Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Garanție Kia Sportage

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003
Salutare
O speță urgentă.
Vreau să îmi cumpăr o Kia Sportage din 2019 din Germania. Mașina cu de toate și în regulă. Ar fi încă în garanție.
Reviziile din Germania sunt făcute la:
- 1: 29814
- 2: 58520
- 3: 88560.
A 3a revizie este în afara intervalului de 30k kilometri.
Mașina are acuma 92k kilometri.
Ar putea fi asta o problemă pentru garanția din România?
Mulțumesc

#2
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Salutare !
Eu știu că la Kia Sportage în România reviziile se fac la 1 an sau 15.000 km - deci cred că asta ar trebui să verifici prima dată.
Un prieten de-al meu are Kia Sportage cumpărată din România de la reprezentanță și a întrebat expres despre faza asta cu revizia și garanțiile.
Și i s-a spus că în principiu trebuie să respecți intervalul și nr. de km parcurși și că în mod excepțional poate fi depășit puțin dar nu foarte mult.
Adică cu alte cuvinte dacă ai depășit intervalul de 1 an ori cei 15.000 km și se strică ceva ești la mila reprezentanței - vrea să îți repare în garanție bine, iar dacă nu vrea va spune că nu ai respectat intervalul de revizie și de aceea s-a stricat.

#3
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,883
  • Înscris: 21.03.2020
Nu km sunt problema (aia 40) ci sistemul romanesc de garantii... Dealerii zIci ca dau de la ei banii de reparatii :P

#4
Mi3rcur1

Mi3rcur1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.06.2022
acceași speță la cunoscut, tot Sportage, a fost depășit intervalul de revizie de 30k in Germania, și reprezentanța aici îi ia în considerare garanția dar fără motor ... i.e. în cazul în care ai ceva la motor, nu poți repara pe garanție, ci vei plăti tu.

#5
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003

 spider8, on 06 octombrie 2023 - 18:45, said:

Salutare !
Eu știu că la Kia Sportage în România reviziile se fac la 1 an sau 15.000 km - deci cred că asta ar trebui să verifici prima dată.
Un prieten de-al meu are Kia Sportage cumpărată din România de la reprezentanță și a întrebat expres despre faza asta cu revizia și garanțiile.
Și i s-a spus că în principiu trebuie să respecți intervalul și nr. de km parcurși și că în mod excepțional poate fi depășit puțin dar nu foarte mult.
Adică cu alte cuvinte dacă ai depășit intervalul de 1 an ori cei 15.000 km și se strică ceva ești la mila reprezentanței - vrea să îți repare în garanție bine, iar dacă nu vrea va spune că nu ai respectat intervalul de revizie și de aceea s-a stricat.

Mulțumesc. Fiind din Germania, la ei revizia este la 30000 kmsau 24 luni.
La mașina asta, primele 2 revzii sunt în interval. A 3a este în afara intervalului cu 40 km.

Pot fi acești 40 km un motiv pt. ca cei de la kia-Romania să îmi refuze garanția?

Și unul din motivele pt care vreau să cumpăr este că am garanție până în 2026 (încă 3 ani).

#6
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,240
  • Înscris: 12.12.2011
Nu au treaba 40 km in plus...sa nu fie de ordinul a mii de km peste cei recomandati. e ok daca are doar 40 km in plus fata de km recomandati.

#7
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,323
  • Înscris: 02.02.2006
Cel mai bine întrebi la un dealer. Că dacă el îți va face figuri, nu poți să te duci la el cu "mi-a zis xsulescu pe softpedia că e bună garanția". :P

În altă ordine de idei, garanția nu se pierde pe toată mașina. Dacă ai probleme cu vreun amortizor, ACul, vreun geam, vreun scaun, etc,n-ar trebui să se lege de revizii, că nu le afectează.

Dar dacă ai probleme la motor... posibil să comenteze. Depinde de problemă și de caz.

E diesel? Parcă la diesel era 2 ani/30k km intervalul.

#8
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003

 alexcrist, on 06 octombrie 2023 - 19:07, said:

Cel mai bine întrebi la un dealer. Că dacă el îți va face figuri, nu poți să te duci la el cu "mi-a zis xsulescu pe softpedia că e bună garanția". Posted Image

În altă ordine de idei, garanția nu se pierde pe toată mașina. Dacă ai probleme cu vreun amortizor, ACul, vreun geam, vreun scaun, etc,n-ar trebui să se lege de revizii, că nu le afectează.

Dar dacă ai probleme la motor... posibil să comenteze. Depinde de problemă și de caz.

E diesel? Parcă la diesel era 2 ani/30k km intervalul.

Da. este 2.0 diesel + hibrid 2019. O să sun mâine la dealer (s) să văd cum este. O recomandare de la voi de om competent care știe ce vorbești referitor la kia?

Edited by Danut Ianc, 06 October 2023 - 19:11.


#9
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 08.01.2010
Se accepta 1 luna/1000km in plus, in general.

#10
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 12.09.2013
io nu mi-as lua masina care a schimbat uleiul la 30k si nu mai repede.....

#11
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 04.09.2008

 alexcrist, on 06 octombrie 2023 - 19:07, said:

În altă ordine de idei, garanția nu se pierde pe toată mașina. Dacă ai probleme cu vreun amortizor, ACul, vreun geam, vreun scaun, etc,n-ar trebui să se lege de revizii, că nu le afectează.

Vreau sa adaug ca garantia nici nu e uniforma pe toata masina, chit ca vorbim de Kia sau alte branduri. De exemplu partea de display/infotainment/multimedia e pe la 2 sau 3 ani, nu 7 ani cat are motorul.

 Danut Ianc, on 06 octombrie 2023 - 19:00, said:

Pot fi acești 40 km un motiv pt. ca cei de la kia-Romania să îmi refuze garanția?

Garantia e internationala dar trebuie vazut exact si cum se aplica diverse politici. De exemplu daca cei de la Kia zic ca e ok sa treci numarul de km cu X dar nu mai mult dar ca e la latitudinea fiecarei reprezentante daca accepta sau nu o depasire, trebuie vazut exact cu reprezentanta.

#12
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018

 Cumulus, on 06 octombrie 2023 - 19:30, said:

Se accepta 1 luna/1000km in plus, in general.

Mie mi-au acceptat 5000km peste limita la o Skoda Octavia. A trebuit sa plec in concediu si nu aveau loc  sa ma programeze. Le-am zis ca o sa fac cam 5000km si nu au clipit. Au zis ca pot sa ma duc linistit in concediu  si fac revizia cand revin.

Asa ca am facut schimbul de ulei la interval de 35.000km.

Edited by abac, 06 October 2023 - 20:34.


#13
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003

 greywolfact, on 06 octombrie 2023 - 20:24, said:

Vreau sa adaug ca garantia nici nu e uniforma pe toata masina, chit ca vorbim de Kia sau alte branduri. De exemplu partea de display/infotainment/multimedia e pe la 2 sau 3 ani, nu 7 ani cat are motorul.



Garantia e internationala dar trebuie vazut exact si cum se aplica diverse politici. De exemplu daca cei de la Kia zic ca e ok sa treci numarul de km cu X dar nu mai mult dar ca e la latitudinea fiecarei reprezentante daca accepta sau nu o depasire, trebuie vazut exact cu reprezentanta.

Așa și este. În manual este o specificație cum că se acceptă +- 1000 km dar nu mai mult.
O să întreb mâine la reprezentață să văd cum este la noi.

#14
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Mai bine intreaba daca-ti tin garantia de germania.

#15
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,323
  • Înscris: 02.02.2006
Nu mai dați sfaturi și asigurări, mai ales de la alte mărci. Că poate vă crede omul pe cuvânt și apoi vă cere socoteală când îl refuză dealerul, și o să ziceți că nu voi l-ați pus să ia.

La Hyundai scrie clar 1 lună/1000 km. La Kia, cel puțin în România, NU scrie. Și avem cazuri de garanții refuzate pentru depășiri cu mai puțin de 1000: https://clubkia.ro/v...hp?f=76&t=26643

Și nu e doar la latitudinea dealer-ului. Poate fi pentru intervenții mici/ieftine, unde dealerul își asumă costurile. Dar în principiu orice piesă se aprobă de către importator. Chiar dacă dealerul îți ține partea, dacă importatorul nu aprobă rămâi cu ochii în soare.

#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Cu cea mai mare placere poate sa vina sa ceara socoteala. Nu-l opreste nimeni.

#17
Danut Ianc

Danut Ianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 03.11.2003

 alexcrist, on 06 octombrie 2023 - 21:05, said:

Nu mai dați sfaturi și asigurări, mai ales de la alte mărci. Că poate vă crede omul pe cuvânt și apoi vă cere socoteală când îl refuză dealerul, și o să ziceți că nu voi l-ați pus să ia.

La Hyundai scrie clar 1 lună/1000 km. La Kia, cel puțin în România, NU scrie. Și avem cazuri de garanții refuzate pentru depășiri cu mai puțin de 1000: https://clubkia.ro/v...hp?f=76&t=26643

Și nu e doar la latitudinea dealer-ului. Poate fi pentru intervenții mici/ieftine, unde dealerul își asumă costurile. Dar în principiu orice piesă se aprobă de către importator. Chiar dacă dealerul îți ține partea, dacă importatorul nu aprobă rămâi cu ochii în soare.

Mulțumesc pt. asta. Contează.
Am decis să nu mă risc chiar la 40km peste. O să aștept să apară mașina care este în regulă și din punctul acesta de vedere.
UN weekend fain să aveți.

#18
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,266
  • Înscris: 26.06.2009
Eu zic ca astepti degeaba (daca astepti o Kia pe care sa o iei din afara si sa o aduci in Romania).

Intervalul de service Kia in Romania este 12 luni/15.000km. Plus-minus 1 luna/1000km.

Daca gasesti o kia care a facut service-ul din 30 in 30.000km nu se mai aplica garantia in Romania! De ce nu cauti o Kia luata de noua in Romania? Sper ca nu o "arzi" cu sperante desarte ca nemtii conduc bine ca ei au autobanda, ca ei nu au gropi, etc! Tocmai m-am intors din Germania si in 80% din cazuri, in orase am dat peste gropi mult mai mari decat in orasul de resedinta din Romania ;-)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate