneficiez de rabla trebuie RCA si ITP valabile? pfff! hai ca rca-ul se rezolva, dar itp...
Ca, platforma scrie pe fata ei... :D

hmmm... clar tre sa mai citesc.

Attached File  rabla.PNG   35.5K   20 downloads

#35
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010
Păi RCA și ITP ca să ajungi la REMAT cu ea pe roți. Și rovinietă în cazul în care e nevoie...  Posted Image

Dar, la ce scoruri au ajuns asigurările, cred că tot platforma e mai ieftină.

Totuși ar fi bine să te informezi, la RABLA parcă trebuia sa fie mașina funcțională. De aia am zis să întrebi la REMAT.

#36
neneafane

neneafane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.08.2023
Taxele trebuie plătite la timp.
Eu nu înțeleg care e problema taxelor.
Toți cer ceva te la stat (drumuri, utilități, etc.) dar sa nu plătească nimic.
Câteva sute de lei pe an, nu e o mare paguba.
La opelul asta, plătesc 56 de lei taxa.
La diesel 115.
Stiam de Cele doua amenzi date de politie consecutiv.
Una pentru itp expirat și una pentru ca îți ia certificatul de înmatriculare.
Nu e o problema sa o duc la itp pe toți, este aproape.
Dar o sa o duc pe o platforma a vecinului.
Deci pot ajunge la stația itp fără probleme.
Pe mine ma interesa dacă sta mult timp fără ITP.
Pana la urma urmei, care este perioada care poate sta fără ITP?
Exista un termen?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate